20.12.2020, 21:10 | czytano: 3476

Do Zakładu Mikrobiologii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego trafił nowoczesny sprzęt oraz bramki dezynfekcyjne

NOWY TARG. Do szpitalnego laboratorium trafiło innowacyjne urządzenie do badań molekularnych. "Aparat jest bardzo wydajny i dokładny, co przekłada się na skuteczność wyników. Zakup tego sprzętu można uznać jako dopełnienie ostatnich działań dr Anny Ślemp - Migiel, które umożliwiły rozwój szpitalnego Zakładu Mikrobiologii" - informuje PSS im. Jana Pawła II.
Urządzenie Elite In Genius, warte prawie pół miliona złotych zakupiono dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
"Aparat wykonuje wszystkie etapy diagnostyki molekularnej: automatyczną izolację kwasów nukleinowych, amplifikację real- time PCR i analizę wyniku. Umożliwia wykonanie w jednym czasie różnych testów z różnych materiałów biologicznych podczas jednego cyklu badania. Możliwa jest również praca w trybach wyłącznej izolacji lub wyłącznej amplifikacji" - wyjaśnia w komunikacie skomplikowane działania urządzenia szpital.


Elite In Genius ma szerokie możliwości, jeśli chodzi o panel badań. To: diagnostyka wielu wirusów, bakterii typowych i atypowych, w tym diagnostyka gruźlicy z opornością na leki oraz zakażeń pasożytniczych. Badania te można wykonywać z różnych materiałów klinicznych, jak - krew, osocze, surowica, płyn mózgowo - rdzeniowy, wymazy z nosa, gardła, plwocina, mocz, płyny z jamy ciała i płyn owodniowy.

Z kolei w ramach 2 etapu projektu "Małopolska Tarcza Antykryzysowa- Pakiet Medyczny 2" współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym zamontowane zostały specjalne bramki dezynfekcyjne.


Są to urządzenia mobilne, przeznaczone do montażu wewnątrz budynków, wyposażone w kamerę termowizyjną do pomiaru temperatury, automatyczny dystrybutor płynu do dezynfekcji, a także matę do odkażania obuwia.

opr.s/ zdj. Podhalański Szpital specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
komentarze
maseczka22.12.2020, 08:00
A personel jak tyrał za miskę ryżu to będzie dalej tyrał i bez pyskowania bo do pola.
Mariusz21.12.2020, 06:09
trzeba inwestować w kolegę!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl