29.12.2020, 11:08 | czytano: 13022

Górale rozczarowani zamknięciem branży, ale jeszcze bardziej arogancją rządu, który popierają

Fot. Michał Adamowski
W rozmowach z podhalańskimi samorządowcami i przedsiębiorcami słychać, że najbardziej boli ich to, jak zostali w całej sprawie potraktowani. Ich rząd, rząd, który popierają, nie chciał z nimi rozmawiać i dał im żadnej szansy. Zawiedli wiceministrowie z naszego regionu - Siarka i Gut-Mostowy. Kiedy branża turystyczna błagała o pomoc, oni schowali głowy w piasek.
- Pozostał głęboki niesmak. Po prostu nas olali. Przyjeżdżają tu lansować się, szukać poparcia przed wyborami, chodzą w kapeluszach na głowach i robią sobie z nami wspólne zdjęcia, ale gdy przyszła chwila prawdy olali nas – mówi anonimowo jeden z podhalańskich samorządowców. Nie ujawnia się, bo jak mówi, dziś łatwo się narazić i zostać pominiętym przy rozdawaniu dotacji.
Górale liczyli, że na święta rząd poluzuje nieco obostrzenia, może nawet rozłoży ferie. To pozwoliłoby zarobić, przetrwać trudny czas i nieco nadrobić trudny rok. Na całym Podhalu samorządy podejmowały rezolucje dotyczące "ratowania przedsiębiorstw przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia".  Powstało, złożone z podtatrzańskich gmin i Zakopanego, Stowarzyszenie Gmin Górskich, które przygotowało propozycje bezpiecznego wypoczynku i prosiło o pilne spotkanie i rozmowę z premierem. Ale nie było żadnych dyskusji, negocjacji, rozmowy i kompromisowych propozycji. Rząd bez słowa zamknął wszystko. Wydarzył się najgorszy z możliwych scenariuszy.

Nikt oficjalnie nie krytykuje rządu, ale rozgoryczenie i poczucie niesprawiedliwości kipi między słowami. - Liczyliśmy na dialog. Rozumiemy, w jakim czasie przyszło nam funkcjonować. Nie tylko samorządom, ale również rządowi. Jednak od 23 listopada nasze propozycje nie zostały w żaden sposób wysłuchane lub skomentowane. Nie mieliśmy żadnej informacji zwrotnej, czy te propozycje są odpowiedzialne i racjonalne. Cały czas od tego okresu szukamy kontaktu wiedząc, że ten sezon zimowy, to być albo nie być. Nie mieliśmy żadnego kontaktu z poszczególnymi ministerstwami – mówił wójt Kościeliska Roman Krupa.

- Rozumiemy tę trudną decyzję Rządu podjętą w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich, ale jednocześnie odczuwamy żal, że nie dostaliśmy szansy, aby do niej odpowiednio się przygotować. Takiej szansy nie dostali także przedsiębiorcy z całej szeroko pojętej branży turystycznej - komentował burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Gdzie byli wtedy członkowie tego rządu, wiceministrowie z Podhala Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy? Schowali głowy w piasek, nabrali wody w usta, nie pomogli, nie załatwili nic, udawali że nic się nie dzieje – tak nasi rozmówcy oceniają postawę wiceministrów z naszego regionu Edwarda Siarki i Andrzeja Guta-Mostowego, odpowiedzialnego w rządzie za turystykę. Gdy branża turystyczna błagała o pomoc, na nich nie można było liczyć. Ile telefonów pełnych złości i rozgoryczenia otrzymali, wiedzą tylko oni sami.

Dzwonili także dziennikarze, ale nie odpowiadali na nasze telefony, e-maile i smsy, w których pytaliśmy, co robią, żeby zapobiec zbliżającej się katastrofie. Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju podlegające wiceministrowi Andrzejowi Gutowi Mostowemu przekonywało, że poseł nie może rozmawiać z uwagi na obowiązki służbowe, a potem, gdy dociskaliśmy, otrzymaliśmy odpowiedź, że obostrzenia sanitarne to kompetencja Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Na pytania, dlaczego postulaty z Podhala nie są brane pod uwagę, dlaczego nie ma dialogu, jak rząd pomoże przetrwać branży turystycznej na Podhalu – nie było żadnej odpowiedzi. Gdy był kryzys, Siarka i Gut-Mostowy zapadli się pod ziemię.

Wójt, mającej coraz większe aspiracje turystyczne gminy Nowy Targ, podkreśla, że już od dawna z rządem nie ma dialogu, a konsultacje to fikcja. - Moja córka przez pół roku była w Korei Południowej i nawet w najgorszym okresie nie zamykano tam restauracji i hoteli. To pokazuje, że z zachowaniem odpowiednich reżimów sanitarnych, można to robić. Administracja musi funkcjonować, nasz urząd gminy funkcjonuje mimo pandemii, obsługujemy 100 ludzi dziennie, czyli da się to robić, a w przypadku hoteli i restauracji nie da się? Nie rozumiem tego. To pokazuje, że państw słabo funkcjonuje – mówi Jan Smarduch.

Dariusz Galica z zakopiańskiej agencji Jointsystem, zajmującej się doradztwem i marketingiem dla hoteli i pensjonatów zwraca uwagę na fakt, że branża turystyczna straciła zaufanie do rządu. Jak przypomina, rząd informował, że jeżeli liczba dziennych zachorowań będzie spadać, to działalność będzie mogła być prowadzona. Przedsiębiorcy przygotowali się na taką działalność w reżimie sanitarnym, bo wszyscy obserwowali spadającą liczbę zachorowań w ostatnich dniach. - Tymczasem rząd jednak zrobił zupełnie inaczej. W mojej ocenie jest to skrajnie nieodpowiedzialne - mówi Galica. - Bardzo nam przykro, że rząd w swoich decyzjach i propozycjach jest bardzo niestabilny. Podejmuje decyzje ad-hock. Rząd zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie jeżeli chodzi o gospodarkę. W moim przekonaniu jest to bardzo niedobre działanie, bo po raz kolejny pogłębia się spadek zaufania do rządzących. Rząd pokazuje, ze nie jest wiarygodny. Nie mamy żadnej gwarancji, że 18 stycznia, lub kilka dni przed 17. kolejny minister, czy członek rządu nie podejmie decyzji skrajnie oderwanej od rzeczywistości, w której żyjemy.

Robert Miśkowiec, ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pa31.12.2020, 21:19
Do rozsądek no Po co obiecało to dało g.... No i te nasze biedaki się roskrzyczaly myślałem że ta część polski nie będzie narzekać nie mówię o pracownikach niezarejestrowanych którzy nie dostaną nawet bezrobotnego itd. Nasze biedaki zaś stracą wstyd
rozsądek....30.12.2020, 16:23
@Swój
Czy Ty nie kumasz, że to walka o los wszystkich Polaków, nie tylko górali?!?!?
Swój30.12.2020, 11:54
Czy to tylko górale zostali tak potraktowani? Tylko im doskwiera brak pieniędzy?Niektorzy zbytnio się rozpanoszyli, i tu coś takiego. Ludzie nie wszyscy żyją z turystyki, a też nie mają pracy. Oni też chcą żyć ????
rozsądek....30.12.2020, 10:06
A jak przed wyborami, mówiło się, że PIS to lewacka partia (KOMUNIŚCI NOWOCZEŚNI), to ich wyborcy-obrońcy dali by sobie rękę uciąć za nich !!!

Sądzę, że tak właśnie musiało być, żeby niektórzy zaczęli używać mózgu, Ze jak ktoś coś obiecuje, że da, a tak naprawdę nie ma nic, to już powinna się zapalić czerwona lampka !!!!!

Ale PIS da 500+ krzyczeli
PIS da 13 emeryturę krzyczeli
a PIS już miał przygotowany plan jak ściągnąć jeszcze więcej kasy po rozdaniu "śmieciówek" !!!
NOWE PODATKI NA 2021 rok !!!!
- drożeje prąd
- drożeje kanalizacja prawie 100%
- drożeje ZUS
- nowy podatek cukrowy
- kwota wolna od podatku za PO była 3091,00 zł i za PIS w 2020 roku jest 3091, choć Duda obiecywał podniesienie w 2015 roku do 8000,00 zł i potem z roku na rok miała rosnąć
- ZUS miał być niższy dla przedsiębiorców a z roku na rok drastycznie rośnie, jakby PIS z pełną premedytacja chciał wykoleić całą drobną i średnią przedsiębiorczość !!!!!!

LUDZOIE - BŁAGAM ZACZNIJCIE MYŚLEĆ !!!!!!!
PIS NIE JEST TAKI ZA JAKI SIE PODAJE !!!!!!

PIS - TO KOMUNA PROWADZĄCA POLSKĘ DO RUINY !!!!!!

PIS-ory sami sobie przyznali podniesieni diet poselskich, a nie przypominam sobie, żeby mieli na to moją zgodę !!!!

LUDZI SKUBIĄ ILE WEJDZIE I SOBIE NAGRODY PRZYZNAJĄ ZA SKUBANIE POLAKÓW !!!!
gorol30.12.2020, 09:49
@Opop
Za to Twój poziom intelektualny waliz nóg, podobnie jak posłów i rządowców :)
Oni są już tak mądrzy, że wszystkie rozumy masońskie pozjadali, mózgu nie maja i służą jak marionetki, wykonując coraz to bardziej idiotyczne polecenia, rozkazy, nakazy. Mózgów i własnego rozumu już nie maja, już absurd goni absurd. Sami mataczą, gubią się w swoich wypowiedziach i nawet niemowlak to widzi, nie trzeba być wykształconym, żeby widzieć jak te marionetki pakują NARÓD POLSKI W KŁOPOTY !!!!!!!!
Józek30.12.2020, 09:42
Chociaż sam jestem mocno dotknięty poczynaniami rządu to nie żałuję was macie co chcieliście !
Jasiek30.12.2020, 08:40
Tys prowda ,ale dutki to nasa miłość.
Nie dam rady.30.12.2020, 08:28
Do Leszek Dorula - to w końcu tą decyzję popierasz czy nie ? To co gadasz to jakieś uniki i masło maślane! ......rozumiem i mam żal jednocześnie ...fanzolenie.
Obserwator30.12.2020, 05:40
Czy WY wszyscy wkońcu zrozumiecie że nie wrogiem jest rząd i Morawiecki tylko UE która wydaje rozkazy jak ZSRR . Rosja była wtedy państwem wiodącym dziś są Niemcy i Francja . W 2009 wszedł w życie traktat Lizboński ( tak jest dzięki sejmowi z głosami PO PSL plus podpis L.Kaczyński ) i każde państwo zgodziło się na oddanie władzy nad swoim.panstwem . Każde kraj UE musi wykonać rozkaz inaczej zostanie spacyfikowane ekonomicznie . Popatrzcie jak wróg UE czyli UK jest dla pokazu karane.
I przyzwyczajcie się że wasz kochany PiS będzie wykonywał grzecznie rozkazy bo nie ma już Trampa.
Kaka29.12.2020, 23:10
I stało się to, co chciał rząd. Poróżnić Polaków. I jak tak to czytam to myślę że właśnie mu się udało. Tyle nienawiści i jadu płynie z waszych ust.. żal.....
Szejset plus29.12.2020, 20:12
Ktoś mądry powiedział " nie kłóć się z idiotą, bo ktoś stojący z boku mógłby was pomylić" Ciężko się kłócić z kimś, kogo satysfakcjonuje wyłącznie 500+, a na widok upadającego biznesu sąsiada aż podskakuje z radości :)
baca29.12.2020, 20:05
musiołek krowe sprzedać coby gościom zrobić miejsce na auto w sopie..coby sie nie rzucało w ocy..hej..
Bolo29.12.2020, 19:32
Nie lękajcie się. Przed wyborami ksiądz powie na kazaniu na kogo należy głosować i znowu wygrają.
Burok29.12.2020, 19:24
Może najwyższy czas otworzyć oczy i przestać popierać ten rząd ?
Ąę29.12.2020, 19:09
Chłopy, będzie dobrze ale zwróćmy uwagę na nasze zachowanie!! Pamiętacie jak od długiego weekendu czerwcowego mieliśmy dużo turystów? Ja nie podnosiłem cen a i tak to były jedne z najlepszych wakacji w mojej 14 letniej karierze w branży. Wiem ze wielu z Was się napaliło i ceny wystrzeliły. Ja wynajmuję w okolicy j. czorsztynskiego. We wrześniu pozwoliliśmy sobie z żoną i dziećmi na wyjazd do Zakopanego na Gubałówkę.- masakra. W dwie godziny 200 zł za same bilety na kolejke i parkingi. Chlłopy, skończcie z tym zdzierstwem! Szanujmy pibiondz i innych ludzi którzy ciężko pracują.
twój sąsiad29.12.2020, 18:48
Do PIS jest ok -czemu kłamiesz że masz pensjonat przecież wiem kim jesteś i z czego żyjesz żyjesz z 500plus a doroboty ci sie niechce ruszyć wiem kim jesteś
Rząd29.12.2020, 18:44
Rząd będzie miał wiele osób na sumieniu...kolejny właściciel pensjonatu stracił życie...teraz będzie fala ale samobójców...krew na rękach../.../
STAŚ29.12.2020, 18:08
To, wszystko jest smutne !
Jeszcze kilka dni, zaszczepią ze dwa miliony ludzi, i po pandemii !!!
kwicoł29.12.2020, 17:40
Panie wójcie gminy, Korea Płd. jest na szczęście dla niej poza jurysdykcją unijnych de...i.
morsu29.12.2020, 17:38
auto za autem na Zakopane jedzie. Gdy wracaja same obce rejestracje. Korki i Krupowki pelne. Ale biadolą i narzekają
zs29.12.2020, 17:37
ja jako góral jestem zadowolony z rządu, bardzo dobrze postępują obostrzenia są potrzebne, zdrowie najważniejsze a pieniądze i tak z tarczy dostaniemy, na pewno w następnych wyborach ponownie zagłosuje na PIS tylko oni potrafią tak ładnie obiecywać!
Ab29.12.2020, 17:36
A w Białce może by tak najpierw oczyszczalnia, a nie covidowe ścieki potokiem
oli29.12.2020, 16:46
Ci ''biedni''górale niech podziękują rządzącym,że jeszcze nie mają kontroli w hotelach i na kwaterach prywatnych.Nie dość,że zarabiają, to biorą jeszcze dofinansowania od państwa.I NARZEKAJĄ!
30 lat u sterów29.12.2020, 16:36
O słabości Państwa mówi wójt gminy, która ma, hmmm...51 mln długu czy już zdecydowanie więcej?

Wójt, który porównuje pracę urzędu z funkcjonowaniem hotelu i restauracji?

No nie dziwię się, że z niektórymi wójtami trudno rozmawiać i konsultować cokolwiek, gdy chcą porównywania nieporównywalnego
Osiol29.12.2020, 16:33
W zasadzie szara strefa wygrywa długów niema wszystko zapłacone na chleb se zarobi albo do mopsu pójdzie i ma wszystko w nosie najwięcej problemu mają zadłużeni bo kredyt bo część pomocy od państwa w kwietniu to też kredyt (coś tam umorzą) zatrudnienie bo pomoc się wzięło trzeba utrzymać a przychodów niema i przez kilka lat nie będzie...... Oni powinni zrozumieć że mieszkanie, biznes, samochody budynki postawione na kredyt są nie ich tylko banku te całe osiedla są banku oni do spłaty ostatniej raty tylko je wynajmują tak wynajmują są najemcami a nie właścicielami a szara strefa jest właścicielem swoich dóbr i ona ocaleje
Pisowiec29.12.2020, 16:00
Do "PiS jest Ok" Tu nie chodzi o takich jak ty, bo ciągnięcie od państwa ile wlezie, kosztem tych ludzi którzy pracują u Was za grosze i to najlepiej na czarno, żeby Wam obroty się nie zwiększyły, bo trzeba by było zapłacić większy podatek.... A ty piszesz że odłożyłeś na czarną godzinę, a z czego mieli oni odłożyć... Oni dotacji za Covid nie dostali... Zainteresowałeś się czy mają za co zapłacić rachunki lub zrobić zakupy?!!!
Kolendnik29.12.2020, 15:38
Kościoły są otwarte stoki zamknięte gdzie tu sens gdzie logika
Zuzula29.12.2020, 15:31
Ha, ha, ha nic ująć nic dodać.... Szkoda tylko ludzi którzy potrącili pracę i młodzieży, która mogła dorobić w okresie ferii i świątecznej przerwie....
Wszyscy myśleli że to idealni rządzący!!! Tak tylko że okazało się że też myślą tylko o swoich przywilejach i jak nabić swoje kieszenie.....
Prawdą, dają 500+, 13 dla emeryta, ale o tym nikt nie mówi że to z naszych podatków!!! A do tego Nowy Rok 2021 to rok ogromnych podwyżek!!!!!!
Nie antyszczepionkowiec xD29.12.2020, 15:28
Tylko Konfederacja stanełaby po stronie ludzi a tak jak teraz to robią z ludzi /.../
PiS jest Ok29.12.2020, 15:19
Do tego co napisał że PiS to pomyłka i że wszyscy żałują wyboru tego rządu - mów za siebie, ja niczego nie żałuję. PiS nie ma żadnej alternatywy, a pandemii nie wymyślił Kaczyński ani Morawiecki. Nie wierzę że inni poradzili by sobie lepiej gdyby byli na ich miejscu.
P.s. działam w branży hotelarskiej, mój pensjonat stoi pusty ale dzięki dobrym rządom PiS przez ostatnie lata odłożyłem na tak zwana czarna godzinę, która właśnie nastąpiła. Tak więc proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka a takie komentarze sobie darować...i jeszcze proszę pisać poprawną polszczyzną bo razi w oczy.
chowaniec29.12.2020, 15:13
@Wiktor
Wara łot mojego kuma Hamerskiego, bo to barz fajny naski chłop i górol pieniński, przy sam bogu, na moj dusiu. A ze kombinuje jak moze? No to co, przecie nom GOROLOM wolno!
Jasiek29.12.2020, 15:00
Zaorac, grule posadzić a nie lamecic.
Ją tam się cieszyć...29.12.2020, 14:28
Zobaczcie

Jakość powietrza od dłuższego czasu zadowalająca. Zero korków na drogach lokalnych.
Jest czas dla rodziny, można się wyspać.

A turyści zaoszczędzą grosza, bo te zimowe sporty są bardzo drogie. Godzina nauki na nartach od 70 zł w górę, a trzeba z 5 lekcji przynajmniej wykupić, bo za pierwszym razem nie uczą wszystkiego.
Karnety całodzienne- chcesz kupić jeden i pojeździć na zmianę z kim z rodziny, .bo nie masz kondycji, żeby jeździć cały dzień albo zjeżdżasz zmienić odzież bo przemoknęła, to ci zablokują całkiem, bo inaczej wyglądasz. Źle się poczujesz 2 dnia, a kupiłeś tygodniowy, kasy nie oddadzą, odstąpić nie możesz, jedynie zwolnienie lekarskie jest akceptowane.
Mało to kruczków stosuje się, żeby zedrzeć z gości i skutecznie zniechęcić!
To jest drakoński przepis.
Tatry od zawsze były uzdrowiskowe. Obecnie w sezonie zimowym są bardziej zanieczyszczone niż śląskie miasta. Przyda się przyrodzie odpoczynek od zgiełku i spalin.
Nigdy więcej na PIS29.12.2020, 14:25
Powinni sie wszyscy postawić i otworzyć swoje biznesy. Inaczej to Podhale pójdzie z torbami. Każdy sąd oddali to co PIS ustanowił w tzw. pseudo ustawie!
Jarosław29.12.2020, 14:25
Gdzie jest pani Anna Paluch - poseł ziem górskich ?
Głowa w piasek ? Wyjmie ją jak będą się przybliżać wybory !
Tej pani już dziękujemy ! Tej partii PIS też już chyba podziękujemy !!!
PO to dopiero by było..29.12.2020, 14:10
PIS TO POMYŁKA - piszesz, a co proponuje PO i Lwice opozycji ? Fakt rząd popełnia błędy , trzeba pilnow3ac urzędników w warszawie, bo są odrewani od życia i nie maja doświadczenia, zresztą nie tylko w Polsce ale i za granicą tak jest ! Qurcze cvzaro0wnice z błyskawicami na ulicach nieszkodliwe a ludziom zabroniono iść na groby... Sklepy i place pełne, a na stoku tak jak na Słowacji nie da sie jeździć, po krześle przy stoliku dać, co drugi pokój w kwaterach... i testy...,na Słowacji dało się, a tu się nie da? Ale PO katastrofa by była jeszcze większa...
ww29.12.2020, 14:09
widzę, że macie krótką pamięć. Od lipca bardzo mało czasu upłynęło.
Ciekawe czy będziecie pamiętać przy następnych wyborach, szczególnie na obecnych "POSŁÓW" z gwiazdą Pienin na czele, ona potrafi się tylko lansować przy przecinaniu wstęgi.
Obserwator29.12.2020, 14:06
Błędny artykuł. Tu nie chodzi tylko o dwóch wymienionych w nim Panów Posłów. Chodzi o to że całe Podhale głosowało na cały PIS a więc zgodnie z Waszym wyborem macie Posłów, Senatorów i cały rząd PIS czyli tak jak wybraliście.No to teraz macie co chcieliście. Kropka.
sąsiad i ja29.12.2020, 14:01
Niech nawet komentujący tu zwolennicy PiS-u nie próbują bronić tych polityków. Zawiedli na całej linii. Nikt z nich nie ma własnego zdania. Liczy się tylko ślepe posłuszeństwo Wodzowi z Nowogrodzkiej i własne interesy. Jeśli nawet dotrwają do końca kadencji, to Podhale, Spisz i Orawa powinni ich wywieść na taczkach. Powiedzieć, jak mieszkańcy Florydy Trumpowi: - nie chcemy, żebyś obok nas mieszkał..."
ANTI POLITYCAL29.12.2020, 13:49
To wy tych pasozytow politykow nie znacie?
Tutejszy29.12.2020, 13:35
Góral to góral, zawsze mu mało.
W zeszłym sezonie zarobili tyle, że spokojnie mogą przetrwać. Ale oni ciągle płaczą. Kiedyś słyszałem z ust pewnego wysoko postawionego urzędnika, że na Podhalu prawo budowlane "się nie przyjeno", każdy robi co chce. Widać nie tylko to prawo, bo mimo zakazów kwatery przez cały czas pełne turystów. Nieważne, że właściciel ma covid, Dutki najważniejsze
Wielbiciel pisu29.12.2020, 13:26
Przed wyborami górali się znowu przekupi
galica29.12.2020, 13:21
narzekajo najbogatsi,ciagle malo maja, wyscigu szsczurow-kolejnej bmki zabraknie na posesji dla synala,curunie,konta bankowe nie aktywuja kolejnymi setkami tysiecy-znamy to,ich pieniactwo,pazernosc,niezalezy na zdrowiu populacji tylko by oni sie nachapali.
WYBORCA NIE PISU29.12.2020, 13:04
To gdzie nocują turyści? pełno obcych rejestracji typu GD, PO, WD koło ścieżki rowerowej w okolicy CHOCHOŁOWA . Może w lesie?
zdzichu29.12.2020, 12:59
OMG na prawde codziennie musimy czytać to opłacane biadolenie tylko PIS I PIS. Już wszyscy wiedzą, że jak PO będzie rządzić to wszyscy będziemy ociekać zdrowiem i bogactwem, ale wybory będą dopiero za 3 lata i musimy jeszcze klepać tą pisowską biedę. Pomoc należy się tylko tym co zostali zamknięci zanim jeszcze zdążyli się otworzyć oraz pracownikom i zwykłym szaraczkom. Tłuste koty z mercedesami działające przez lata na rynku (które prawdopodobnie finansują tą propagandę ) nie powinny dostać nic bo mieli wiele lat na to żeby przygotować się do takiej sytuacji. Poza tym wśród przedsiębiorców lokalnych, których znam nie mogę skojarzyć nikogo kto by głosował na PIS wiec darujcie sobie naprawdę tą fałszywą troskę o górali.
thomas229.12.2020, 12:35
zacytowaliście dwie osobo które są powiązane z PO i to od dawna a piszecie że wyborcy PISu są zawiedzeni... coś to nie halo..
TRAGEDIA RZĄD29.12.2020, 12:23
Ten rzad będzie miał krew na rękach ile ludzi niemiało świąt ile osób już popełniło samobójstwo a ile jeszcze popełni ...dzisiaj kolejny właściciel pensjonatu odebrał sobie życie nikt o tym niemówi ....
Wolność i niepodległość29.12.2020, 12:23
Do HENRYK
tylko KONFEDERACJA!!!!
e229.12.2020, 12:22
No właśnie gdzie pan Hamerski i pani Paluchowa?? Nic nie robią tylko się lansują! Najwyższy czas rozliczyć naszy parlamentarzystów! Jak naprawdę trzeba działać to się chowają! No ale na kogo głosowaliśmy to to mamy! Więc do kogo pretensje?
al29.12.2020, 12:16
szara strefa ma się dobrze i to bardzo dobrze !!
mel29.12.2020, 12:15
teraz wszyscy plują i narzekają a następne wybory znowu pis na Podhalu wygra
Henryk29.12.2020, 12:06
a jak mówił ktoś że PIS was zrobi bez mydła to było "ci przynajmniej dajo"
No to macie.
PO tez lepsze pod tym wgledem nie było nigdy.
Może czas postawić na coś zupełnie nowego? Nie Hołownia nie jest nowy, to PO pod innym sztandarem. Kukuz zaprzepascil wszystko. Co nam zostało?
Wiktor29.12.2020, 12:03
A gdzie Hamerski i Paluch
klin29.12.2020, 11:51
"Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi".
Jan Kochanowski
TANGO29.12.2020, 11:44
Nic im nie będzie,nie muszą co roku nowego pałacu budować i liczyć że jak gorzej to będą z rządu finansowani
Opop29.12.2020, 11:38
Pan G. wypowiedzi formuje na poziomie dziecka zreszta widziałem go na ytb. Nie dziwne ze jeżeli branża ma takich asów to nikt z nimi nie chce rozmawiać. Fajny jest żeby zrobić sobie z nim zdjęcie w kapeluszu i tyle. Poziom rozmowy wynika z tego ze nie ma z kim rozmawiać wiec takie są efekty. Nie wystarczy nazwać sobie działalność join..... czy jakoś tak i dalej pozostając osobą która nie ma pojęcia o czym mówi. Ludzie zero merytoryki jeżeli tacy ludzie nazywają się marketingowcami. Nie miejcie pretensji do posłów i ministrów nie ten poziom bo trochę wstyd się nawet z takimi przedstawicielami spotykać. Podobny poziom reprezentują wszelkie izby turystyczne itp.później lament ze branża jest pomijana. Zastanówcie się.
PIS TO POMYŁKA29.12.2020, 11:30
PIS to najwieksza pomyłka wszyscy wokół ząłują wyboru tego rzadu ale jest za puno
tutejszy29.12.2020, 11:17
Srutu drutu,tysiące przyjezdnych pewno parkingi sprzątają i mieszkają w lesie ew.kamperach.Podziemie ma się dobrze ale ponarzekać trzeba.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl