18.12.2020, 09:16 | czytano: 5309

Nawet 6000 rodzin w Zakopanem pozostanie bez dochodów

Arch. Podhale24.pl
Zamknięcie branży turystycznej doprowadzi do zamknięcia wielu obiektów noclegowych i gastronomicznych, co pociągnie za sobą falę zwolnień. - W samym Zakopanem ponad 6000 rodzin może być pozostawionych zupełnie dochodu na okres trzech miesięcy zimowych - szacuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Właściciele firm oraz pracownicy żyjący z ruchu turystycznego załamują ręce. Wszystko przez „narodową kwarantannę”, która ma obowiązywać od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. W ramach kwarantanny zamknięte mają być stoki narciarskie, hotele, restauracje oraz galerie handlowe. Razem z zamknięciem głównych usług turystycznych nie zarobią także sprzedawcy pamiątek, przewodnicy, instruktorzy narciarscy oraz wiele innych osób świadczących usługi turystom.
Twardy lockdown turystyki, to potężny cios dla branży. - Sam sylwester w niektórych obiektach potrafi generować nawet 20% przychodu rocznego. Jest to najbardziej bolesny element - mówi o zamknięciu wynajmu pokoi turystom Karol Wagner z TIG.

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa właściciele firm zapowiadają zamknięcie biznesu na sezon zimowy. Część z firm po zimowej hibernacji może już się nie obudzić.

- Informacje, które zbieramy w ostatnich dniach wskazują, że ilość przedsiębiorców, która deklaruje możliwość upadku, lub zamknięcia oraz likwidacji i wycofania się z biznesu wzrasta. Pamiętajmy, że w ślad za przedsiębiorcami idzie potężna rzesza pracowników sektora - zaznacza Wagner.

TIG szacuje, że pracę w branży turystycznej od początku roku straciło już ponad 50% zatrudnionych. W miejscowościach jak Zakopane, gdzie poza turystyką praktycznie nie ma innej branży, w której mogliby szukać zatrudnienia pozostaje wyjazd w poszukiwaniu pracy.
- Teraz powinniśmy się już tylko obrócić przez prawe ramię i ruszyć do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niestety tam też nie ma co jeść, bo kozice przeszły na słowacką stronę. Nie pozostaje nam już nic więcej - ironizuje sytuację, w jakiej znaleźli się liniowi pracownicy branży turystycznej Karol Wagner.

Sytuacja lockdownu jest o tyle trudna, że zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy nie wiedzą, co będzie po 17 stycznia 2021 roku. Większość obawia się, że restrykcje zostaną ponownie przedłużone uniemożliwiając pracę, a co za tym idzie jakikolwiek zarobek.

ms/
zobacz także
komentarze
Górolecek22.12.2020, 23:53
Ano właśnie, nic tu ni ma poza turystyką... Masakra. Liczenie na rodzinki 500+ :-)))))))))))))))))) Śmieszne miasteczko! Zakłady jakieś trzeba mieć, produkcję, a nie robota na budzie z łoscypkami czy do 1 w nocy w knajpie z żarciem.
metr19.12.2020, 17:14
moze wkoncu nieruchomosci staniejom
Marucha19.12.2020, 16:23
Obostrzenia wynikają z lekkomyślności . Np. przed świętem "Wszystkich Świętych " przed cmentarzem handlujący zamiatali chodnik z takim rozmachem że kurz szedł na kilkanaście/kilkadziesiąt metrów. Dzisiaj sąsiad świeżo po koronowirusie sprzątał podwórko dmuchawą i znowu kurz na ogromną odległość. W Niemczech nawet przed epidemią nie wolno było zamiatać nie skropiwszy podłoża. Rozwój epidemii wynika z lekkomyślnego zarażania innych, braku znajomości podstawowych zasad higieny. Wzrost zgonów w listopadzie w całej Polsce był o 100% w porównaniu do zeszłego roku i prawie najwyższy w Europie. Wystarczyło wprowadzić lekkie zasady ostrożności latem. Przez całe lato śmiertelność powoli wzrastała a wszyscy uważali że jakoś to będzie i hulaj dusza piekła nie ma. Personel służby zdrowia pracuje latami w szpitalach zakaźnych i nie chorują. Wczoraj byłem w sklepie, mało mnie nie zatratowali, tak ludzie się pchają mimo iż jest 5 kas i jest masa wolnego miejsca.
Nie potrafiono przestrzegać lekkich ograniczeń latem a teraz płacz i zgrzytanie zębów.
Anonim18.12.2020, 23:46
Jest to z dopustu Bożego, skutek odwrócenia się od Boga i bałwochwalstwa. Człowiek przed pandemią w czasie dobrobytu adorował bożka : zdrowia, mamony, przyjemności a Pan Bóg najwyżej grał rolę sługi który miał zapewnić dobrobyt... Co człowiek ubóstwiał to w skutkach obraza się przeciw człowiekowi. Gdy Hebrajczycy byli w niewoli egipskiej , Faraon ich także uciskał , plagi zesłane w pierwszej kolejności uderzały w bóstwa egipskie a w następnej kolejności w bałwochwalców egipcjan. Gdy Mojżesz wyprowadził lud z Egiptu, tamci zatęsknili za niewolą egipską i mówili że przynajmniej mieli jedzenia pod dostatkiem ( dla wielu ludzi wygodniej być niewolnikami i zrzucać odpowiedzialność na innych , tak robią ludzie którzy nie potrafią myśleć ) gdy wyszli z Egiptu zrobili sobie złotego cielca i jemu oddali chwałę. Nic się nie zmieniło w dzisiejszym post modernistycznej i post chrześcijańskiej "katolickiej" Polsce czy świecie...

To z czym mamy do czynienia to masoński plan depopulacji . Google -> "ks. Stefano Gobbi masoneria "
Wektor18.12.2020, 22:07
A Janosikowi nikt nie odpisał, a chłop prawdę oczywistą napisał.
Nic ująć, nic dodać.

Do Janosik 11:33. Popieram.
Ehe18.12.2020, 18:32
Brawo chłopiec z gór...
fred18.12.2020, 17:47
Tak a w sezonie to było duzo dutków ale kobiety w kuchni to pracowały jak niewolnice za 10 zł. bo 12 godz. A noclegi były po 100 z doba to było najtaniej.
klio18.12.2020, 17:39
W każdej chałupie mają kogoś w Ameryce i jeszcze im mało.Do roboty a nie żebrać.Całą tą branżę turystyczną już Polacy znienawidzili,miejcie honor i nie skuczcie,dzisiaj ponad 600 osób zmarło a Wam tylko mamona w głowie.
klio18.12.2020, 17:31
A co te 6 tys.rodzin robiło za czasów Platformy,którą popierają dzisiaj? Nic nie dawać,mają za co żyć ,tylko udają i chcą wyłudzić od rządu.Za dużo państwo daje i zawsze będą rękę wyciągać,bo nauczyli się tylko brać.Można pomóc starszym,chorym i kalekim,a młodzi niech sami na siebie i na swoją rodzinę zarobią.
realista18.12.2020, 17:26
czy jest jeszcze ktoś w tym kraju kto wierzy , że polityk którego wybrał pomoże mu w jakikolwiek sposób ? O Naiwności !!!!!!
Ja.18.12.2020, 17:07
No to teraz plan taki idziemy do kościoła na mszę i tam jest skladka tym razem dla parafian
Chopiec z gór18.12.2020, 16:26
Zaczynam coraz bardziej lubić pandemie:))) "przedsiębiorców" z KTT zapraszam do pracy na czarno po 12/14 h dzienmie za pare zl ...
do Góral pracujacy18.12.2020, 16:24
To zarabiaj, olewaj obostrzenia i zbieraj na trumnę, czego ci nie życzę. Nie teraz to na wiosnę miałbyś powtórkę z rozrywki itd....
Amen18.12.2020, 14:08
... Dążenie do bogactwa napędza ten świat....
No ale żeś człowieku odleciał.
Dążenie do bogactwa pogrąża ten świat w dziadostwie totalnym.
Chciwość, pazerność, jeden drugiego by w łyżce wody utopił byle mieć więcej.
Nie liczy się nic więcej. Tylko właśnie dążenie do bogactwa.
Pan Bóg wie co robi.
Ludzie trochę zwolnią, spędzą czas ze sobą.
Święta w domu z rodziną.
Mówi ci to coś.
Czy tylko mamonę masz przed oczami?
Jędrek18.12.2020, 14:04
Trochę pokory nie zaszkodzi. Dutki i pogarda dla innych "rozdęły " byznesy turystyczne . Nie liczył się człowiek tylko "mamona" Byle tylko
pracownik harował za grosze, a klient płacił sporo, nawet za marne usługi.
Kasa, kasa, kasa. Nie mówiąc już o sposobach zatrudniania, bo to temat szeroooki !!!!
tarżanin nienowy18.12.2020, 14:00
Poraża mnie zawiść większości komentujących. Poczułem się jakbym żył w komunistycznym kraju gdzie nikt nie może mieć więcej niż przeciętna, a ten kto ośmieli się mieć jest publicznie piętnowany. Mało kto rozumie, że to właśnie dążenie do bogactwa napędza ten świat i jest zgodne z ludzką naturą. Krytykujecie kupowanie drogich samochodów, mieszkań itd, a to właśnie z tego są miejsca pracy i podatki. Nie da się kupić samochodu nie płacąc VAt-u, nie da się posiadać mieszkanie nie płacąc podatku od nieruchomości, PCC i wielu innych danin, które zasilają budżet centralny, jak i budżety gmin. Przeciętny właściciel pensjonatu w ciągu roku płaci więcej podatków (nawet bez dochodowego) niż przeciętny urzędnik przez całe życie. Pamiętajcie o tym gdy rząd lub gmina odczuje brak wpływów od tych wstrętnych bogaczy i podwyższy Wam w przyszłym roku podatki, odmówi remontu drogi czy wykonania kanalizacji zasłaniając się mizerią w budżecie.
moim_zdaniem18.12.2020, 13:57
otwierajmy, zarabiajmy, zarażajmy, potem płaczmy i umierajmy....

a potem gadanie, że "Ale to nie moja wina ino rządu..."

Jakie te ludziska płytkie i krótkowzroczne. Dzięki takim jak wy ciągle będą nam wprowadzać jakieś ograniczenia !!! Bo się nachapać jeden z drugim nie mogą.

Tak jak ta naczelna Lump`paromacica Marta vel eurozaraza. Tyle tańczyła na ulicy a teraz siedzi na izolacji w piwnicy. Ile ludzi zaraziła? Ilu naraziła? Bo się nie przyznała, NIKOGO NIE OSTRZEGŁA ! A jeszcze do brukseli pojechała. /.../
Nie biadolić.18.12.2020, 13:17
Mam prawnika znam swoje prawa....
A znasz swoje obowiązki?....
Mam nadzieję że za to wynajmowanie i bezczelne chwalenie się tym przetrzepią Ci d... e tak porządnie że się z kar nie wypłacisz.
Właśnie takie cwaniaki z kasą i prawnikami skuczą jaka to bida najwięcej.
To między innymi przez Ciebie i tobie podobnych rząd zrobił to co zrobił.
Wyjazdy "służbowe" i do "cioci" w góry.
Jak masz hajs i prawnika myślisz że wszystko Ci wolno?!
To się grubo pomyliłeś.
Jak Ci trochę w tym sezonie ... ubędzie to ci może to na lepsze wyjdzie.
Ekolog18.12.2020, 12:49
Podzielam obawy związane z pogorszeniem stopy życiowej mieszkańców Podhala, ale jest i druga strona medalu. Przyroda trochę odetchnie, wody w potokach popłyną bo nie będą zabierane do śnieżenia. Rzeka Białka detchnie od ścieków. Mniej śniżenia mniej chemi spłynie do rzek. Przewrotnie może to nam wydłużyć egzystencję na matce Ziemi.
joanna18.12.2020, 12:19
Przecież Górale nie są idiotami ??? poza tymi co głosowali wiadomo na kogo ???
Mam Prawnika znam swoje Prawa18.12.2020, 11:56
Ja też otwieram wszystkie swoje pensjonaty od 20.12 i wszyscy moji znajomi tak samo rząd nie może nam zabronić niema tego w konstytucji mamy najlepszych prawników w Polsce prowadzę 4 pensjonaty mam prawie cały komplet gości od 20.12 do 31.01
epo18.12.2020, 11:49
Jak pokazują że dochód roczny 20% z sylwestra , to warto aby skarbówka sprawdziła czy w ostatnich latach wykazywali tak wielkie dochody w analogicznym okresie ,oraz to wielkie legalne zatrudnianie które obecnie będzie podlegać zwolnieniom... Są ludzie również uczciwi , których kryzys dotknie , ale na coś tam mogą liczyć , ale lewizna będzie narzekać
Janosik18.12.2020, 11:33
Ja wiem, że teraz wszyscy nadają na PiS. Bo PiS tyle dawał, to i teraz dać powinien. Tym wszystkim biednym poszkodowanym przez los.
Więc radzę w przyszłości postawić na sprawdzonych polityków, tych którzy teraz brylują w Europarlamencie.
Np. taki Włodzimierz Cimoszewicz z SLD. On wiedział jak takie problemy należy rozwiązywać.
Np. w roku 1997, gdy nawiedziła Polskę powódź tysiąclecia. Rząd zastanawiał się jak pomóc powodzianom. Premier Cimoszewicz powiedział wtedy, że udzielenie pomocy jest niemożliwe.
cyt.
- "To jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się było ubezpieczać, a ta prawda ciągle jest mało powszechna"
W związku z tym drodzy poszkodowani (może nie tak jak ci powodzianie, ale jednak) Jarosław powinien Wam powiedzieć, że trza się było ubezpieczać i nie dawać żadnych pomocy. A Wy za to wybierzecie go za parę lat do Europarlamentu, jak tych wszystkich komuchów co tam teraz siedzą i śmieją się z Was.
Iii18.12.2020, 11:33
Pół mojej miejscowości pracuje w Białce ale nikt nie jest ZATRUDNIONY KAŻDY płaci sobie na własną rękę KRUS bo to wszystko lewizna
Sonsiad18.12.2020, 11:26
Jak zwykle bida bida bida bo nie kupie sobie nowego jachtu ,szkoda ludzi zatrudnianych ,właścicieli mniej bo w szczytach sezonowych i tak nie wykazują pełnych dochodów więc niech nie płaczą , a tak na marginesie to chciałem wynająć pokoje na sylwestra w miejscowości na K obok Zakopanego i nie było wolnych miejsc!!??
Janusz18.12.2020, 11:16
Władza zostawiła wam otwarte kościoły macie wiec czego bronić
ali18.12.2020, 11:13
Sprzedajcie jedego mercedesa lub bmw albo jedno z kilku mieszkań to na 100 % przeżyjecie co prawda nie bedzie kawioru i szampana ale na zakupy w biedrze spokojnie wystarczy na kilka lat .
lila18.12.2020, 10:57
jest to straszny cios, ale dla zwykłych, szarych ludzi pracujących w hotelach na swoje pensje, które i tak nie są wygórowane! wiem bo pracowałam w hotelu i wiem jak płacą właściciele !! kto ma tyle oszczędności, żeby żyć pół roku / rok bez pracy ??? a gdzie indziej iść do pracy jak tutaj turystyka to główna branża ... i wszystko co jest związane z turystyką , jak nie będzie sylwestra to nie zarobi fryzjerka, kosmetyczka, krawcowa, taksówkarze itd... koszmar, nie chce mi się żyć w takim chorym kraju!!!!! my jesteśmy nędzarzami Europy!!
Część nogi świni18.12.2020, 10:51
Dokładnie. Cały region będzie głodował
!!! Jak się ciotki ,wujkowie i służbiści zjadą na Podhale. Objedzą Nas ze wszystkiego i nic nie zostanie na świątecznym stole. A ile będzie samochodów po rowach po wioskach z powodu gołoledzi i nie znajomości dróg by objechać główne arterie dla celu dostania się do wyimaginowanych rodzin . Sporo bezrobocia powstało bo zamiast w 5 etatach pracuje się tylko w dwóch lub na jednym pierwotnym. Brawooo Wy! Nie ma co patrzeć na zgony bo przecież to nie My!
117km18.12.2020, 10:42
Biydoki za piatke centusie!!!
Janosik18.12.2020, 10:34
Ale płaczecie a włsciciele wyciagow i pensjonatów nie powinni dac zginąć swoim pracownikom przez lata zarabiali krocie to niech teraz pokażą jak im na ludziach zależy i niech im płacą aby utrzymac pracownika a mają z czego a nie tylko płacz bo mało dudków i mało, zawsze mało, ubolewam nad wami
Pensjonat18.12.2020, 10:10
Ludzie zrozumcie niemogą nam nic zabronić...wszyscy razem solidarnie od 20.12 otwieramy wszystko BRAWA DLA PODHALA ZA ODWAGE
zdzichu18.12.2020, 10:06
Chłopie powiedz ty lepiej kto cię wynajął i ile zarobiłeś za to żeby tak pie..... Kolejny pajac jak ten nowy lepper. Podejrzewam, że ci biedni hotelarze co jeżdżą do warszawy autami za milion protestować, że są głodni. No niestety takie są też uroki przynależności do wspaniałej unii. Wszyscy w koło zamknęli to Polska też musiała się dostosować żeby nie zrobić konkurencji. Więc zastanówcie się do kogo wy macie pretensje. A co do kozic to zanim byś ją zobaczył wilki dawno by cię schrupały.
Góral pracujacy18.12.2020, 10:05
Czytam te wszystkie komentarze jak to im dobrze ze górale straca dutki i wg. Ale nie rozumiecie jednego jak nie przyjadą turyści to nie zarobią nie tylko hotelarze właciciele pensjonatów i kwater. Nie będzie handlu nie zarobi pani Jadzia prowadząca sklepik spożywczy a wtedy hurtownie tez nie zarobią a na końcu dostana polskie firmy produkujące towary. Ludzie gospodarka to sieć naczyń połączonych, Jak jeden traci to reszta też.
I jak czytam niektóre komentarze to aż mnie strzela.... Ty się cieszysz z tego ale za chwile się okaże ze zostaniesz zwolnony bo firma w ktorej pracujesz nie będzie Cie potrzebować bo towar się nie sprzedaje bo nie mam popytu bo ludzie nie zarabiaja pieniedzy Na tym straci miliony polskich firm z całej Polski.
xcxz18.12.2020, 09:59
ojj straszna bieda do nich zawita, trzeba będzie roczne bmw sprzedać żeby przeżyć jak oni teraz będą żyć jeżdżąc kilku letnim samochodem :(
MAGAZYNIER18.12.2020, 09:48
Te wasze biadolenie o biedzie i nedzy staje sie juz naprawde nudne...zmiencie zawody lub branze.Pewna siec szuka na gwalt pracownikow na magazyny i kasy.Do roboty a nie plakac jacy wy biedni jestescie.Pracuje po 10 h i daje rady i nie placze ja wy!
stawek z sierockiego18.12.2020, 09:47
przetrwają najlepsi !
m........a18.12.2020, 09:38
Mam nadzieję że będziecie jeszcze pamiętali o tym przy kolejnych wyborach.
Wojtek18.12.2020, 09:38
Ohydnie płaczecie,a nie patrzycie na bezpieczeństwo ludzi w zakresie zdrowia i życia.
Racjonalnie myślący18.12.2020, 09:36
Żydowska robota i tyle mam do powiedzenia , nami sterują obcy , taka jest prawda . Nasz rząd to takie marionetki obcych którzy nami rządzą (m.in. Rockefeller , Gates , Rotszyldowie ) , taką mieli przepowiednie ze będzie 3 wojna światowa tylko że biologiczna , i im się to udało , zastraszyć świat pandemią której nie ma
Opop18.12.2020, 09:26
Zastanawiam się kim jest Pan Wagner pomijając nieskuteczność instytucji typu TIG. Przez cały czas relacjonuje w p24 co się dzieje na rynku turystycznym obwieszcza przyszłość. W takim razie pytam po co istnieje TIG ze dopuścili do tego co się stało. Nie są po to żeby wieszczyć to o czym wszyscy wiedzą. Widać ze za bardzo nie wie co robić ale chce się w jakiś sposób wypromować jako osoba. Trzeba było bronić branży a nie pleść teraz głupot o których wszyscy wiedza. Trzeba jako TIG działać a nie robić bale i gadać przez 30 lat blisko. Myśle ze jako izba gospodarcza tak się skompromitowali ze nie powinni się wogole wypowiadać w tych kwestiach. Pokazali nieskuteczność i brak jakiejkolwiek koncepcji czego są teraz efekty. Najważniejsze ze zawiedli ludzi związanych z turystyka bo nie są w stanie nic zrobić oprócz merytorycznie ubogich wypowiedzi tego Pana.
GÓRAL18.12.2020, 09:23
Otwieramy wszystko jest to potwierdzona decyzja nawet wyciągi dalej naśnieżają te obostrzenia rządu są nielegalne PRZEDSIEBIORCY OTWIERAJMY WSZYSTKO NIEPRZYJMUJEMY MANDATÓW
Zobacz pełną wersję podhale24.pl