18.12.2020, 11:49 | czytano: 5621

Montowane są pierwsze kotły na biomasę na terenie gminy Nowy Targ

zdj. UG Nowy Targ
Pierwsi mieszkańcy gminy Nowy Targ już mogą się cieszyć z montażu i użytkowania nowoczesnych i niskoemisyjnych kotłów na biomasę dofinansowanych w 60% ze zdobytych przez gminę środków UE. Zamontowano już ok. 20 kotłów w gospodarstwach domowych osób, które zgłosiły się do projektu OZE.
Gmina Nowy Targ uzyskała jako lider projektu OZE dofinansowanie na montaż i zakup ze środków UE za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
- Nasi mieszkańcy dopłacają tylko 40% wartości kotła. Na terenie naszej gminy kotły na biomasę zostaną zainstalowane w 133 gospodarstwach domowych. U partnerów projektu OZE ilość zamontowanych kotów na biomasę przedstawia się następująco: gmina Łapsze Niżne 85, Chrzanów 5, Alwernia 2, Babice 2, Trzebinia 2, Libiąż 1, Nowy Targ 0, Czorsztyn 0 - wymienia Marcin Kolasa.

Zastępca wójta gminy Nowy Targ podkreśla, że "realizacja tego zadania i wsparcie mieszkańców nie tylko gminy Nowy Targ, ale i 9 partnerów projektu w zakresie montażu instalacji OZE, w tym miasta Nowy Targ, gminy Łapsze Niżne oraz Czorsztyn było możliwe dzięki podjęciu się przez gminę wiejską Nowy Targ liderowaniu tego trudnego projektu".

To kolejne działanie gminy wiejskiej w zakresie poprawy jakości powietrza po realizacji dużego projektu solarnego (lata 2016-2017) w ramach, którego zamontowano prawie 500 zestawów solarnych na dachach domów, projektu fotowoltaicznego (2017 r.), w ramach którego zainstalowano 60 zestawów produkujących prąd na własne potrzeby, czy też montażu prawie 40 kotłów na biomasę oraz 9 kotłów gazowych, który był zrealizowany w 2018 roku.

- Ponadto w roku bieżącym przy współpracy z Polską Spółką Gazowniczą została wykonana magistrala gazowa do Waksmunda, która otwiera możliwość podłączenia się do gazu pierwszych mieszkańców Waksmunda, a w dalszej kolejności rozbudowy sieci gazowej i włączenia w niej kolejnych miejscowości wschodniej części gminy. Mając świadomość problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza gmina wiejska Nowy Targ podejmowała w poprzednich latach szereg działań edukacyjnych realizowanych przez zatrudnionego w Urzędzie ekodoradcę. W ubiegłym roku gmina sfinansowała zakup i montaż 2 pierwszych czujników Airly, które zostały zamontowane na obiektach publicznych w Waksmundzie i Ostrowsku, Ludźmierzu. W tym roku, we wrześniu - kolejne czujniki jakości powietrza tzw. Ekosłupki zostały zainstalowane w kolejnych miejscowościach - Klikuszowa. Lasek, Rogożnik, Pyzówka, Łopuszna, Gronków, Krempachy. Niebawem we wszystkich miejscowościach Gminy zostaną zainstalowane czujniki jakości powietrza. Aplikacje Airly czy Ekopsłupek można pobrać na każdy telefon - dodaje Marcin Kolasa.

Od przyszłego roku władze gminy planują uruchomienie gminnego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne (kotły na biomasę, kotły gazowe). Program zakłada dofinansowanie w wysokości 50% do wymiany kotła dla mieszkańca Gminy na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mario22.12.2020, 21:47
Mam pytanie do urzędników Gminy Nowy Targ - czy jako przedstawiciele społeczności, która wyłożyła 100 % na instalacje OZE - 40% zapłacimy teraz resztę będziemy spłacać przez kolejne lata w podwyżkach za śmieci, kanalizacje, podatek itp. itd. ( no chyba że instytucja Gmina to niewyobrażalny twór, potężniejszy od instytucji Państwa bo nawet ono nie posiada własnych pieniędzy), no dobra, ale wracając do pytania czy Gmina wystąpi do Zakładów Dystrybucji Energi aby ci rozliczali posiadaczy trójfazowej instalacji PV w systemie bilansowania międzyfazowego metodą wektorową? O co chodzi można poczytać o metodach bilansowania międzyfazowego wektorowej i arytmetycznej. Jeżeli nie mamy wszystkich faz obciążonych porównywalnym zużyciem prądu to pomimo wysokiej konsumpcji własnej, energia trafia do sieci skąd odzyskujemy już tylko 80%
Podhalanin ze związku20.12.2020, 12:26
A ja mam pytanie do Rafał z 7,48: Kiedy wreszcie sprawisz, zgodnie z twoimi kompetencjami, żeby zaćmienie słońca było u nas, a nie w Portugalii?
Rafal19.12.2020, 07:48
A ja mam pytanie do pani posłanki Paluch przewod. komisji ochrony środowiska w sejmie, kiedy zostanie doprowadzona geotermia do Nowego Targu, przecież w kampanii wyborczej obiecywała pani 100 mln zł na rozwój geotermii dla Nowego Targu i gdzie te pieniądze, czy czasami nie powędrowały do wielebnego z Torunia, a Podhalanie niech dalej wdychają toksyczny smog.
fajne18.12.2020, 17:19
Ciekawe kiedy zaczną z ogniwami fotowoltaicznymi ?
Sianie propagandy18.12.2020, 15:43
Ciekawe kto się zgodzi na montowanie pieca w okresie grzewczym nie wspominając lockdownu.
alik18.12.2020, 14:30
Kominków na drewno NIET. Ale piece na TROCINY to już TAK.
Justyna18.12.2020, 14:16
Nareszcie gmina się wzięła i zaczęłaś coś robić. Szkoda że tak późno i że na biomasę a nie gaz, raczej już większość odchodzić od biomasy.
Antysmog18.12.2020, 12:50
Aplikacja Airly nie pokazuje pomiaru w Łopusznej panie wicewójcie Kolasa.. I tyle..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl