08.12.2020, 14:24 | czytano: 10909

Podhale wypowie posłuszeństwo rządowi? Rośnie sprzeciw wobec decyzji bijących w turystykę. "Nie ma dialogu, ani działań, żeby znaleźć rozwiązanie"

Arch. Podhale24.pl
Branża turystyczna na Podhalu umiera z powodu radykalnych obostrzeń i niemal całkowitego lockdownu. Czy nasz region, wzorem włoskiego regionu Aosa w Alpach, wypowie posłuszeństwo rządowi i odrzuci obostrzenia zastępując je własnymi, które będą umożliwiać pracę branży turystycznej? Pojawiają się już takie głosy.
Zakaz świadczenia usług gastronomicznych w lokalu oraz zakaz wynajmu noclegów w celach turystycznych sprawił, że większość Podhalańskich firm niemal całkowicie straciła dochody, a niebawem utracą też płynność finansową. Oferowanie dań na wynos oraz świadczenie usług noclegu osobom będącym w delegacji służbowej nie zapewnia przetrwania branży.
Bunt i powstanie Republiki Podhalańskiej

Przedsiębiorcy z Podhala są na skraju wyczerpania nerwowego. W tak skrajnych emocjach jedni zapowiadają chęć udziału w strajku, który ma być zorganizowany 13 grudnia w Warszawie, a kolejne osoby popadają w depresję i rozgoryczenie.

Przed podobną sytuacją stanęli Włosi z regionu turystycznego Dolina Aosty pod Mont Blanc. Tam prezydent regionu Erik Lavevaz wraz z lokalnymi radnymi uchwalili ustawę, która odrzuca ustalenia epidemiczne rządu. Dzięki uzyskanej autonomii kurorty pod Mont Blanc będą mogły przyjmować turystów. Czy podobnie postąpi Podhale?

– Nie wiem jak gmina mogłaby ustanowić procedury i protokoły realizując wypoczynek zimowy. Prawnie to się nie mieści w żadnych przepisach – mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Jednak ludzie są w desperacji – dodaje prezes TIG.

Wcześniej w rozmowie z Wirtualną Polską prezes TIG mówiła ostrzej: - Pierwsze, o czym pomyślałam, to to, że nie dziwię się Włochom i być może powinniśmy powołać republikę podhalańską, która stworzy własne obostrzenia związane z koronawirusem.

Samorządy stoją murem za mieszkańcami i przedsiębiorcami gmin i powiatów
W kwestii poluzowania obostrzeń, które w ścisłym reżimie sanitarnym pozwolą funkcjonować firmom z branży turystycznej porozumieli się lokalni samorządowcy. Niezależnie od prezentowanych przekonań stanęli ponad podziałami i wypracowali wspólne stanowisko. Do ponad 50 samorządów dołączają się już kolejne. - Po raz pierwszy samorządowcy stanęli jak jeden mąż i porozumieli się z lokalną społecznością – zaznacza Agata Wójtowicz. Niestety na apele samorządów głuchy pozostaje rząd oraz ministrowie, którzy radykalnie trzymają się określonego z góry zdania. - Nie ma dialogu, ani działań, żeby znaleźć rozwiązanie. Nie wiem dlaczego tak bardzo jest kategoryczne i usztywnione to stanowisko – mówi prezes TIG, która na jednej z komisji turystyki zabrała głos jako strona reprezentująca społeczeństwo.

Ograniczenia są niekonstytucyjne. Będzie zbiorowy pozew?

Ograniczenia swobód obywatelskich oraz możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w kontekście prawnym przyglądają się przedsiębiorcy dotkniętych obostrzeniami branż. Zdaniem wielu osób wprowadzone zakazy są niezgodne z konstytucją, bowiem nie wprowadzono stanu wyjątkowego na terenie kraju. Czy przedsiębiorcy porozumieją się i wystąpią na drogę sądową przeciwko Państwu Polskiemu? - Wszystko jest możliwe – zaznacza Wojtowicz.
- Okres odpowiedzialności kończy się 27 grudnia. Co chwilę jesteśmy zaskakiwani nowymi informacjami. Czekamy co będzie – mówi prezes TIG, która zrzesza lokalnych przedsiębiorców.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wg10.12.2020, 12:03
Chcą nas zniszczyć! - krzyczycie. Ale jak braliście po 200 zł za parking w Sylwestra - to nie chcieliście KOGOŚ zniszczyć?
C-1909.12.2020, 20:49
Dzięki pazerności moje szanse szybko rosną.
Józwa Butrym09.12.2020, 19:44
@antycovidian tak, tak i przez terrorystów pozamykali ośrodki narciarskie.... weź,weź bo głowa boli od Twojej filozofii...
Rafal09.12.2020, 18:14
Ja mam propozycję dla górali przestać głosować na PiS partię antynarodową i antyspołeczną, powołać własną, pod nazwą; Ruch Autonomii Podhala i walczyć o autonomię dla naszego regionu, połączyć również Powiat tatrzański i nowotarski w jeden podhalański.
oli09.12.2020, 17:32
Ostatnia zima była ciepła i prawie nie było śniegu i co,nie poumierali z głodu,bo mogli mieć tylko pretensje do Pana Boga.Teraz znależli sobie kozła ofiarnego -rząd,więc straszą biedą ,że nie przeżyją.Ściema !
Tubylec09.12.2020, 17:09
może nareszcie po wielu latach pojadę do Zakopanego w święta by nie oglądać synów wiatru i kurzu snujących się po Krupówkach. Ja mieszkaniec Podhala z dziada pradziada omijam "kurorty" bo turysta to 'Pon" a reszta mieszkańców ma siedzieć w domu, bo "turysty" wszędzie. Może nareszcie pojadę bez ścisku na narty, na spacer...tak jak inni w swoich stronach...
klio09.12.2020, 11:22
Tak,napewno się sprzeciwią rządowi gdy lempart z jagną będą częściej gościć na Podhalu.Powód zawsze się znajdzie aby rząd obalić i dorwać do władzy.Górale niech nie robią z siebie dziadów bo pieniędzy mają więcej jak inne grupy w Polsce.Wychodzenie na ulicę nic nie da,trzeba rozmawiać na argumenty.A może chcecie tego rządu,który kazał brać pożyczki? Za dużo ten rząd Wam daje!
Nie lamentowac mi tu.09.12.2020, 11:01
Do hotelarz.
Brawo brawo i jeszcze raz brawo.
Taka jest prawda niestety.
Zgadzam się z Tobą w 100%
Patriota lokalny09.12.2020, 10:34
Autonomia Podhala i Śląska. Będziemy sobie dobrze żyli.
Tadek09.12.2020, 09:56
Na Podhalu powinna powstać "Republika Bananowa" z PREZESEM .
Już w Pcimiu powinny być ustawione INFORMACJE , że wjeżdżacie do "enklawy prawa i opłat" .
Przecież tak dobrze było przez ostanie 6 lat ; Prezesa "Naczelnika, EMINENCJĘ," nosiliście na "grzbietach - dostawał kapelusze góralskie , ciupagi , spinki do koszul ale zapomnieliście o "kierpcach" w których by sobie poszedł w ch........., Dudzie dawaliście podobne prezenty z dodatkiem ; nart , gogli , kasku , stroju narciarskiego i ew. numeru startowego ....... gdzie teraz jest WASZ UKOCZANY Prezydent ....... mebluje w czasie urzędowania mieszkanie w Krakowie na Woli Justowskiej ...... aż tyle jest zainteresowany waszymi problemami _ ew. bankructwami , spłatami kredytów , zwolnień pracowników . W tym roku nie pojedziecie do Szwajcarii i Dubaju na zakupy.
MENEL ZE WSI09.12.2020, 09:36
Zamiast spokoju i stabilizacji nienażarci pseudogórole tylko DUTKI I ZARAZA a porem narzekanie że sie zarazili poprosty hciwość i zaślepienie mamoną
krystyna09.12.2020, 09:14
do tych co tak bredzą o pazerności prowadzących różne firmy związane z turystyką. Może i właściciele tych przeginali pałę i wyzyskiwali, tylko że wszystko jest ze sobą powiązane. To że oni mieli kasę i w związku z tym dawali zarobić cokolwiek i mogli inwestować utrzymywało pozostałe mikro branże działające na Podhalu. Jak tak dalej pójdzie to padną nie tylko hotele, pensjonaty, restauracje ale również pralnie, hurtownie, transport, handel i na końcu pewnie budowlanka. Wielu nie wymieniłam. Nie znajdziecie nigdzie zatrudnienia robaczki. Nie będziecie mieli za co kupić nawet bułki i wody. A zgadzając się na wprowadzany zamordyzm (bez powodu) bo nie ma żadnej pandemii(wystarczy się dobrze rozejrzeć wokół a nie ćpać telewizję), doprowadzicie do końca świata, który znaliśmy i który jeszcze jakie takie swobody jednak oferował. Z myśleniem ciężko u was, ludzie....wszystko jedno czy to PIS czy to PO, to jest jeden uj. W Polsce przynajmniej od II wojny nie rządzą Polacy. Zacznijcie ogarniać rzeczywistość bo wpędzicie w biedę i siebie i innych.
miejscowa09.12.2020, 08:59
Ludzie tego co wy piszecie to się czytać nie da co za wredna durnota z was bije i przemawia jestem zwykłym szarym człowiekiem zatrudnionym w turystyce trudno to teraz tak nazwać bo turystyki nie ma Podhale to turystyka i handel jak oni nie będą mogli działać to macie racje ruszą skarpete i będą żyć a my ci mali co zrobimy zdechniemy z głodu ale zaraz za nami zdechniecie wy bo padnie handel budowlanka wszystko padnie i co wtedy powiecie gdzie będziecie swoje tezy głosić to co piszecie to durnota
ali09.12.2020, 08:26
Hotelarze zawsze płaczą że jest ciężko , nawet jak jest obłożenie 100% to tez niedobrze i zawsze mało dutków . Tylko dutki sie liczą pracownik już nie , tylko dutki , wiecej dutków !!
POPIERAM 20.12.202009.12.2020, 08:23
Ja też otwieram swój hotel od 20.12 z tego co mi wiadomo większośc otwiera tego dnia ten zakaz jest nielegalny rząd nam daje zakaz a oni u rydzyka co robią masakra ...OTWIERAJMY WSZYSTKO OD 20.12.
antycovidian09.12.2020, 07:43
@Józwa Butrym
W Francji od kilku lat obowiązuje STAN WYJĄTKOWY po tym jak dokonano zbrodni na deptaku - rozjechanie ludzi ciężarówą, zabójstwo w redakcji i pewne prawa obywatelskie zostały zawieszone, dlatego też w niektórych okręgach, miastach została wprowadzona godzina policyjna - czy w Polsce wprowadzono stan wyjątkowy ???
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN09.12.2020, 06:55
Szkoda, że nie żyją już żołnierze Armii Krajowej. Oni by wam dali autonomii, przede wszystkim Tadeusz Studzński ps Kurniawa i Bolesław Dusza ps Szarota.
Obserwator09.12.2020, 06:40
Ale się dajecie manipulować.
Myślałem że Górale bardziej myślący.
Przecież jak przyjedziecie do Warszawy to staniecie na ulicy obok KOD i czerwonej Błyskawicy bo tak to jest zaplanowane .
Idźcie najpierw do waszych posłów z waszych okręgów i z nimi walczcie a jak nie to ich już nie wybierajcie .
Popatrzcie że cały czas liczba śmiertelnych przypadków jest taka sama i wirus przechodzi właśnie po Polsce. Społeczeństwo się nie bada i rząd specjalnie udaje że jest lepiej żeby Wam i innym firmą pomóc i otworzyć biznesy pomimo emidemi. Popatrzcie kto straszy dziś ludzi i tam jedzcie protestować czyli do tv gazet radia .
TYLKO KONFEDERACJA :)09.12.2020, 00:40
Brawo dla tego, kto chce pozwać rząd PIS-PO przed TRYBUNAŁ STANU ZA ZDRADĘ PAŃSTWA POLSKIEGO
Robert08.12.2020, 22:42
O jakim kryzysie wy mowicie? Przyzeyczailiscie sie do grubego portfela skarpetek upchanych pieniedzmi itd teraz epidemia chwilowo hotele zamkniete i straszny płacz?Wstydu nie macie jak temperatura bedzie powyzej 0 st to do kogo pretensje bedziecie miec? Tak to juz bywa raz lepiej raz gorzej i nie mowcie o kryzysie bo co niedziele widac ile obcych blach stoi w korku od N.Targu do Klikuszowej ale wam ciagle mało.
Józwa Butrym08.12.2020, 22:25
ooo ja pierdziu , to ten Pis w takiej np Francji też rządzi??? No chyba tak bo tam to jakieś godziny policyjne mają, a na narty do Szwajcarii muszą uciekać... ja pierdziu
Helicobakteria08.12.2020, 21:40
Podhale powinno dostać większe wsparcie od kraju i także niezależność! Człowiek musi zapier... od świtu do nocy ciężko by jakoś się utrzymać z tej turystyki i mieć na podatki. Jakoś z tą biedą trzeba walczyć by nie dać się jej pożreć. A tu i pracowniką dobrze się przypatrywać by nie oskubali. Niektórzy chcą więcej zarobić niż właściciel nie biorąc pod uwagę nerwów i kosztów działalności.To że lepsze auto hmm...ale na leasing bo jak by to wyglądało by renomowanego pensjonatu właściciel jeździł gratem. Stracił by wiarygodność jako właściciel interesu dobrą opinią.
MJ08.12.2020, 21:24
Przestańcie już tyle narzekać, narzekacie a na milionach śpicie.
Kocbam wolnosc08.12.2020, 21:18
Jak się ludzie nie zjednocza to będzie coraz gorzej i jak ktoś mysli ze za chwilę minie to wszystko to jest w dużym błędzie. Podkręcanie śruby 2 kroki do przodu jeden do tyłu.. ludzie się zorientują jak juz bedzie zakręcona. Proszę zobaczyć teledysk stoper zamach na wolność... co działo się 24.10.2020 w Warszawie ....Tak jak i szczepienia maja być dobrowolne.. nie zaszczepisz się ok ale do sklepu nie wejdziesz bez kodu Qr
Smok08.12.2020, 21:17
Dobry moment żeby pomyśleć o Autonomicznej Republice Podhalańskiej.
Wielbiciel pisu08.12.2020, 20:52
Brawo PiS
Ani kroku wstecz
Mają być wszyscy posłuszni wobec partii
Stanisław08.12.2020, 20:34
Właściciele pensjonatów zawsze bedą płakac ze jest źle nawet jak mają obłozenie 90 % , pazerność nie ma granic
No trzeba bedzie dalej jeździć rocznym lexusem i w tym roku nie będzie wyjazdu do emiratów na zakupy .
hotelarz08.12.2020, 20:31
Wkurza mnie to ciągłe narzekanie o bankructwach i umieraniu turystyki. Ci co najwięcej krzyczą, to dobrze wiedzą dlaczego, i jak się nie za swoje budowało swoje imperium to i skutki są różne jak w biznesie. Inni krzykacze pazerni jak zarobili, to teraz muszą wyciągać ze skarpety, a to już nie po ich myśli. Sam jestem hotelarzem i nie krzyczę, bo w jesieni to w weekendy coś tylko się działo i żadna to jest teraz strata, a święta, Sylwester i ferie przeboleje, bo zarobiło się nie tylko w lecie , więc na koszty i utrzymanie jest. Trudno, takie jest życie, a zdrowie ważniejsze.
szara eminencja08.12.2020, 20:10
Pamiętam jak ludzie robili zebrania pod sądami, że PIS dobiera się do konstytucji, to tutaj ich wyśmiewano. Teraz wam nie do śmiechu, bo nic nie możecie zrobić, i sami krzyczycie konstytucja.
Besala08.12.2020, 20:06
A gdzież są nasi podhalańscy dobroczyńcy w osobach Anny Paluch, posłanki, Edwarda Siarki, posła i ministra, Jana Hamerskiego, senatora? Łatwo jest ubogacać swoimi majestatami lokalne uroczystości, łatwo jest otwierać lokalne inwestycje Gdy trzeba zawalczyć, gdy trzeba zająć stanowisko nie całkiem zgodne z wolą partii (czyt. prezesa) to już lepiej się nie pokazywać na Podhalu.
Republikon abo i Monarchista08.12.2020, 20:01
A po jakiemu bydziemy godać w tyj republice, po Nasymu? A stolica kany bedzie , moze we Widniu, cy kany? W Nowym Torgu? No stolica przecie.

Ej ! Na samym przedzie Galica jedzie, śtyry tysionce chłopa wiedzie...
.08.12.2020, 19:56
jedno jest pewne podhale musi przygotowac sie na trzecia fale pandemii ktora bedzie w marcu bo prywatne kwatery juz sa oblegane przez ceprow ktorzy zciagaja z roznych stron polski a nawet za granicy bo tego bigosu ktory jest teraz w polsce i tak nikt nie upilnuje ludzie wyjda do kosciołow do rodziny wszyscy mieszac sie beda jak piasek ze sola w ten szczegolny czas restrykcje sanitarne wszyscy beda mieli gdzies mozna powiedziec ze odejda do lamusa
AE08.12.2020, 18:57
Macie rację! Właściciele pensjonatów i wyciągów są pazerni i nienażarci- pracowici ale pazerni i nienażarci.

Ale turystyka na podhalu to nie tylko Krezusy z wielkimi pensjonatami ale tez matka z 5 dzieci, ktora sprząta pokoje hotelowe, lub ratownik basenowy z małym z małym dzieckiem na utrzymaniu, albo kucharz z okolicy, który siedzi w domu z dziećmi bo roboty nie ma
nowotarżanin08.12.2020, 18:45
i bardzo NAM dobrze zrobili może teraz zrozumiemy że dobra zmiana dotyczy tylko PiSowców a przecie nie wszyscy górale to PiSowcy byle tylko ludzie zrozumieli gdzie ich ma władza jak nie ma wyborów
PL08.12.2020, 18:24
Ha ha.A jakże to się stało? Jeszcze w lipcu czytałem że to prawi i sprawiedliwi przywrócili godność,dali pracę,13-tki,500+itd...
Raptem minęło 5 miesięcy i taka zmiana,ojej :)
Chichot losu08.12.2020, 18:20
Nie no nie możliwe :-) przecież jeszcze nie dawno na co 2 płocie był baner " mój prezydent " lub inne w podobnej tematyce .... A teraz co ??co to ma znaczyć !!?? Jak waszym wyborem "nawarzyliście piwa "innym to los jest niestety bardzo mściwy, i teraz wy też się tego będziecie musieli napić :-) może przy następnych wyborach będziecie troszkę mądrzejsi .. Bo wy wchodzicie obecnej władzy w pewne miejsce ... A po wszystkim obecna władza wstała i spuściła wodę razem z wami :-) . Ale może to dobrze niech to będzie nauczka i może się opamietacie
realbizness08.12.2020, 18:00
Post , czyli ograniczenie sie na pewien czas od uzależnienia ma sens ! Ostatnio liczba tych uzależnionych od biznesu turystyczno-rekreacyjnego drastycznie wzrosła . Wiec to co sie dzieje ma pozytywny aspekt. Co niektorzy wrócą na Ziemie i zaczną od nowa normalnie żyć .
Ryszard08.12.2020, 17:59
Zgadzam się z Anną odłączyć Podhale i Śląsk i wystąpić o korytarz żeby połączyć się z Gdańskiem
znawca08.12.2020, 17:56
Krótko. To jest idiotyzm !
Grzegorz08.12.2020, 17:50
Nie rozumie o co wam ludzie chodzi. Turyści co weekend tak korkują Zakopianke że nie idzie się ruszyć, pokoje, hotele wszystko zarezerwowane na Święta i ferie. I ciągle mało, i jeszcze pojadą się kompromitować do Warszawy robicie tylko wstyd na całe Podhale.!!!!!
KTT08.12.2020, 17:43
Sa lata tłuste i sa chude trzeba madrze KASĄ rzadzic przeżyć Kryzys i TYLE.
No i po ptokach08.12.2020, 17:15
Samorządy stoją murem....
Dobre ha ha ha...!
Gut Mostowy też wypowie posłuszeństwo Jarkowi?
OTWIERAMY WSZYSTKO08.12.2020, 17:08
20.12.2020 otwieramy wszystko hotele restauracje
tw galicja08.12.2020, 17:05
Głosowaliście na PiS to teraz macie. Powinniście w pierwszej kolejności przeprosić za to. To piszę Ja, nazywany przez Was lewakiem. Po-wcem itp. Wcale mi nie żal waszych dutków, cieszę się, że tylko miesiąc będzie nasze życie uciążliwe.
dziadeek08.12.2020, 16:53
Przeczytałem poniższe wpisy i już syćko wiem!
Jak byśmy głosowali na PO, to by w Polsce wirusa nie było.
Jakie to proste!!!
chichotek08.12.2020, 16:44
PiS to gazdy co cud dutki drukuje, leniom rozdaje, wszyćko sprzedaje,poloków wyganio , kagańce zakładko teroz zagłosuje na nich bo mnie darmo zascypom i przywileje do grobu dadzom.
xxx08.12.2020, 16:43
zróbcie sobie swoje państwo w państwie tak jak np nadniestrze w mołdawi które nie jest uznawane za państwo ale jest, zrobicie granice państwa swoją walutę same korzyści dla takiego państwa :D
Jasne08.12.2020, 16:39
A czym Podhale wypowie to posłuszeństwo, jeszcze raz wywiesi plakat Dudy na Giewoncie ?
jaga208.12.2020, 16:26
Popieram strajk. Nie dajcie się wpędzić w biedę. Warszawa Wam pieniędzy nie da bo ich nie ma
Stan08.12.2020, 16:18
Nie Goralenvolk, Jurecki będzie prezydentem wszystkich, no właśnie kogo?
j2308.12.2020, 16:08
No to znowu Goralenvolk będzie składał hołd Niemcom i proniemieckiej opozycji. Tacy są już górale-wstyd.
PAL08.12.2020, 16:05
Nie ma nawet stanu epidemi ten na wiosne obowiązywał 180 dni i niezostał przedłużony
Osiol08.12.2020, 16:01
Nie wypowiadajcie posłuszeństwa złóżcie wypowiedzenia odcazcie społeczeństwo od swojego nepotyzmu i zbędnych uchwal 40lat okrutnych socjalizmu bardziej rozbudowało i unowoczesnilo ten kraj niż 31 lat wolnego rynku który zmienia się w okupacje niemiecka w każdej dziedzinie od smieci po kosmetyki po rządzeniu powinniście iść na prywatna działalność i skorzystać z dobrobytu i dorobku uchwał zbędnych swoich i rządu ktory popieraliscie więc złóżcie te wypowiedzenia i droga wolna nikt nawet łzy nie uroni a wy skorzystacie ze swojego dorobku nie możecie przecież żyć w rozdarciu być w opozycji i brać wypłatę no dalej składać wypowiedzenia
Jarosław08.12.2020, 15:54
Przecież głosowaliście na PIS !
To co teraz narzekacie. Widziały gały co brały !!!
Teraz może przejrzycie na oczy.
Koło fortuny08.12.2020, 15:50
Zaraz zaraz .... A jaka to partia polityczna zawsze na Podhalu wygrywała większością ???? O co wam chodzi przecież to wasza dobra zmiana . To jak to teraz jest ? większość powinna przecież dziękować swoim wybranym politykom za bohaterska walkę z wirusem . Jakie protesty ?? Jak wam mówili wszyscy co dobra zmiana zrobi w Polsce to byście oczy wydrapali za waszych wybranków ! A teraz co !! Macie co chcieliście i powinniście jeszcze w strojach ludowych bić brawo za swoich kochanych polityków
rekrut08.12.2020, 15:41
Nowe szaty starego bieda puczu pod dowództwem bieda opozycji, która gdy zdobędzie władzę zostawi prawdziwych frustratów na lodzie. NIE WSZYSCY na Podhalu żyją z turystyki. I jak tu ktoś kiedyś napisał, to premia za krótkowzroczność naszych władz, które pozwoliły na zamknięcie wszystkich fabryk (NZPS, narciarnia, tartak, winiarnia, cegielnia, teraz mleczarnia itp.), a nastawiła się całkowicie na turystykę i handel. Inwestycje w Mieście, to inwestycje w rozrywkę (np. MOK), a nie produktywność. P.S. Dla przypomnienia burmistrzem Miasta nie jest żaden pisoweic tylko peowiec do szpiku kości p. G. Watycha. Był peowiec śp. M. Fryźlewicz. (Dla pewnych mało roztropnych: nie każdy kto przestępuje próg kościoła jest za PiSem). Tak więc, to peło z pezetpeerem w nowych szatach a nie pis doprowadziło Podhale do uzależnienia od turystyki.
Anna08.12.2020, 15:40
Odłączyć Podhale i Śląsk i ci w Warszawce sami ... z głodu!
Rząd ma racje08.12.2020, 15:38
Wojtowicz weź odpowiedzialność za zdrowie i życie wszystkich podchalan i będzie po problemie
dziadek08.12.2020, 15:34
Sami jesteśmy sobie winni, bo nadal głosujemy na PiS.
jak żyję08.12.2020, 15:23
Jak Gut -Mostowy zorganizuje ruch sprzeciwu przeciwko rządowi , to pierwszy polecę wesprzeć rząd ze stylem od kilofa.Tylko czekam aż ta V kolumna Gowin ruszy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu , bo do dziś nie mogę zrozumieć jego ruchu polegającego na przytuleniu tych dwóch platfusów to tak jak wprowadzenie do Troi konia trojańskiego do prawicy . Głupszego ruchu nie widziałem ze strony Kaczyńskkiego jak żyję .
Patriota lokalny08.12.2020, 15:18
Republika podhalańska. Piękna inicjatywa, ale niestety pozostaje w sferze marzeń. Pomyślcie ile korzyści by to przyniosło. Dość finansowania rozpasanego rządu z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Gorąco popieram tą inicjatywę i marzę o tym.
dywersyfikacja08.12.2020, 15:15
"Samorządy stoją murem za mieszkańcami i przedsiębiorcami gmin i powiatów."

Samorządowcy myślą tylko o swoich interesach i kolegach biznesmenach. Dla mieszkańców problemem jest smog, wysokie opłaty za media, betonowanie, deweloperska gangsterka, "bezradność" urzędnicza. Ale tymi problemami nikt się nie zajmuje.
Proszę sobie nie wycierać gęby MIESZKAŃCAMI.
dywersyfikacja08.12.2020, 15:09
Pycha i pazerność level 100. Zobaczymy jak będą jęczeć gdy średnie temperatury w zimie będą powyżej 0 stopni celsjusza i armatki będą mogli sobie w buty wsadzić. Każą rządowi dopłacać do pustych łorcyków? Smogiem się zajmijcie, rdzenni truciciele.
Rufio08.12.2020, 15:08
sami wybieraliście ten rząd. Macie to coście wybrali - najlepszy rząd na świecie. I najlepszy prezydent. Co z tego, że rząd to banda nieudaczników, a prezydent całkowicie bezobjawowy. No ale nasz. Przez górali z dumą wybrany. Teraz ich sobie odwołajcie, albo ich słuchajcie.
jajokobyły08.12.2020, 15:07
Suwerenie !!!Ludzie !!!! Nie róbcie tego przecież wasz prezydent prawie jak papież , ich władza taka nasza prawowita nie to co lewacy brukselscy przecież to oni ojcowie narodu. Przez ojca Tadeusza namaszczeni na klęczkach. Ludu górski czemu prezesa ojca naszego zasmucić chcesz. Jak tak prawym i sprawiedliwym posłuszeństwo wypowiedzieć chcecie.
W pokorze i na klęczkach ich decyzje winniście przyjmować, przecież oni tylko o dobrze waszym myślą dniem i nocą . Przecież to dla was dobra doczesne wszelkie odrzucili na żony przepisując, całym swoim życiem ojczyźnie służą.Doceńcie to ludzie.
niedobry PiS!08.12.2020, 14:53
Dali wam rady!
ZochazKrakowa08.12.2020, 14:49
To plany macie ambitne... byle zapału starczyło... A ci z Warszawy mają was w nosie przez najbliższe 5 lat... krzyżyk przy wyborach postawiony to tera cicho siedzieć w swoich chałupach!
Cyc Malina08.12.2020, 14:42
Jakby wybory miały być w styczniu lub lutym to tuba propagandowa by piała, że wirus w odwrocie, że nie ma się czego bać. Wtedy by wszystko było git, ale że jest po wyborach to władza ma wszystkich w zadku i proszę się nie dziwić, że nawet rozmawiać nie chce i nie szuka rozwiązań które by załagodziły obecna sytuacje w kraju. Zawsze mogą zając się w tych czasach tym co jest najważniejsze obecnie, czyli aborcja chyba że znajda inny temat aby rozpętać znowu zamieszki w kraju, to takie teraz ważne.
Czytelnik08.12.2020, 14:34
5 lat trzeba było czekać aż góralom oczy się otworzą? A jeszcze niedawno Dude niemalże po d..... calowaliscie. A wystarczyło mądrze zagłosować to nie, bo 500+ pis daje to pis dobry, to teraz macie.
Highlander.08.12.2020, 14:31
Republika pazernych, obłudnych, zakłamanych ludzi...
Jeżdżących do Watykanu, bijących pokłony papieżowi, za nic mających dobro ludzi.
Dbających o to by nabić kabzę dutkami i nic więcej.
Ciągle wam było mało, ceny z kosmosu, handel w Święta, Wielką Niedzielę, Boże Ciało....
Wtedy kiedy najwięksi nawet ateiści świętowali górole liczyli tylko mamonę.
Może was Pan Bóg teraz chce sprowadzić na ziemię.
Republika podhalańska?!
Śmieszni i żałośni jesteście.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl