16.11.2020, 14:12 | czytano: 9491

Jest śledztwo w sprawie policyjnej organizacji z Nowego Targu

Prokuratura Rejonowa w Limanowej podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie przywłaszczenia pieniędzy przez byłego już przewodniczącego nowotarskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.
Jak mówi Mirosław Kazana, szef limanowskiej prokuratury, podjęte wcześniej czynności sprawdzające dały powody do podejrzenia, że w stowarzyszeniu zrzeszającym byłych i obecnych mundurowych mogło dojść w okresie od 2015 roku do lutego br. do poważnych nadużyć finansowych.
- Obecnie postępowanie toczy się w sprawie przywłaszczenia mienia to jest z art. 284 Kodeksu Karnego – mówi Podhale24.pl prokurator Kazana. – Prowadzący sprawę prokurator zlecił też wykonanie niezbędnych czynności Biuru Spraw Wewnętrznych Policji w Krakowie. Trzeba przesłuchać bowiem kilku świadków, ustalić też okoliczności pewnych zdarzeń. Zwróciliśmy się też do niektórych instytucji o przesłanie niezbędnej dokumentacji dla prowadzonego przez nas postępowania.

Jeżeli prokuratura zdecyduje się postawić zarzuty, a ostatecznie skieruje do sądu akt oskarżenia, byłemu już przewodniczącemu podhalańskiej IPA, grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że o sprawie pisaliśmy jeszcze z początkiem lipca br., po tym, jak o swoich podejrzeniach dotyczących finansowych malwersacji poinformowała Prokuraturę Rejonową w Nowym Targu grupa członków IPA. Według nich, były już szef podhalańskich struktur IPA miał sprzeniewierzyć pieniądze należące nie tylko do nich, ale i pochodzące od sponsorów. Sam szef organizacji, który po otrzymaniu absolutorium zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji, zapewniał, że cała sprawa to jedynie rozgrywki personalne, które zmierzają do tego, aby postawić go w złym świetle.

Po tym, jak zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do nowotarskiej prokuratury, jej szef Krzysztof Bryniarski, chcąc uniknąć podejrzeń o stronniczość wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Nowym Sączu o wyłączenie jednostki w Nowym Targu z prowadzenia postępowania. Tym sposobem sprawa podhalańskiego stowarzyszenia została przekazana prokuraturze w Limanowej.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
Do Leon17.11.2020, 15:35
Jeżeli nie istotne to na pewno warte zauważenia, bo ludzie nie znajacy tematu myślą że do IPA jest należą wyłącznie policjanci.
Benjamin17.11.2020, 13:56
do Leon- Tak, nie rób nic-nie będzie nic. Sprawa na pewno będzie wyjaśniona. Tylko ciekawe czy będą tak głośno przepraszać jak oskarżają. A czy mundur niebieski, zielony czy inny- zawsze nosi go człowiek. I powtórzę jeszcze raz : każdy sądzi według siebie. Pozdrawiam.
do Sponsorzy- Ty nie gadaj , tylko rób...A jak wiesz , że czyjś syn jeździ bez prawa jazdy, to należy ten fakt zgłosić tam gdzie trzeba.
leon17.11.2020, 11:28
do Benjamin - zgadzam się z Tobą. Gdyby nic nie robił pewnie by nie było się do czego doczepić. Najważniesze aby sprawę wyjaśnić.
do Mas - chyba nie do końca jest to istotne bo jak chwalić się to My ale jak szukać winnego to oni
Mas17.11.2020, 06:57
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć że osoba o której mowa w artykule NIE BYŁA policjantem, to jest bardzo proste do ustalenia chociażby po archiwalnych tekstach. Nosiła mundur w innym kolorze wiec warto przestać rzucać nieprawdziwymi sloganami w Policję.
Benjamin16.11.2020, 22:13
Pewnie że bzdury. Balowali wszyscy, a jeleń robił, organizował, zapieprzał dla idei...W ich ograniczonych mózgach się nie mieści, że można tworzyć coś bezinteresownie, tak po prostu dla ludzi. Każdy sądzi według siebie. Wasze SERVO PER AMIKECO to ściema jakich mało. Niszczycie ideę i człowieka. Żal mi Was.
Leśniczy16.11.2020, 21:02
Bzdury
ol16.11.2020, 17:40
Policja łapie złodzieji a sama kradnie?Co to się porobiło.
Sponsorzy16.11.2020, 17:20
Finanse tych wszystkich IPA i sponsorzy - później ludzie tylko gadają, że ten czy tamten jest na sponsorem IPA i pewnie dlatego jego syn jeździ bez prawa jazdy, a nie tak poprostu jak inni.
ciekawski16.11.2020, 16:12
O jaka kwotę chodzi?
p16.11.2020, 14:55
policja okrada policję - ale jaja ...
bez czarowania siebie i nas16.11.2020, 14:34
Takie śledztwo powinna prowadzić prokuratura niezależna z kosmosu , bo tu w całej okolicy to wszyscy jak jeden są zależni, Nie czarujcie siebie , nie czarujcie i nas - społeczeństwo . To wszystko to jedna banda .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl