16.11.2020, 20:00 | czytano: 12665

Afera z Rekolekcjami Góralskimi w Łopusznej. Rodzina Tischnerów odcina się i nawołuje, by nie łączyć z rekolekcjami nazwiska ks. Józefa Tischnera

- Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nazwisko i podobizna Józefa Tischnera są wykorzystywane przez inicjatorów XII Rekolekcji Góralskich. Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach „religią schorowanej wyobraźni” - oświadcza rodzina Tischnerów z Łopusznej.
Stowarzyszenie Drogami Tischnera Kazimierza Tischnera opublikowało list otwarty wystosowany przez rodzinę ks. profesora Józefa Tischnera do Zarządu Związku Podhalan (Związek Podhalan - Oddział Zakopane, Związek Podhalan Witów...) oraz jego kapelana, ks. Jana Gacka.
"Szanowni Państwo,

Ze zdumieniem przyjęliśmy informacje, że w dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie („Scynsno i niescynsno śleboda”) dedykowane pamięci księdza Józefa Tischnera. W tym samym czasie odbywają w się w Krakowie Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, których program został ogłoszony w październiku. Być może termin Rekolekcji został ustalony wcześniej, ale ich przebieg wygląda na alternatywę (przeciwwagę?) dla Dni Tischnerowskich.

Zaniepokojenie budzą nazwiska niektórych prelegentów rekolekcji, których tematyka ma nawiązywać do osoby i myśli ks. Tischnera. Są wśród nich postacie, których publiczne wypowiedzi stoją w sprzeczności z duchem dialogu i otwartości uosabianym przez ks. Józefa Tischnera. Sytuują się także na antypodach „świata ludzkiej nadziei”, którego wizję starał się budować ks. Józef Tischner. Ks. prof. Dariusz Oko wznieca nienawiść do osób homoseksualnych, a jego ideologiczna batalia przeciw „genderyzmowi” nosi znamiona obsesji. Publikacje ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego skupiają się głównie na apokaliptycznych zagrożeniach płynących ze świata. Uproszczona wizja współczesności, którą przedstawia ks. Zwoliński, przepełniona jest lękiem i radykalną niechęcia wobec wszystkiego, co nie jest nominalnie katolickie. Także wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego trudno uznać za „tischnerowskie” z ducha, bo zamiast podejmować dialog z ludźmi inaczej myślącymi zajmuje się piętnowaniem wrogów, wśród których obok osób LBGT znaleźli się ostatnio single i singielki.

Nasze poważne zaniepokojenie bierze się stąd, że planuje się propagowanie tego rodzaju treści pod szyldem ks. Józefa Tischnera. Nie ma żadnych podstaw, by przypisywać mu takie przekonania.

Przypomnijmy, że ks. Tischner przestrzegał przed zideologizowaniem religii. W słynnym tekście "Religia schorowanej wyobraźni" pisał o zagrożeniu dla Kościoła, które wiąże się z jego upolitycznieniem i resentymentalnym zamknięciem na świat:

„Dążenie do władzy natrafia na swej drodze na Kościół. Czy można sobie wyobrazić, że nie zechce wciągnąć Kościoła w urzeczywistnienie zbożnego celu? Czym jest dla „schorowanej wyobraźni” Kościół? Jest instytucją, która legitymizuje lub odmawia legitymizacji. Kiedyś instytucja ta wkładała korony na głowy władców. Dziś czasy się zmieniły, ale jakaś legitymizacja wciąż jest możliwa. Trzeba się więc trzymać blisko Kościoła, pokazywać się wśród świętych figur, w dobrym towarzystwie pokutujących i pielgrzymujących. Legitymizacja ma jednak również drugą stronę: wiąże się z delegitymizacją. Instytucja legitymizuje i delegitymizuje.
(…)
O Kościele mówi się dużo, chwali się Kościół, kadzi się Kościołowi. Ale im więcej mówi się o Kościele, tym dalej się jest od Kościoła. (…) W gruncie rzeczy Kościół, o którym się mówi, nie jest „katolicki”, czyli „powszechny”. Jest to Kościół mniej lub bardziej partykularny. Najpierw inny niż Kościół „katolików otwartych”, „Europejczyków”, „żydomasonów”, „liberałów”. „Inny” znaczy nie tylko, że odrębny, ale znaczy, że „lepszy”. My pokazujemy prawdziwy Kościół! Po wtóre: nie jest to Kościół apostolski. Byłby apostolski wtedy, gdyby apostołował, ale on - wbrew pozorom - nie apostołuje. On „mówi swoje” i czeka, aż inni przyjdą, posłuchają i przyłączą się. Ten Kościół staje się coraz bardziej Kościołem „ideologii religijnej” - ideologii, której zadaniem jest „demaskacja”. I po trzecie: nie jest to Kościół łaski. Jest to raczej Kościół moralnych potępień, od których nie ma ucieczki. Oczywiście, ten Kościół nie przeżywa żadnego kryzysu, kryzys przeżywa „Kościół zachodni” (J. Tischner, Religia schorowanej wyobraźni, w: tenże, W krainie schorowanej wyobraźni, Kraków, Znak 2002, s. 11).
Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nazwisko i podobizna Józefa Tischnera są wykorzystywane przez inicjatorów XII Rekolekcji Góralskich. Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach „religią schorowanej wyobraźni”. "

Podpisali: Marian, Kazimierz, Marek, Łukasz i Wojciech Tischnerowie"

oprac. r/s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Władziu18.11.2020, 13:22
lol
katolik6918.11.2020, 13:21
VERY GOOD
katolik6918.11.2020, 13:20
nie fajnie!
Poeowiec18.11.2020, 13:19
Bardzo dobrze!
Poeowiec18.11.2020, 13:19
bardzo dobrze brawo!
Pisowiec18.11.2020, 13:18
bardzo dobrze
Pisowiec_love_Kaczyński18.11.2020, 13:17
Bardzo dobrze popieram!
TG18.11.2020, 11:30
"To nie ja rozpalałem pożary. Ja tylko próbowałem je gasić..."
Rodzina śp. księdza roznieciła pożar, a on niestety nie może go zgasić...
I jeszcze jeden cytat JT:
"Wchodząc w dialog, musisz wnieść swoją twarz. Nie możesz wchodzić jako magma. Ja w tej chwili mogę przekraczać rozmaite bariery i granice, bo jestem, kim jestem."
I to może o ten dialog właśnie idzie, z obydwu stron.
Ok.18.11.2020, 09:46
Te rekolekcje nie są Tischnerowskie tylko Góralskie od początku - więc trzeba być bardziej precyzyjnym.
okoń17.11.2020, 22:06
Co jak co ale marketing rekolekcjom to Rodzina Tischnerów zrobiłam porządny ;)
alojz17.11.2020, 20:02
Kroh: popieram, wiadomo jakie Tischner miał przesłanie; dlatego na każdej mszy św. pod Turbaczem modłił sie za Ognia-Józefa Kurasia.
Oko Oko17.11.2020, 19:34
Popieram Pana Antoniego Kroha - Autora przeciekawych książek o Podhalu!
tak to widzę17.11.2020, 19:32
Przeczytałem uważnie poniższe wpisy i tak bym je podsumował:
1.Rodzina Ks. Tischnera zaprotestowała przeciw niektórym zaproszonym prelegentom na rekolekcje zwane od początku ich istnienia TISCHNEROWSKIMI precyzyjnie wyjaśniając powody.
2. Na tym forum wiele osób poparło list Rodziny Księdza, również wyjaśniając dlaczego.
3. Zarówno list jak i ci co go popierają, formułują swoje wywody spokojnie i kulturalnie. Widać,że znają pisma Księdza a wielu znało go i pamięta jakim był naprawdę.
4. Tu dopadła ich grupa pseudoznawców i zaatakowała często w niewybrednych słowach zamiast argumentów.
5. My, którzy cenimy myśl Księdza Józefa Tischnera, pamiętajmy aby nie włączać się w wir agresji który burzy Polskę i jest widoczny także tutaj. To będzie realizacja Jego nauki. Pozdrawiam WSZYSTKICH i życzę pokoju.
Antoni Kroh17.11.2020, 18:39
Podpisuję się obiema rękami pod listem rodziny Tischnerów. Planowane Rekolekcje stoją w jaskrawej sprzeczności z przesłaniem ich Patrona, który już osobiście bronić się nie może, a nietrudno sobie wyobrazić, jak by zareagował.
Antoni Kroh, laureat nagrody Tischnera.
Juro17.11.2020, 17:55
To ten Tischner co był tym agentem. Teraz rozumiem rodzinę dlaczego taka lewacka.
Niwianin17.11.2020, 17:38
Włoż kij w mrowisko.Miałem przyjemność znać ks. Tischnera.Po rozmowach z p.Zakowskim w TVP i p.Szechterem w GW okazalo sie się ,że ks.Tischner był katolewakiem.Z tej calej afery widać,że cała rodzinka należy do neolewicy.Wstyd ,ze przeszkadza wam postać m.in.abp Jędrzaszewskiego,jednego z najlepszych hierarchów KK.
???17.11.2020, 16:16
Ks.Dariusz Oko jest autorem wydanej książki "Lawendowa Mafia" wktórej pokazuje jak homoseksualizm i pedofilia toczą polski kościól katolicki. I to się rodzinie nie podoba ?
normal17.11.2020, 12:25
Z tego co widzę to bracia Tischnerowie również zaostrzają konflikt bo skoro twierdzą że tym wolno a tym niewolno to chyba sobie zaprzeczają z tym co piszą o równości itp - prawda musi być po ich stronie nie ???

szanowny Panie Redaktorze /.../

Szanowny Panie Komentatorze - polecam regulamin na dole strony. Moderator.
mona17.11.2020, 12:11
Szkoda, ze na jednego madrego Tischnera przypada z 50 glupich i zajadlych innych sukienkowcow. Ale niestety, tlumowi sie ten ich jad i brak glebszej mysli podoba i temu jest jak jest.
Marcela17.11.2020, 11:28
Ej Kulawy Kulawy jakiś ty jest niedzisiejszy.
Nie wiesz, że teraz pierwsze trzeba wylać wiadro pomyj w internecie a później rozmawiać?
Wtedy jest się kimś i można zaistnieć, bo kto by o tym wiedział jakby zwrócili na to uwagę w cztery oczy po cichu? No kto?
trzeźwo myślący17.11.2020, 11:08
Jak ksiądz wykorzystuje seksualnie nieletnich, albo kryje innego księdza to olbrzymie zło wyrządzającego, to jest ok. Ale jak ty to wypomnisz czy żądasz sprawiedliwości to jesteś lewakiem atakującym kościół.
nowotarżanka17.11.2020, 10:46
Związek Podhalan od dawna nie kieruje się wartościami chrześcijańskimi, taki Góralski-Folk zaściankowy. Tetmajer nic nie wskórał.
klin17.11.2020, 10:32
Świetny list.
za miedzy17.11.2020, 10:15
Do sympatyka oraz jego sympatyków; mój wpis jest wyrazem jednym zdaniem: Oj Ty OBŁUDNIKU,co ty bredzisz, wypisując takie wypociny jak bez obrazy inni typu:***"A",Inkel, Lol,góralka,Dunajcon oraz Wierny.
Ludzie ; opamiętajcie SIĘ. Po swojemu powiym tak: "jako wom w rzyci dobrze to wej w głowie siecka". Mojcie sie na bacności. Sceś Wom Boze
normal17.11.2020, 10:02
No to czekamy teraz jak bracia Tischnerowie staną na rynku z hasłami " WYP**...Ć" i "PIS-..DU" bo to przecież są hasła opozycji i jeszcze tego trzeba żeby mi ktoś wmawiał że tak samo myślał śp. ks. Tischner.

Ksiądz Tischner żył w innych czasach przepełnionych nauką JPII.
Mieszkańcy Łopusznej nie mieli wówczas tak wypranych mózgów.
Teraz się pewnie w grobie przewraca jak to widzi.
Anka O.17.11.2020, 09:36
Wreszcie coś dobrego, skłaniającego do myślenia i dialogu. Zaczynam czytać Tischnera! Pozdrawiam autorów listu.
władek17.11.2020, 09:30
Filozofia Ks.Tischnera to rozważania na temat grzesznej rzeczywistości.
...(...) grzech był od początku istnienia człowieka i pozostanie.Ksiądz
nie kreował rzeczywistości,a raczej ją opisywał.Nauka Kościoła była mu
bliska,gdyż był sługą Kościoła.Udzielał Sakramentów dających zbawienie
i życie wieczne.Ponieważ na gruncie chrześcijańskim i społecznym było
zgodne z Zasadami Związku Podhalan,pozostał tym komu należy się szacunek i pamięć.
Poszukiwacz prawdy17.11.2020, 09:28
Bracia Tischnerowie dokonali chyba zbytniej nadinterpretacji faktów.
Na stronie wydarzenia czytamy : "Tematyka Rekolekcji nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera, gdyż w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci."
Czyli Rekolekcje nie są poświęcone osobie zmarłego ks. prof., a tylko o nim wspominają z racji obchodzonej w tym roku rocznicy.
Dalej czytamy że tylko 3 z 8 wykładowców: Łysień, Rembierz i Kuchta odnosić się będą do Ks. Tischnera. Gdzie tu mowa zatem o poświęceniu CAŁYCH Rekolekcji jego osobie?
A z Tischnerem się można było zgadzać lub nie tak jak i dzisiaj gdy każdy może zabrać głos w jego sprawie i się do niego odnieść, nie tylko kilku T.
lol12317.11.2020, 09:17
i bardzo dobrze
jano17.11.2020, 09:13
Jak pamiętaja o ks. Tschnerze to źle, jak nie pamiętają, ostanioo rodzina nad tym bolała.tez niedobrze..... Rodzina, ech rodzina....wszystko może...Lepiej jednak iść krętymi ścieżkami Jezusa, aniżeli lewacko-libertyńską autostradą
Oskar17.11.2020, 09:11
Tschnerowie wiedzą wszystko najlepiej tak samo jak Trzaskowski, szechterowski szmatlawiec i wszelkie lewactwo . Poproś cie Zakowskiego i ks Sowe oo komentarz i interwencję.
Kulawy17.11.2020, 09:00
Po mojemu to takie sprawy to sie piyrse miyndzy soba zalatwio a jak ni ma rezultatu to dopiero na forum publicnym.
Ale kozdy swój honor mo...
K.17.11.2020, 08:54
Kościół ma być OSTOJĄ! Wiary, mądrości, miłości.
Ludzie potrzebują Kościoła twardego jak skała, OPOKI dla swojego życia.

Nie słabej łodygi, chorągiewki szarpanej przez wichry poglądów, aktualnej mody i "mądrości etapu".

Czym posolić sól, jeżeli straci smak?
Kto ma nas prowadzić, jeżeli nie rozróżnimy dobra od zła?
Jaki będzie ten nasz dom, jeżeli zbudujemy go na piasku?
wierny17.11.2020, 08:48
Świetny tekst śp. księdza Tischnera. Strzał w 10 jak się patrzy na to wszystko co się dzieje aktualnie w kościele. Biskupi się nawzajem kryją, bo to przecież koledzy: z seminarium, studiów, Watykanu itd., a cierpią wykorzystywani przez księży. Pan Jezus powiedział, że Jego kościół nie przeminie, ale odnosi się to do duchowej wspólnoty wiernych, a nie zhierarchizowanej instytucji klerykalnej z okazałymi tytułami, szatami, pierścieniami, pałacami, posiadłościami jak np. u emerytowanego biskupa Głodzia czy biznesami jak u Rydzyka. A przecież Pan Jezus nie miał nawet gdzie Głowy Swojej położyć do snu. Jeszcze to cwane podejście dostojników kościelnych, że jak się ich czepiasz to jesteś wrogiem kościoła itp.. Ale fajnie teraz patrzeć jak nie wiedzą co mają zrobić z kompromisową propozycją Dudy w sprawie aborcji. Tak go przecież promowali w kampanii prezydenckiej. Ponadto te przyjmowanie kiboli i narodowców na Jasnej Górze, którzy atakują później uczestników demonstracji i podpalają prywatne mieszkania, tak jak w stolicy na ostatnim marszu niepodległości. Pan Jezus nie wzywał do żadnego powstania zbrojnego z Rzymianami, którzy okupowali Żydów, a mówił o wzajemnej miłości, sprawiedliwości i życzliwości między ludźmi. A nasz kościół często zachowuje się tak jakby błogosławił do walki zbrojnej z jego przeciwnikami.
Nie konfliktowy17.11.2020, 08:48
Młody Kościół. Dla szacunku niektóre wyrazy należy pisać z dużej litery. No chyba,ze się kimś gardzi. to taka uwaga na przyszłość
Zatroskany17.11.2020, 08:44
Czytając niektóre wpisy np.(ChiT ,,Rodzina Tischnerów'' ma do niego skromne prawo'' ( ajwajrabe) ,, a teraz można łączyć nazwisko księdza z neomarksistowskim lewactwe'' ( Młody Kościół) ,,Jednak to co wyprawia jego rodzina nie idzie z Duchem Tischnera'--' jest widoczny szacunek do śp. Ksiedza Tischnera, szacunek do Kościoła, obraz szacunek do góralskiego katolicyzmu ( dobrze, że mniejszość ) Autorzy zapomnieli takie przesłani ( tak do przypomnienia ) ,, zło dobrym zwyciężaj'', ,,nienawiść miłością'' Należałoby wrócić do korzeni tego przesłania i stosowania.
sympatyk17.11.2020, 08:43
Organizuję I "Konferencję o wolności słowa i prawach człowieka" im. L. Kaczyńskiego. Wykłady poprowadzą m.in. Donald Tusk, A. Michnik. Ciekawe czy i jaka będzie reakcja ludzi Pisu? Czy też jeśli by nie chcieli to stać ich na tak neutralny i mądry list, czy tylko na hejt i ataki. .. Właściwie to znam odpowiedź.
Myślę też, że prelegenci na tych rekolekcjach powinni po prostu honorowo zrezygnować (w końcu dobrze wiedzą, że są zaprzeczeniem ks. prof. J. Tischnera). Jeśli nie, to oznacza tylko jedno, że chcą w dalszym ciągu prowokować, skłócać. Odpowiedzialność za taką sytuację ponosi również organizator, który również powinien się wycofać i nie chodzi tu o cały Związek Podhalan, który tak naprawdę robi to co kapelanie zlecili. Najmniej winny jest też Oddział z Łopusznej, który jest gospodarzem i nie ma żadnego wpływu na to kto tam będzie. Zawsze honorowo i pięknie witali gości na grobie ks. prof., czy to był Trzaskowski, Komorowski czy kto inny. Podobnie jak Rodzina księdza. Po prostu jak informują i proszą o obecność to trzeba.
Jeszcze raz brawo dla Rodziny, jesteśmy z Wami i wielu ludzi na Podtatrzu myśli podobnie.
I jeszcze słówko do moderatora - tytuł fatalny, gdzie afera? Chyba, że chcecie żeby była, to nawet zgodne z linią obecnej władzy.
P17.11.2020, 08:21
Chore czasy nawet wiedzą jakie zdanie miałby zmarły ktory żył w innej rzeczywistości ale my mamy modrych ludzi takich modrych że Polska nie może wyjść z biedy od niepamiętnych czasów
A17.11.2020, 08:08
Brawo dla rodziny Tischner.
rekrut17.11.2020, 07:46
Tytuł klikbajtowy. Żadnej afery nie ma. Rekolekcje to działanie zbawcze Kościoła, a nie wiec Unii Wolności. Głosi się na nich Chrystusa a nie idee Tischnera
M17.11.2020, 07:37
Bo wszystkim się teraz pokręciło! Urzędy powinny się zajmować sprawami obywateli nie tylko medialnie a faktycznie
, księża sprawami ducha i wiary a Związek Podhalan tym co sami w statucie swoim napisali, cytuję:
Związek realizuje swoje zadania i cele poprzez:
1. Pielęgnowanie i rozwijanie oraz dokumentowanie kultury i sztuki góralskiej.
2. Tworzenie ośrodków swojszczyzny, oświaty i kultury.
3. Zakładanie placówek etnograficznych i muzealnych dokumentujących kulturę regionu.
4. Organizowanie i prowadzenie zespołów folklorystycznych, form pracy świetlicowej i bibliotekarskiej, wycieczek
krajoznawczych, zwalczanie alkoholizmu i innych przejawów zła społecznego.
5. Popularyzowanie osiągnięć naukowych i gospodarczych związanych z regionem, organizacja konferencji, seminariów,
DiDi17.11.2020, 07:30
Ks Tischner myślał nieszablonowo, to nie był jeden z tysięcy powtarzających formułki, ale jeden z kilku te formułki tworzących. Dla dobra kościoła, czy nie lepszy jest Tischner i jego poglądy, niż ks Oko, albo bp Jedraszewski? Czas pokaże, w zasadzie już pokazuje kiedy rzesze młodzieży i nie tylko odchodzą od kościoła. Wiadomo że ludzie maja różne poglądy i część pójdzie za Jedraszewskim, bo ma tak samo prymitywne poglądy jak on, ale czy to są poglądy katolika? Nie wydaje mi się i ten upolityczniony, zideologizowany kościół mnie się nie podoba. Nie taka jest jego rola, chyba że celem jest przekształcenie kościoła w partię polityczną? Bardzo dobrze że rodzina broni swojego nazwiska i nieżyjącego członka. Myślę że honorowo jest stanąć w prawdzie, po stronie rodziny i faktów.
Anty Bolek17.11.2020, 07:26
Cenckiewicz rozjaśnił nam umysły kim był Tischner- konsultant SB .
ZaZsmucony17.11.2020, 07:25
Czy w treści listu jest informacja aby nie uczestniczyć w rekolekcjach ? Każdy może jeśli ma taką potrzebę. Jest tylko prośba Rodziny i Pana Gromady aby nie podpierać się wizerunkiem Ks. Tischnera. Czy też już nie mają do tego prawa? Czy to prawo ma Związek ? Kiedy tysiące ludzi uczestniczyło w Mszach św. pod Turbaczem prowadzonych przez Księdza jakoś nikt nie miał zastrzeżeń. Związek się szczycił. Czy to zmiana poglądów Związku ? Kościół i Związek powinien jednoczyć, tak jak to robił ks. Tischner. Wpis ,,Nowy Kościół'' nie chwal się że czytałeś książki ks.Tischnera bo należy czytać ze zrozumieniem. Jesteś stworzony do głoszenia Dobrej Nowiny (z treści wpisu wynika, że jesteś Księdzem)
i nie twórz Kościoła Młodego, bo grzeszysz. Co do odejścia od poglądów to na drogę proponuję książkę ,,Ksiądz na manowcach'' Kończąc; w tym ciężkim okresie więcej szacunku, miłości bez jadu złośliwości To takie ,,rekolekcyjne ''przesłanie.
Inkel17.11.2020, 01:14
Brawa dla rodziny. To co wyrabiają teraz w kościele ludzie typu Jedraszewski to sprawia że odchodza ludzie. Młodzi to tylko co dziesiąty wierzy. Tolerować mowę nietolerancji i krycia swoich księży pedofilii będziecie dalej?
Lol17.11.2020, 01:10
Brawa dla rodziny Tischnerów
Aspera17.11.2020, 00:42
Czy rodzina Tischnerów bywa na tych rekolekcjach,? Czy może politycznie nie jest im po drodze ze Związkiem Podhalan?
A może jest tak, że śp. ks. Tischnera ktoś sobie przywłaszczył, tylko dla wybrańców?
p.s.
A może czym więcej myśli ks. Tischnera na tych rekolekcjach, tym może być mniej wypatrzeń tych "nieprawowiernych" dzięki myśli Tischnerowskiej?
Ala16.11.2020, 23:49
ZWIAZEK PODHALAN.....powazna instytucja....Powaznie????alez ktoś ma wyobraźnię ....no boki zrywać. Położyłeś/położyłas na łopatki tym komentarzem. Pozdrawiam poważnych, obiektywnych i bogobojnych związkowców!!!To tak jakby powiedzieć alez mamy teraz poważny Rząd i Kościoł.
ChiT16.11.2020, 23:40
Ks. Józef Tischner był kapelanem Związku Podhalan - i Związek Podhalan ma do niego prawo, był księdzem - i Kościół ma do niego prawo, był człowiekiem grzesznym - i grzesznicy mają do niego prawo. I w tym trzecim Rodzina Tischnerów ma do niego skromne prawo. A zapraszanie i pokazywanie się z Trzaskowskim w Łopusznej to nie honor dla górala.
Ania16.11.2020, 23:27
@armagiedon, @emi
nie mogliście tego lepiej ująć:)
ajwajrabe16.11.2020, 23:27
to teraz można łączyć nazwisko księdza z neomarksistowskim lewactwem?
Joanna16.11.2020, 23:00
Brawa dla Tischnerow!!!
trzecio prowda16.11.2020, 22:59
Jak bym czytał,,Michnika" w Tygodniku Powszechnym.
emi16.11.2020, 22:59
Schizma w Kościele już jest. Rodzino ks. profesora - naprawdę nie musicie i nie macie prawa w imieniu swego brata i stryja propagować siebie w swym lewackim światopoglądzie. Tam, gdzie teraz jest ks. Tischner, zapewne na nic żadne filozofie i interpretacje. Proponuję powrót do Źródeł - do Dekalogu i Ewangelii a wraz z nimi do życia poprzez Sakramenty Kościoła.
Gaj16.11.2020, 22:53
Marian, Kazimierz, Marek, Łukasz i Wojciech Tischnerowie ...... noooo czyli lewactwo się wysypało, /.../
związek a wartości16.11.2020, 22:53
Związek Podhalan jest niezmienny od 100 lat.Partie polityczne powstawały
i upadały,a Związek trwał.Narodowo-chrześcijańskie wartości były
na początku istnienia i są obecnie.Nie należy się dziwić,że były one bliskie
dla Księdza Profesora.
dziwny protest16.11.2020, 22:39
Ks.prof.Józef Tischner był kapelanem Związku Podhalan.Przyjął najwyższą
godność związkową- Honorowego Członka Związku Podhalan.Jest dziwne,że
rodzina nie chce by Związek honorował po śmierci swojego członka.
Rekolekcje Związkowe nazwane jego imieniem,to świadectwo wiecznej
PAMIĘCI.
dziadek16.11.2020, 22:28
Gdyby żył, to z pewnością krytykowałby obecną władzę pisowską i niereformowalna część kleru. Brawo rodzina!
krk16.11.2020, 22:24
Armagiedon - brawo w punkt.
NT16.11.2020, 22:22
To budujące w dzisiejszych czasach. Brawo!
Ewa16.11.2020, 22:09
Brawo!!!
Ewanty16.11.2020, 21:56
A obrażanie z ambony Wszystkich niepoprawnych politycznie to takie chrześcijańskie i w w duchu ewangelii??? Jak to się ma do słów "miłujcie swoich nieprzyjaciół" O...!!!!
Młody Kościół16.11.2020, 21:25
Ej Tischnerowie kończem z Wami. Młody Kościół mówi nie. Od zawsze lubiłem czytać ks. Tischnera, między innymi dlatego że proponował to nam młodym bp. Ryś. Jednak to co wyprawia jego rodzina nie idzie z Duchem Tischnera. Za chwilę przyłączycie się do dekanonizatorów Jana Pawła II Wielkiego. Idziecie w lewo. Proszę bardzo ale wiem jedno wasz krewny ks. Profesor Tischner w grobie się przewraca.
.,.,.,.,.,.,16.11.2020, 21:24
Brawo!!!
Swój16.11.2020, 21:03
I napisali lewaki co ich boli . Ksiądz Tischnera chyba się w grobie przewraca ...
Kłódka na drzwi i cisza.16.11.2020, 20:53
No i "wylazło szydło z worka".
thomas216.11.2020, 20:47
Jestem tego samego zdania! Związek Podhalan to zbyt poważna instytucja żeby firmować swoje rekolekcje nazwiskiem przewrotowca. Kto wpadł na taki pomysł?
armagiedon16.11.2020, 20:37
Dwulicowość i obłuda. Nie używać wizerunku brata tam gdzie się mówi to co popiera obecny rząd, do polityki, ale swoją gębą przyozdabia Trzaskowskiego i serdecznie ściska mu dłoń gdy ten gości w Łopusznej ale wcale to nie ma cichego podtekstu do ks.prof że niby brat i że zapewne ks. Józef też by popierał.
Druga sprawa jeżeli ks.prof. był prawdziwym księdzem to nie mógł popierać LGBT gdyż to wiąże się z grzechem sodomskim a wiadomo co Bóg zrobił ze Sodomą za ich skrzywienia...
nowotarżanka16.11.2020, 20:26
To już komedia. Atn poczciwy człowiek patrzy z tamtej strony, i co myśli? zastanawia Was to, co on myśli o tym???
202016.11.2020, 20:26
Ks. Józef Tischner nie jest tylko dla jednych a dla drugich nie. Nie można go sobie zawłaszczać po jednej stronie. A wypowiadał się różnie na różne tematy - będąc osobą publiczną - więc można się tymi wypowiedziami podzielić.
góralka16.11.2020, 20:25
Ot i diabeł pokazał swoje prawdziwe oblicze i bardzo dobrze....Wreszcie " prawda nas wyzwoli" a o to chyba chodzi.... Może wreszcie góralom otworzą się oczy i zobaczą czy chcą żyć i umierać w Kościele abpa Jędraszewskiego, ks.profesora Zwoliński ego i ks.profesora Oko?
Mietka16.11.2020, 20:23
Nie znałem i nie miałem do czynienia z księdzem Tischnerem ,ale wiele o nim słyszałem jak i dobrego i złego to samo i o jego rodzicach i rodzinie.
arka16.11.2020, 20:20
brawo o to chodzi
Dunajcon16.11.2020, 20:17
Ojoj ależ to miłe.

Kościół się sypie, PiS się sypie i związek Podhalan na całe szczęście tez się zaraz rozsypie!

Brawo rodzina Ks. Tishnera. Czas walczyć o swoje i prawdziwa Polskę!
Tłuszcza16.11.2020, 20:12
Pamiętacie jak w 2016 roku tfu, Wyborcza przeprowadziła wywiad z nieżyjacym od 16 lat profesorem? Cytuje" Głosu ks. Józefa Tischnera - zmarłego 16 lat temu filozofa, w 1981 r. uznanego powszechnie za kapelana "Solidarności" - ogromnie brak. Co powiedziałby nam dzisiaj? Próbowałem odpowiedź znaleźć w jego publikacjach i poszukiwanie to przemieniło się w zaskakującą dla mnie samego rozmowę. Tak słyszę dziś głos Tischnera, wypowiadającego się o bieżących polskich sprawach. Czytelnicy ocenią, czy słyszę go i odczytuję trafnie ? " Może i tym razem trzeba poprosić GW by to zrobiła.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl