08.01.2021, 11:33 | czytano: 3244

Zakopane wolne od "reklamozy". Konsultacje w sprawie zakopiańskiej "uchwały krajobrazowej"

W Zakopanem trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane na terenie Gminy Miasto Zakopane.
Jednym z głównych celów opracowania projektu "uchwały krajobrazowej" jest uporządkowanie Zakopanego pod względem rozmieszczenia wszelkiego rodzaju tablic i urządzeń reklamowych, które obecnie dominują w przestrzeni miejskiej, zakłócając wizualny odbiór terenów o najwyższych w skali kraju walorach krajobrazowych. Działania porządkujące podjęte zostały dla obszaru całej zakopiańskiej gminy.
Projekt uchwały uzyskał pozytywne opinie i uzgodnienia wszystkich wymaganych przepisami organów, m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Możliwe to było dzięki ustaleniu daleko idących ograniczeń możliwości sytuowania tablic i urządzeń reklamowych niestanowiących szyldów.

Zgodnie z definicją ustawową, szyld to tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe informujące o działalności prowadzonej na nieruchomości, na której ta tablica lub urządzenie się znajduje. Dla szyldów przewidziano znacznie szersze możliwości, by umożliwić lokalnym przedsiębiorcom dotarcie do usługobiorców.

"Ideą przyświecającą autorom projektu było uczynienie Zakopanego miastem wolnym od powszechnej „reklamozy”. Niepowtarzalny charakter regionu, tradycje miejsca, cenne historycznie i kulturowo walory Zakopanego, jak również poszanowanie dobrego sąsiedztwa – uzasadniają radykalne ograniczenie sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych" - tłumaczy Urząd Miasta.

Projekt uchwały „krajobrazowej”, określając precyzyjne zasady, na jakich mogą funkcjonować reklamy w przestrzeni publicznej i ich standardy, powinien przynieść zdecydowane korzyści, przede wszystkim poprzez umożliwienie skutecznej walki z wszechobecnymi tzw. dzikimi reklamami. Te nośniki, które będą spełniały wymogi prawa miejscowego, z cała pewnością będą lepiej wyeksponowane, a więc komunikaty reklamowe będą docierały do większej liczby odbiorców.
Projekt "uchwały krajobrazowej" wyłożony będzie do publicznego wglądu do 1 lutego br. Projekt uchwały dostępny jest m.in. w internecie, na stronach www.bip.zakopane.eu i www.zakopane.pl. Uwagi można wnosić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 lutego 2021 r. (liczy się data wpływu).

UM Zakopane, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kloss08.01.2021, 17:47
Kto to czyta takie śmieci , zasłaniają tylko widoki.
wodnik08.01.2021, 17:16
@trochę tego za wiele - w necie możesz włączyć adblocka i nie zobaczysz reklam. Masz wybór. Patrząc na Tatry nie masz możliwości wyłączenia reklam i musisz je oglądać. W necie możesz jednym kliknięciem zmienić stronę, na taką gdzie reklam nie ma. A stojąc na Krupówkach nie masz mozliwości aby szybko się przenieść w inne miejsce. Więc to porównanie jest do bani. I nie chodzi o to że reklamy są, tylko że jest tak dużo i tak szpetnych, że nie da się tego oglądać. Mało - jedna przesłania drugą, a druga kolejną. Więc żeby w natłoku dało się zauważyć , to każdy chciałby mieć większą, bardziej krzykliwą, w lepszym miejscu. Efekt takiego nadmiaru jest taki, że reklama jest nieskuteczna, bo nikt o zdrowych zmysłąch nie czyta co jest na reklamach. Ciekawe że że alpejskich kurortach nie widać reklam ( są, ale jakieś dyskretne, nie narzucające się) i wszyscy nieźle żyją. I góry widać, i architekturę można podziwiać...
zako08.01.2021, 17:05
W Kościelisku już jest uchwalony zakaz a w ogóle nie widać żeby się kto tym przejął a szczególnie parkingi w DOL.Kościeliskiej i CHochołowskiej tam to już widzę że na tym jednym parkingu właściciel świruje nie zle nawet WC gratis i to toitoj no da się da i jeszcze mało tego po prostu się kładą pod samochód żeby tylko wjechać .No a urzędniki żeby coś robić to se uchwalają
mieszkaniec08.01.2021, 14:11
Po co cokolwiek w tym mieście uchwalać, skoro tutaj każdy robi co chce, a władza na łamanie prawa przyzwala?!
trochę tego za wiele08.01.2021, 13:14
Kolejny krok to uchwała ograniczająca ilość reklam w gazetach i na portalach internetowych i będzie wówczas git i sprawiedliwie. Otwieram popularny lokalny portal a tam ok. 2/3 ekranu to reklama jakiegoś internetowego sklepu budowlanego, a to co pozostało dla czytelnika to 1/2 zajęte przez kolejne reklamy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl