01.12.2020, 22:03 | czytano: 3418

Wójt Czarnego Dunajca: "Nie budujemy żadnego wysypiska śmieci. To największy fake news w tej kadencji"

- Chciałbym poinformować Was wszystkich, że tutejszy Urząd Gminy nie planuje utworzenia na terenie gminy, a w szczególności na terenie sołectwa Czarny Dunajec: wysypiska śmieci, jakiegokolwiek składowiska śmieci, sortowni czy spalarni śmieci. Zostaliście ewidentnie wprowadzeni w błąd - oświadczył wójt Marcin Ratułowski.
To odpowiedź na protest mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie na terenie Czarnego Dunajca Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ich zdaniem, w rzeczywistości będzie to składowisko odpadów.
Wójt przypomina, że utworzenie PSZOK-u to obowiązek wynikający z przepisów. Dotyczą one każdej gminy. Gmina Czarny Dunajec ma obowiązek jego wykonania do 30 czerwca 2021 r. - Lokalizacja PSZOK-u na terenie gminy na dzień dzisiejszy nie jest ustalona. Gmina nie posiada nawet koncepcji takiego punktu. W prowizorium budżetowym są zabezpieczone środki na ten cel, ponieważ w roku 2021 taki punt bezwzględnie musi powstać - dodaje, przypominając, że decyzję o jego powstanie nie podejmuje on sam, a rada gminy.

Tymczasem w Czarnym Dunajcu powstał komitet, który zbiera podpisy pod sprzeciwem dla tej inwestycji. Twórcy listu obawiają się, że PSZOK w rzeczywistości będzie składowiskiem, na które zwożone będą śmieci z 15 miejscowości należących do gminy. Mieszkańcy obawiają się smrodu, wzmożonego ruchu ciężarówek i tego, że powstanie blisko domów. Żądają rozmów, konsultacji i budowy PSZOK-u z dala od domostw.

r/
komentarze
aha02.12.2020, 17:09
Nie ma się co ekscytować. To tylko autoreklama!!!
rentgen*02.12.2020, 09:37
do:
~ A czemu by nie

Akurat różnica miedzy Szaflarami a Czarnym Dunajcem jest taka:
1. PSZOK jest obowiązkowy w każdej gminie a spalarnia to pomysł na przyszłość, np posadki w Radzie Nadzorczej itp
2. w Czarnym Dunajcu Wójt ma do zrealizowania zalecenia pokontrolne z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego- kontrol odbyła się jeszcze za poprzednika, brak wykonania zaleceń będzie skutkował kara finansową albo nawet rozwiązaniem Rady i wcześniejszymi wyborami
3. Wójt Czarnego Dunajca już na 2021 rok zabezpiecza pieniądze na ten cel, aby nie stawiać Radnych pod ścianom w trakcie roku, a lokalizacja i koszty i tak znajda sie w uchwale oraz w przetargach, nad czym Radni o ile przyjda na sesje to będa głosować.
4. W Szaflarach Wójt wymyślił sobie spalarnie, przygotował uchwałę nie informując nikogo - nie zabezpieczając żadnych pieniędzy wcześniej.
5. W Szaflarach Wójt chce spalarni w ostatnich terenach budowlanych, którymi gmina dysponuje ok. 8ha- przy terenach rekreacyjnych, a gmina Czarny Dunajec ma kilka terenów budowlanych i myśle że przy dobrej woli Radnych uda sie znaleźć dobre miejsce.
Tyle w temacie i po co te komitety i zbieranie podpisów w czasie pandemii??
Czarnodunajcy budźcie się!02.12.2020, 08:35
Mentalność mieszkańców Czarnodunajeckich jest naprawdę dziwna, miałem się okazję przekonać o tym osobiście i mówię tutaj stricte o mieszkańcach "miejskich". Mieszkańcy doczytajcie w internecie czym jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zanim będziecie podejmować jakiekolwiek działania. Zobaczcie sobie na inne gminy jak wyglądają PSZOKi i dlaczego są zakładane. W Gminie Jabłonka jest takich punktów kilka. Zacznijcie używać rozumu! ????
ali02.12.2020, 08:25
Klasyka , budujcie ale nie po moim !!
A czemu by nie02.12.2020, 07:08
A ładnie to tak wpychać do Szaflar spalarnie śmieci? PSZOKu się boicie ale taki syf to niech se Szaflary wezmą tak?
Bobowniok spod łopatu02.12.2020, 06:42
Jeszcze raz napisze, południowe wsie powinny się odłączyć i zrobić własną gminę tak jak to dawno było.
BILL02.12.2020, 06:32
Cuda się zdarzają , może będzie wysypisko?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl