13.12.2020, 14:13 | czytano: 5577

Nowy rozkład jazdy. Krótsze podróże, nowe przystanki

zdj. Podhale24
W niedzielę, 13 grudnia wprowadzony został nowy rozkład jazdy pociągów. Skróci się czas przejazdu pociągiem m.in. z Krakowa do Katowic. Z nowych peronów wsiadamy do pociągów na modernizowanej linii Chabówka – Zakopane. Rozkład jazdy jest dostępny na peronach i na portalpasazera.pl.
Nowy rozkład jazdy został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami. Podróżni korzystają z efektów inwestycji Krajowego Programu Kolejowego: lepszego dostępu do podróży pociągiem z nowych i zmodernizowanych stacji i przystanków oraz krótszych czasów podróży. W rozkładzie jazdy uwzględniono kontynuację prac na liniach kolejowych bez wpływu na kursowanie pociągów.
Od 13 grudnia skróci się podróż najszybszymi pociągami dzięki systemowi ERTMS/ETCS poziomu 2 i wprowadzeniu na linii prędkości 200 km/h. Najszybsze pociągi PKP Intercity pokonają trasę ze stacji Warszawa Centralna do stacji Gdańsk Główny w 2 h 32 min (obecnie czas ten wynosi 2 h i 47 min). Z efektów uzyskanych na tej trasie skorzystają również podróżni innych połączeń np. Kraków – Gdynia.

W Małopolsce od 19 grudnia wrócą pociągi na kolejową „zakopiankę” na czas zimowych przejazdów. Bezpośrednim pociągiem dojedziemy do Zakopanego z Krakowa oraz m.in. z Gdyni, Warszawy. Na odcinku Chabówka – Zakopane podróżni będą mogli wygodniej skorzystać z przebudowanej stacji Sieniawa i zmodernizowanych peronów na przystankach.

Z nowych peronów wsiadamy do pociągów na modernizowanych liniach Kraków – Katowice, Trzebinia – Oświęcim, Chabówka – Zakopane, Żywiec – Sucha Beskidzka.

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów wyświetlane także na tablicach elektronicznych oraz przekazywane są podróżnym w formie komunikatów głosowych.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
K.15.12.2020, 09:01
Przy projektowaniu zakopianki zabrakło odważnej i rozsądnej wizji. Przy okazji tak dużej inwestycji (trwającej już.. ile? niech mi ktoś przypomni, kiedy rozpoczęto prace przy zakopiance od myslenic do lubnia) mozna było śmiało zmieścić szybką kolejkę. Miejscami obok drogi, miejscami nad nią..
Cóż za wspaniała wizja! Szybkie połączenie kolejowe KRK - ZAKOPANE, i kolejka regionalna (funkcjonująca dokładnie tak, jak ZAKO-NT) na całej długości..
Co poszło nie tak?
Cyc Malina14.12.2020, 10:25
@Ekspres co ma piernik do wiatraka? Chyba że żyłka napięta i trzeba było dać upust zapędom trollowania aby ciśnienie zeszło bo by dynie rozsadziło, pomogło chociaż?
mn14.12.2020, 09:43
@Ekspres
Jakiś kompleksik? /.../
Qwerty14.12.2020, 00:14
Jakby ta podróż z KRK była w miarę w linii prostej to byłoby i nawet 1,5h. Przez to że linia biegnie okrężnie nie opłaca się jeździć pociągiem krk-zakopane. Zrobią jeszcze nową drogę, to z pociągów będą korzystać tylko ci, którzy będą jechać z wwy, czy gdańska/gdyni.
Ekspres13.12.2020, 23:01
@M.
Rzekome miasto jest największą wsią na Podhalu,dlatego aż 3godz.
M.13.12.2020, 15:13
Z Warszawy do Gdańska - 2,5h, a z Miasta do Krakowa ponad 3...
Mówię jak jest13.12.2020, 14:16
Bardzo dobrze! Popieram kolejnictwo, jak każdy rozumny człowiek. Dziękuję Pani Sabinie za nowe informacje w tym temacie.Oby podróż z Zakopanego do Krk zmniejszyła się do 2 h to Zakopianka zostanie odblokowana.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl