30.11.2020, 11:13 | czytano: 14857

Wybrano najbardziej zasmogowane miejscowości w Polsce. Nowy Targ na pierwszym miejscu

Arch. Podhale24.pl
Nowy Targ i Pszczyna – to „zwycięzcy” smogowego niechlubnego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego.
Na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządzono listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Na szczycie znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza.
Ranking przedstawia miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Z listy smogowych rekordzistów wypadł Kraków, w którym od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

Rekordowy Nowy Targ to aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy. Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie - widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast. Występuje właściwie w każdej polskiej miejscowości. Na pozycji piątej znalazła się śląska wieś Godów, w której mieszka niecałe dwa tysiące osób. W 2019 roku nowa stacja pomiarowa stanęła w podkrakowskim Zabierzowie, w którym nigdy wcześniej nie mierzono jakości powietrza. Dzięki temu w tej niewielkiej wsi odnotowano stężenie rakotwórczego BAP przekraczające 8-krotnie normę. Okazuje się, że by miejscowość została smogowym rekordzistą wystarczy zainstalować w niej stację pomiarową.Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu: Sopot (1 dzień), Słupsk (3 dni) i Kołobrzeg (4 dni). Największą w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni).
PAS podkreśla, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Brak innych miast na liście nie oznacza wcale, że tam problem smogu nie występuje.

Źródło: PAS, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z nowego targu04.12.2020, 08:21
Do: jan_hemoroid

Jednak nie tylko ja to widzę, dobrze, że jest więcej osób, które to zauważyły ! Dokładnie Piekarnia H. na przeciwko stadionu ! Widzę to codzienie !
Mariusz02.12.2020, 22:10
Mam cichą nadzieję, że pan burmistrz czyta te i inne komentarze. Ta praca nie jest dla niego. Nie idzie mu. Blamaż za blamażem w każdej dziedzinie. Jeśli ma w sobie trochę pragmatyzmu to powinien w poniedziałek zrezygnować.
eho02.12.2020, 18:26
Może Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami coś wskóra, skoro nas ludzi władze mają w głębokim poważaniu. W końcu psy np. stróżujące wdychają potężne dawki tego świństwa i pewnie stąd też u zwierząt coraz więcej nowotworów.
z nowego targu02.12.2020, 17:44
Piekarnia na ulicy Kolejowej na przeciwko stadionu w Nowym Targu. Czarny dym unosi się z komina co roku! Dlaczego nikt nie reaguje? Ani władze ani "ochrona" środowiska?
kibol02.12.2020, 16:57
Dramat wczoraj w NT 500% PM 10 dziś pewnie znowu pójdziemy na rekord. Kontroli zero bo urzędnicy o 15 są po robocie.
Teresa Nowicka02.12.2020, 15:23
Parę km od Nowego Targu w miejscowości Zaskale również nie można oddychać. Nie wiem czym ludzie palą w tych piecach, również przydałaby się kontrola.
kopciuszek02.12.2020, 08:15
@Maria,
"te stołki to dzięki nam mają i dzięki nam zarabiają i dlatego muszą coś robić!!! A jak nie robią to nie możemy się na to zgadzać!"
I co zamierzasz z tym zrobić? Ja zgłaszam sąsiada który hajcuje plastikiem. Nawet jeśli jedno zgłoszenie na 100 będzie zweryfikowane i złoczyńca zapłaci mandat to będzie to sukces. Sukces na miarę naszego kraju trzeciego świata, zbudowanego na podwalinach dykty i kartonu. Ale przynajmniej mam świadomość że coś zrobiłem a nie po cichu przyzwalałem na dziadostwo, które może zabić moje dzieci, bo zdrowie na pewno będą miały pogorszone.
AT-PL02.12.2020, 00:05
Przykry przykład tego jak działają nasi włodarze. Zero konkretnych programów a jeśli już jest jakiś program i możliwość skorzystania z dopłaty to człowiekowi traci zapał przez tą całą papierologię. Od ładnych paru lat mieszkam i pracuję w okolicach Innsbrucku w Austrii i w zeszłym roku wymieniałem kocioł. Warunki były jasno określone: kupuję kocioł o konkretnych parametrach ale markę wybieram sam, montujemy i tutaj też firmę instalacyjną wybieram sam, składamy wniosek o refundację (wypełniamy tylko jeden świstek + faktura za zakup i montaż) do tygodnia pojawili się Państwo z urzędu aby sprawdzić czy aby na pewno piec jest i czy został odpowiednio zamontowany i za kolejne 7 dni na koncie miałem zwrot 60% poniesionych kosztów. Jedyny mankament jest taki że musi to być kocioł na biomasę (drewno pellet, brykiet etc.) gdyż i tu ciekawostka kotły na gaz są stopniowo wycofywane i nowych nie można montować oczywiście nie wspomnę już o węglu czy eko groszku. A u nas to konkursy to przetargi na dostawcę/instalatora, stosy papierów, terminów aż człowiek traci chęci.
Krycha01.12.2020, 23:41
Watycha rokrocznie trzy razy więcej pieniędzy wydawał na organizację imprez niż wymianę kopciuchów,.. Nasze zdrowie ma w nosie.
Gość Nowy Targ01.12.2020, 22:47
Greg :to smutne my w tym żyjemy i tym oddychamy :(
Jan :..jesteś żenujący jak Ci co tak nas trują ;(
Besala01.12.2020, 18:24
Gdy w mediach ogólnopolskich pojawi się jakakolwiek pozytywna wzmianka o Nowym Targu wówczas burmistrz lub jego zastępcy natychmiast komentują, wychwalają, uśmiechają się do kamer. Od kilku lat nasze miasto pojawia się regularnie na czołowych miejscach list ukazujących poziom zatrucie powietrza w Polsce i w Europie, ale nie widać chętnych do komentarza. Przemilczeć, schować się, poudawać działanie. I tak do wiosny.
ygrek01.12.2020, 17:55
Watycha jest fajtłapą. Na kolesiostwo ma kasę na ekologię mie ma. Ze smogiem walczy kalendarzem promocujnym. W zeszłym romu wydał ma to 12 tysięcy. ,Szok
Maria01.12.2020, 16:55
@kopciuszek mówisz '"Nic nie robili, nie robią i nie będą robić bo myślą tylko o własnych stołkach. " - te stołki to dzięki nam mają i dzięki nam zarabiają i dlatego muszą coś robić!!! A jak nie robią to nie możemy się na to zgadzać! Dobry gospodarz najpierw zabezpieczy środki na rzeczy niezbędne do życia potem na rozrywki. Tu jest odwrotnie będziemy mieć piękny MOK a nie będziemy mieć czym oddychać!
zenon01.12.2020, 14:04
zen , a kto robi pomiary w lecie i je publikuje ? W Krakowie robią i okazuje się że jest smog. a tak w ogóle kto weryfikuje te pomiary ? Może one są obiektywne i rzetelne inaczej ?
sąsiad01.12.2020, 13:58
zapraszam do Maniów. Kopcenie z prywatnych domów większe niż na
Ludzmierskiej w Nowym Targu.
kopciuszek01.12.2020, 11:46
@Maria, myślę że nie ma co czekać na samorządowców, włodarzy, władzę, urzędników. Czasu mieli "w bród" i każdy widzi jakie są efekty. Nic nie robili, nie robią i nie będą robić bo myślą tylko o własnych stołkach. Dlatego tylko wysokie kary dla trucicieli są w stanie zmienić sytuację. Jak ktoś dostanie karę raz, dwa, trzy razy to się zastanowi czy nie lepiej podłączyć się do ekologicznych źródeł ogrzewania lub płacić za śmieci.
Maria01.12.2020, 10:11
Do kopciuszek: niestety jeśli miasto nie podejmie konkretnych działań to żadne donosy na sąsiadów nie pomogą. Znam przypadki że kopciuchy zgłaszane były i dalej jest to samo.... Wybraliśmy włodarzy , którzy wraz z ekipą którą sobie dobrali powinni się tym tematem zająć od samego początku. Niestety oni wolą przeznaczać nasze pieniądze na rozrywki, kawiarenki, koncerty, bale , remont MOK. Jest mi ogromnie smutno i jestem wściekła kiedy widzę jak niegospodarnie wydawane są nasze pieniądze. Jak okropnie nas oszukali podczas ostatnich wyborów nasze władze. Wstyd i to na całą Polskę !!!
Mieszkaniec01.12.2020, 09:41
A ja się pytam gdzie są radni i burmistrz, gdzie ten dróg latajacy....jedna wielka ściema....gratulacje poumieramy szybko od tego powietrza. Górskie powietrze haha
Adin, dwa, tri...01.12.2020, 09:24
Teraz burmistrz po tym materiale we wszystkich mediach powinien iść pogłaskać alpakę w ramach terapii. Na same alpaki z targach wydawał po 30 tysiaków rocznie. Przez sześć lat? No ile wyszło? Idź Grzesiu je głaskać i policz do dziesięciu. Potem przejedź się reniferem z Bolesławem i Joanną
makak01.12.2020, 08:48
oj tam 'wazne' ze na podium
jerzygorc01.12.2020, 08:36
Straż Miejska w Rabce gdyby sprawdziała po zapadnięciu zmroku rejon ulicy Gorczańskiej i sąsiednich ulic to ten optymizm zasadniczo opadnie . Czarne dymy ....
Bzyk01.12.2020, 08:19
Siedem straconych lat Grzegorza Watychy i wstążkowej koalicji. A miało być tak cudnie. Na wszystko miał receptę. Tylko nie na rzetelną pracę. Były bale, zabawy, chlanie na rynku, wieszanie wstążek, stawianie słomianych kurczaków i lodowiska-smogowiska. I co wyszło? Najbardziej rakotwórcza kupa w Polsce. Nasze Miasto, Nasze Kolesiostwo.
Mikołajek01.12.2020, 07:26
To jest coś strasznego. Oskarżali poprzedniego Św pamięci Burmistrza a sami nic nie robią w sprawie smogu zamiast organizować bale wstążkowe i renifery pod ratuszem to trzeba było pieniądze na dotacje na piece przeznaczać. Mieszkańcy nie powinni sie zgadzać na takie postępowanie
niwianka01.12.2020, 02:09
Piszecie, że Nowy Targ w kotlinie i stąd smog. A taka Niwa na sporej górce, a jak zaczynają ludzie palić w piecach, to jeden smród. Są miejsca, gdzie trzeba zatykać nos, bo nie idzie wytrzymać. Prawda jest taka, że większości nie zależy, żeby oddychać czystym powietrzem i nie zamierzają do tego dokładać ani złotówki. To stąd te opowieści, że od zawsze było palone węglem(i nie tylko) i nie znają nikogo, kto umarł od smogu. Ludzie boją się nowego, ekologii, bo uważają, że nie będzie ich na to stać. Brakuje programów edukacyjnych (także w szkołach!!!!) i realnych programów pomocy, żeby ludzi przekonać, żeby przestali się bać kosztów.
Ktoś tu pisał, że ludzie są roszczeniowi, że im się nalezy itd. Niby racja, bo są tacy, którzy wydadzą kasę na nowe auto, ale na wymianę pieca nie! Tylko co z tego? Od obrażania tych ludzi nic się nie zmieni. Powinna być edukacja + pomoc + .... wysokie kary ze smrodzenie.
Jasiek30.11.2020, 22:52
1800 proc. normy rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu! Niechlubny rekord bije Nowy Targ, gdzie poziom trujących substancji przekracza normy o 1800 proc. Zgadzam się z "Zen".
Paragraf30.11.2020, 22:34
Watycha w sprawach ekologii wykazuje się krótkowzrocznością i naiwnością dziecka. No ale ma doradców na poziomie Joanny Iskrzyńskiej Steg i Jana Łapsy. Więc jest jak jest. A jak jest to widać bo mówią o tym we wszystkich mediach. Wstyd na cały kraj.
Zen30.11.2020, 21:39
Ktoś poniżej pyta o pomysły rady miejskiej. Zapewne zorganizują różaniec i czuwanie modlitewne za ofiary smogu. Na tyle ich stać. Uchwalenie jakichś zasad granicznych, np. całkowity zakaz smrodzenia od kwietnia do listopada, nakaz wymiany kotła do roku 2022, zakaz korzystania z paliw stałych w zwartej zabudowie, czyli żadnego walenia dymem z węgla i drewna w okna sąsiadów, ograniczenie ruchu kołowego w czasie smogu, itd. Wzorem miast walczących ze smogiem można zastosować dziesiątki sprawdzonych przez nie rozwiązań, u nas jak zwykle nic się nie da.
dziadek30.11.2020, 20:37
Położenie Nowego Targu w kotlinie sprzyja temu, że w bezwietrzne mroźne dni smog osadza się nad miastem. Każdy to widział nie raz i nie ma wątpliwości, że powietrze jest w tym czasie złe. Wystarczy wyjść trochę wyżej w Gorce, albo ruszyć w stronę gmin tatrzańskich i jest dużo lepiej. Myślę, że to właśnie od południa pochodzi znaczna część tego smogu. W zimowym sezonie turystycznym, gdy hotele i pensjonaty mają pełne obłożenie jest najgorzej. Nie ma danych z wielu górskich miejscowości, ani badań przemieszczania się smogu. Są tylko suche fakty, że Nowy Targ jest w czołówce trucicieli wśród polskich miejscowości. Przykre to, chociaż nie mówię, że nowotarżanie są bez winy. Co by tu nie napisać, to nie zmienia faktu, że jest źle z jakością powietrza i temat powinien być jeszcze bardziej nagłaśniany. Polityka rządu w tym temacie powinna być zdecydowana, ale i mentalność ludzi musi się zmienić.
nowotarżanin30.11.2020, 19:32
Straz Miejska w Rabce-Zdroju robi swoje od lat i tam nie ma problemów ze smogiem i paleniem smieci i tym podobnych materiałów.
Tak trzymać Panowie i nastepnych 30 lat zdrowych Zyczę
małpka fikimiki30.11.2020, 19:23
Bo to jest proszę Państwa oaza rekreacji i turystyki. O tym zapewnia nas nasz burmistrz Watycha i to się liczy. Reszta to propaganda i zła wola opozycji...
Pati30.11.2020, 18:29
Czyli teraz będziecie maseczki nosić? Czy dalej będzie gadanie że nic one nie pomagają ? :) największe kopciuchy to Ci po zjedzeniu hamburgerów czy kebabów!
wstążki & kolesiostwo30.11.2020, 18:13
Jeszcze nie tak dawno temu pan Watycha chciał organizować za 80 tysięcy mistrzostwa dla urzędników skarbowych. Strasznie forsował ten chory pomysł choć mieli spać w Białce i tam zostawiać pieniądze. Za te pieniądze można było wymienić 40 kopciuchów. O zatrudnianiu kolesiów i kasie dla nich nie wspomnę i efektywności urzędu gdzie bida cokolwiek załatwić taki bałagan.
Janusz Widelec30.11.2020, 17:41
Burmistrz, pieniądze (kredyt) na budowę MOKu to znalazł, ale na piece to już nie. Ciepłownia to pieniądze (dotacja z naszych podatków) na budowę linii do urzędu i prywatnego osiedla to ma, ale mieszkańców podłączyć to już nie starczy. Pracownicy urzędu miasta, tacy jak Wojciech L. co to się dotacjami zajmują to czas niby mają, ale pomoc ani tyle. Mi jednego dnia powiedzieli że dotacji już nie ma, ewentualnie mogę na listę rezerwowa się wpisać ale już jest długa. Dzień później w internecie ogłaszają nabór na wymianę piecy. Pytanie tylko kogo?
Watycha, Ty zacznij myśleć o sobie, bo to Twoje dzieci tu mieszkają a nie koledzy z Maniów!
Greg30.11.2020, 17:27
do "Gość Nowy Targ" - Gdzie zgłosić kopciucha? Żeby miało to wymierny skutek to chyba nigdzie. Na naszej ulicy zgłaszaliśmy wspólnie z sąsiadami kilka razy. Efekt żaden. Znajomy z Ogrodowej zgłaszał /udokumentowane zgłoszenie zdjęciami/ dwukrotnie kopciucha z sąsiedztwa. Interwencji było ____uwaga____0. Dlaczego? Ano dlatego, że to kopcił komin domu rodzinnego burmistrza. Co jeszcze można powiedzieć w tym temacie?
Pawel30.11.2020, 17:21
No dobrze....Derby się odbyło, rezultat został opublikowany i wszyscy wiedzą że jest to sprawa bezdyskusyjna. Ciekawi mnie jednak, czy w dalszym ciągu zaistniałą sytuacją będą obwiniani tylko ci co palą węglem i śmieciami, czy też w końcu Burmistrz i jego świta zacznie konkretnie działać w tym kierunku? Od drukowania eko-ulotek jakość powietrza się nie poprawi o czym wszyscy doskonale wiemy. Przez wymianę 20 kopciuchów w sezonie z dotacją - też trudno liczyć na polepszenie powietrza w tej aglomeracji. Jakieś konkretne pomysły Rado Miasta? Czy czekamy znów do następnej i następnej wiosny?
Mieszkaniec30.11.2020, 16:51
Pan Watycha tuż obok stacji monitorującej powietrze, z najgorszym wynikiem substancji rakotwórczych w Polsce, postawił w tym roku plac zabaw dla dzieci. U Watychy wszystko jest na odwrót logika również. Kompletny brak wyobraźni. Honoru również brak bo każdy honorowy człowiek po prostu by zrezygnował. Ale co się odwlecze...
Klaun30.11.2020, 16:09
Gratuluję panie jeszcze burmistrzu Watycha. Świetna promocja miasta. Na miarę pana możliwości. Miliony odsłon na największych portalach, FB i wiadomościach telewizyjnych. Smoguj TU! Głos mieszkańców np. P. Domańskiego stłumiony jakby pan niedosłyszał. Gigantyczny efekt nieporadności i rozmiłowania w rozrywce tylko z takim podejściem to do cyrku a nie na fotel burmistrza. W jakim charakterze?
Osiol30.11.2020, 15:49
Pozytywna wiadomość powinno się uczynić z tego atrakcje turystyczna i tak jak jatmark czy miejsce gdzie Lenina trzymali do zwiedzania o godz 16 mieszkańcy zaczynają palić i poooszlooo........ Turyści nagrania zdjęcia filmy całą PŁ wie gdzie ten pępek lświata leży a może w tym dymie ktoś by film sensacyjny lub horror zero żyłki do biznesu ci urzędnicy od promocji tooo można sprzedać wiecie ile by kosztowało na planie filmowym zadymienie połowy miasta przez kilka godzin
Startuj tu albo lepiej gdzie indziej30.11.2020, 15:36
A to znów miasto sławne ,jak zwykle od kilku lat. To nawet wstyd się miastem nazywać,ale można się nazwać miastem przy drodze do Waksmunda. A do tych ,którym się wydaje że są dowcipni to nie subiektywny konkurs,cokolwiek by to znaczyło tylko twarde fakty. Ale zawsze można odejść z twarzą.
Jan.30.11.2020, 15:29
Kopciucha to ty puszczasz to zgłoś do WC.
Jan30.11.2020, 15:28
Czekamy na podłączenie gazu już 1,5 roku (mieszkańcy ul. Skotnica). Co miasto robi, by takie inwestycje przspieszać a nie opózniać?
Smok30.11.2020, 15:13
Piec gazowy kondensacyjny 108% sprawności to dziś koszt ok 4 tys zł. Za tyle kupiłem nowy w lecie, a poprzednik działa nadal od 12 lat. Czyli wychodzi 27 zł na miesiąc. To są koszty? Ale jak się ma piec na byle co, to i tekturki się wrzuci i opakowania i stary mebel i kartonik po mleku, no i do odbioru odpadów można zgłosić tylko jedną osobę, a przy okazji w domu ciepło. I o to chodzi. Tylko nie ma kogo grzać bo mieszkańcy na raka wymierają...
rekin-r30.11.2020, 15:06
Moim skromnym zdaniem problem smogu jest do NT importowany. Leżymy w kotlinie, burmistrzowie zabudowali tzw wietrzenie miasta, powstała tama i nasze benzopireny zostają i inne z góry do nas wlatują. Smog nowotarski w 70 % jest spoza NT
Besala30.11.2020, 15:02
I znowu serdeczne gratulacje dla Pana Grzegorza Watychy i jego ekipy! Szczególnie należy podziwiać konsekwencję, z którą od siedmiu lat ignoruje problem. Co musi się stać, aby w Nowym Targu zaczęto skutecznie walczyć ze smogiem? Podejrzewam, że "wzorem lat ubiegłych" burmistrz do wiosny będzie pozorował jakieś działania, aby w maju znowu o problemie zapomnieć.
117km30.11.2020, 15:00
Kiedy te wybory byly?
Hej30.11.2020, 14:51
A w Nowym Targu igrzyska trwaja. Budow "nowego" domu kultury, przerost administracji w kazdej jednej komorce miejskiej, wzrost pensji u urzednikow etc. Wstyd i jeszcze raz wstyd panie burmistrzu i rada miejska ktora firmuje tą wieczna impreze.
tarżanin stary30.11.2020, 14:44
Jakby stacja pomiarowa była na Rynku albo na Waksmundzkiej (o ironio zgazyfikowanej) to wyniki byłyby 3 razy gorsze.
PS.
Jeżdżę często po Polsce i gdy osoby, które spotykam dowiadują się, że jestem z Nowego Targu to od razu zagadują o SMOGU.
Z tego Nowy Targ słynie! Straszne i smutne.
zez30.11.2020, 14:39
@ Zenon Bzdury piszesz. W lecie jeszcze wieksze sa korki bo wiecej samochodów jeździ i smogu nie ma. Smog powoduja jedynie kopciuchy w których ludzie palą byle czym.
nowotarski30.11.2020, 14:28
Zapytam językiem antycovidowców - czy w tych miejscowościach najwięcej jest zgonów na raka czy to tylko zwykły kaszel
normal30.11.2020, 14:27
Wyraźnie widać że tam gdzie najmocniej wieje wiatr czyli na pomorzu jest najmniej zanieczyszczeń.
Miejscowości które znajdują się w kotlinie maja największy smog.
Likwidacja pieców nie załatwi tematu bo dochodzą SPALINY SAMOCHODÓW itp.
trzecie auto w domu30.11.2020, 14:11
W lecie nie było smogu? Z niwy N.Targu nie było widać a w piecach nie palili.
sąsiad i ja30.11.2020, 14:08
Jak cię nie stać na ekologiczne ogrzewanie domu, to sprzedaj dom i kup sobie mieszkanie w bloku. Nie masz prawa mnie truć. Nie ma żadnego tłumaczenia, że rząd, że miasto...itd. Kto powiedział, że wiecznie ktoś ci coś musi dać, dotować..? Nie ma zmiłuj, od tej zimy dosłownie KABLUJEMY na trucicieli.
Dan30.11.2020, 13:38
I oto jest wynik wytezonej pracy Burmistrza i jego Vice pani od niczego. Sciagaja pieniadze z podatkow od nieruchomosci i baluja ograniczyli przyjmowanie obywateli i sprawy ciagna sie tygodniami ...popieram ze trzeba taczki i wywiezc to towarzystwo bo to najgorsza ekipa od dziejow Nowego targu.
PiterQ30.11.2020, 13:33
Wybrano? To był jakiś subiektywny konkurs? Oceniało jury?
Xman30.11.2020, 13:30
Komentarz Polskiego Alarmu Smogowego:
"W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia."

Nowy Targ pozostawia bardzo wiele do życzenia. Przede wszystkim życzenie zmiany burmistrza bo ten ma tylko w głowie wstążki, bale, remonty MOKu
Ęą30.11.2020, 13:23
Dajcie spokój ludzie! Które miasto w okolicy moze się pochwalić tak zlą opinią ??? Jesteśmy sławni !! :-) Może to jest szansa od losu??? Pokażmy, że można zmienić tą niehlubną opinię i zmieńmy nasze miasto w zieloną wyspę!
El barbero de Sevilla30.11.2020, 13:13
@Zenon
Zobacz najpierw wykresy dobowe stężenia smogu w Nowym Targu i odpowiedz sobie pytanie, jak to się dzieje, że najgorzej jest gdzieś ok 6 rano, kiedy ruch samochodowy jest znikomy i późnym wieczorem, kiedy znowu ruch samochodowy jest niewielki.
Nie neguję oczywiście wpływu starych diesli na jakość powietrza, ale największymi trucicielami Nowotarżan są inni Nowotarżanie, z reguły ich najbliżsi sąsiedzi z ulicy.
taki tam30.11.2020, 13:10
Piękna "promocja miasta"!
tarżanin nowy30.11.2020, 13:08
Żeby cokolwiek się zmieniło na lepsze potrzebna jest droga, którą poszedł Kraków - całkowity zakaz używania paliw stałych! A jak się któryś będzie stawiał to Kraków również daje przykład co zrobić - sprawa do sądu, przegrana sprawa dla pieniacza, wysoka kara i koszty procesu. Od razu reszta upartych zorientuje się, że to nie żarty.
Lumier30.11.2020, 12:54
janie_hemoroid
komin na Ceramicznej należy do byłego pracodawcy wiceburmistrza Wojtaszka odpowiedzialnego za walkę ze smogiem. I stała się jasność
FB30.11.2020, 12:53
Poproście o komentarz władzę wojewódzkie. Jak zamierzają rozwiązać problem. Rozmawiać z władzami miejskimi nie ma sensu. Należy udać się do ich zwierzchników.
baciok@30.11.2020, 12:49
Powtórze jeszcze raz to co pisalem pod poprzednim artykułem
Gratuluję władzom Nowego Targu zajęcia medalowych pozycji w rankigach Polskiego Alarmu Smogowego za 2019 rok
1. I miejsce w stężeniu rakotwórczego benzoapirenu wśród wszystkich miejscowości w Polsce
2. III miejsce z najwiekszą liczbą dni smogowych w roku (88 dni)

Jeszcze raz gratulacje.
Myślę że w tym roku zdeklasujemy wszystkich.
ja30.11.2020, 12:44
W pierwszej kolejności trzeba zmienić mentalność ludzi .
smogus30.11.2020, 12:38
rozliczymy cie watycho
robertpk30.11.2020, 12:37
Nowy Targ i Podhale to stan umysłu - dlatego od wielu już lat tam nie mieszkam ...
Ciutrok30.11.2020, 12:35
Najlepsze podsumowanie sześcioletnich rządów Watychy. A wczoraj się jeszcze przechwalał w mediach swoimi działaniami. Jak dla mnie nadaje się tylko i wyłącznie na taczki i na śmietnik historii. Najgorszy włodarz miasta od 1346 r.
nieznajomy30.11.2020, 12:26
Tak to jest jak miastem rządzą urzędnicy - ich codzienność to imieniny a problem w jakim pokoju , życie sie toczy wokół ciastek i kawy.
Prywatni przedsiębiorcy wydłużają godziny pracy aby rozłożyć ruch w sklepach a urzędnicy skracają . Dotacje stoją.Nikt nic nie może przepchnąć.
Ostatnio podczas wizyty w US skierowano mnie do pokoju w którym pewna Pani miała mi pomoc wypełnić druk, ściemniała 5 minut po czym okazało sie ze nie wziela do pracy okularów i nic w dniu dzisiejszym nie moze zrobic bo i tak nic nie widzi.W prywatnej firmie taki pracownik ma wylotkę ale w urzedzie nikmu nie zalezy
mieszkaniec30.11.2020, 12:23
Jakby stacje pomiarowe były po wsiach na przykład w takich Maniowach czy Waksmundzie to Nowy Targ nie dzierżyłby palmy pierwszeństwa
Ania30.11.2020, 12:20
Dajcie spokój, najważniejsze że bedziemy mieć nowe lodowisko, To jest główny cel władz. Obysmy tylko dożyli ...
Ps. Szczerze współczuje miekszańcom centrum, bo wy naprawdę nie macie czym oddychać. Codzienne trucie, masakra.
zenon30.11.2020, 12:19
Jeżeli nie rozładują "korków" w centrum miasta Nowego Targu to problem smogu będzie aktualny! Niech zrobią pomiary w Krakowie przy Alejach Trzech Wieszczów to będzie wiadomo co jest przyczyną smogu! W Krakowie nie pali się węglem i drewnem od dwóch lat więc dlaczego na mapach prognoz smogowych w Polsacie przez kilkadziesiąt dni w roku jest bardzo zła jakość powietrza a nie ma Krakowa w wykazie miast
Dla mnie ta informacja to manipulacja!
ol30.11.2020, 12:00
A my im jeszcze płacimy podatki aby żyć w tym mieście.Za nasze pieniądze nas trują i ''kadzą'',że jest dobrze.Teraz to wstyd się przyznać,że mieszka się w stolicy Podhala,bo od razu skojarzą sobie ,że to miasto smrodu.
katar bezobjawowy :)))30.11.2020, 11:57
Nie ma się czym przejmować.Z powodu smogu na raka,zawał,starość się teraz nie umiera tylko na świrusa.
qwerty30.11.2020, 11:56
Prowadzę jedoosobową działalność na powierzchni 50 m2 i niestety dla przedsiebiorcow nie ma żadnego wsparcia na wymianę pieców .
jan_hemoroid30.11.2020, 11:51
Największy komin na Ceramicznej pana F 4 rano.
Ludźmierska- piekarz H godz ok 16.
Ile razy zgłaszane i nic
Smarek30.11.2020, 11:47
Nie pochwalam chamstwa, ale ostatnio modne słowo w.****ć to w mieście byłoby gdzie zastosować. M
Antysmog30.11.2020, 11:42
Brawo dla burmistrza i zastępczyni.. Szeroko rozwinięty program wymiany śmierdzieli i potężna ilość kontroli pozwoliły na podium.. Tylko, że jest to podium dla najgorszych.. No ale poniżej dna jest już tylko szambo..
Zadymiony30.11.2020, 11:30
Dwa tygodnie nadzorowania ul. Waksmundzkiej i św. Anny i czyste powietrze. Niestety mieszkańcy tych to .....
mieszkaniec30.11.2020, 11:29
Wprowadzić wysokie podatki na niekologiczne paliwo i problemy sam się rozwiąże.
avivat30.11.2020, 11:28
I teraz jeszcze proszę o podanie jak wpływa na organizm człowieka połączenie smogu i COVID-19. To jest mordowanie mieszkańców!
jaś30.11.2020, 11:26
To zapraszam do Krościenka czy to na Rynku czy na ul.Jagiellońskiej miedzy rondem a pomnikiem Jagiełły smród z kominów nawet już w dzień wieczorem nie ma co chodzić po Krościenku smrud!!!!!!!
Gość Nowy Targ30.11.2020, 11:24
Gdzie mogę zgłosić ,,kopciucha? codziennego nie da się oddychać po 16-tej !Trzeba by sprawdzić czym to palą ?!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl