11.01.2021, 20:57 | czytano: 10706

Obostrzenia przedłużone. Rząd nie otworzy wyciągów narciarskich, hoteli, aquaparków i restauracji

Chyba nikt nie spodziewał się innej decyzji, a tylko u optymistów tliła się iskierka nadziei, że będzie inaczej... Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu lockdownu dla turystyki.
Do 31 stycznia zamknięte pozostaną m.in. wyciągi narciarskie, hotele, baseny, aquaparki i restauracje. Nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
Premier powiedział, że trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią. Zbyt wczesne wycofanie obostrzeń, może doprowadzić do drastycznego przyrostu zachorowań - przekonywał.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19:

- Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
- Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
- Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
- Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
- Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
- Nieczynne są stoki narciarskie.
- Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
- Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
- Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
- Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
- W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
- Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
- Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
- Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
- Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ku przestrodze13.01.2021, 17:07
Kiedyś, dawno, dawno temu, kiedy pan Morawiecki rozpoczynał dopiero swój "trud uszczęśliwiania" nas pomysłami swego geniuszu, recytował z mównicy sejmowej posłom Platformy, którzy zdawali się mu przeszkadzać, fraszkę Ignacego Krasickiego.

Tą samą fraszkę zadedykuję teraz wszystkim członkom rządu z najważniejszym guru na czele:
"Chłopcy przestańcie, bo się źle bawicie!
Dla Was to jest igraszką, nam idzie o życie.
mądry i skromny13.01.2021, 11:05
Jest super -właśnie obejrzałem w telewizorni spot z panem Cezarym zachęcającym do szczepień wyemitowany między innymi za moje pieniądze szczepionkami kupionymi między innymi za moje podatki i jednocześnie wiem że nie mam szans na szczepienie w najbliższym roku- czyli reklamujemy coś czego brakuje za pieniądze tych którzy tego nie mogą dostać-jak to nazwać bez używania wulgaryzmów?
Zastanówcie się13.01.2021, 03:06
W Małopolsce macie bardzo duże poparcie ale jak tak będzie to lepiej na was nie głosować.
Do tych co zidiocieli przez PIS12.01.2021, 22:54
@ wszyscy co tak narzekają na PIS

Sam nie byłeś, nie widziałeś, A pieprzysz slogany.
Niech dopuszczą do stosowania amantadynę, to szpitale będą leczyć tych co faktycznie wymagają szpitalnego leczenia, a którzy dziś umierają na nieleczone choroby i mają w karcie zgonu - covid.
Myśliciel12.01.2021, 17:36
Posłuchajcie dokładnie z kalkulatorem statystyk. Co dzień jest więcej ozdrowieńców niż zakażonych. A oni nam przedłużają zakazy. Przecież wirus niknie w oczach. A te po 200 zmarłych to więcej się robi aborcji w tym czasie.
wszyscy co tak narzekają na PIS12.01.2021, 17:20
Idźcie "wy ciągle wam mało.... kasy "chociaż na miesiąc na wolontariat do szpitali COVIDOWYCH i zobaczcie jak ludzie umierają pod respiratorami w każdym wieku.
Test Fobii12.01.2021, 16:52
Do Andrzejx48

Albo, żeś w kupę wlazł, albo żeś czytał wyborczą.
Krótka pamięć to twoja domena życiowa?
Andrzejx4812.01.2021, 15:49
No przecież krzywousty kłamca Morawiecki obiecał nam wszystkim pracę za miskę ryżu i pomalutku osiąga swe obietnice przy oklaskach całej tej złodziejskiej niby prawicy no a nieuk Ziobro całkowicie zabroni jakichkolwiek protestów przecież oni gorsi od najgłębszej komuny
nie ślepy12.01.2021, 14:08
..."imprezy i spotkania organizowane w domach - max 5 osób"...trudno nawet komentować ten idiotyzm do kwadratu! Wynika z tego, że rodziny wielopokoleniowe żyjące razem, lub rodziny wielodzietne będą się musiały kryć w jakichś katakumbach, żeby zjeść obiad?!
@Wicher i @Bezsens mają rację. a ja dodam od siebie, że ten cały covid to albo odmiana grypy, albo coś podobnego, co pozostanie z nami, tak jak grypa i żaden zastrzyk cudowny nie załatwi sprawy! Tak, jak do dziś nikt szczepiący się przeciw grypie, dalej nie jest na nią uodporniony. Przykład z brzegu to mój szwagier, co rok zaszczepiony przeciw grypie i co rok na nią chory. W tym sezonie grypowym zaś dla odmiany ponoć był chory na covid. Piszę ponoć, bo tak wyszło niby z testów. z całą rodziną przechorowali i bez służby zdrowia wszyscy dzięki Bogu zdrowi!
Inna jest też strona medalu tej całej sytuacji taka, że rząd działając może na wyrost, czasem wciska przez to nam kit, żeby te durne działania usprawiedliwić, ale ludzka natura jest też taka, że tylko lać w mordę! Bo chociażby w sklepie przy ladzie było pusto, to i tak jeden z drugim musi ci leżeć na plecach. Inna sprawa to kultura i szacunek do drugiego człowieka. Przykłady można mnożyć! Ktoś sobie wybiera np marchewką z pojemnika w sklepie, to nie pchaj tam swoich łap w tyj samej chwili! Masz przeziębienie, czy coś, to zatkaj gębę maseczką a nie pluj po wszystkich, nie pakuj się na kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem! Itd i itp! Mam nadzieję, że wiele tych niby czasem bezsensownych rozwiązań mających ochronić innych zdrowie się przyjmie na stałe, bo było wiele miejsc, gdzie ludzie się zarażali czym popadnie,ale do tego trzeba kultury, więc jeszcze dużo do zrobienia!!!
uliczny obserwator12.01.2021, 13:15
Ważne że 2 miliardy poszły na propagandę Kurskiego. Przecież tego chcieliście? Jak już zbankrutujecie to przyjdzie rząd i powie, że czas na narodowe hotele albo inne bzdety, żeby wykupić was za grosze.
gorol12.01.2021, 11:39
Rząd PIS-PO odmawia nam prawo do godnego życia !!!
Jeśli PIS nie odpuści, ludzie zaczną umierać z głodu! Nie z choroby!
A nasze majątki, przejmą za grosze obce kapitały !!!
Już się interesują pięknymi obiektami noclegowymi!!!!!!

A ludzie, jak to MORAWIECKI powiedział, za miskę ryżu będą za........ć !!!!
Yyy12.01.2021, 11:36
@mądry i skromny

Yyy obecnie jest zakaz umierania na inna chorobę tylko COVID . Jeżeli umrzesz na coś innego karę płaci twoja rodzina
117km12.01.2021, 11:16
Brawo dla rzadu tak trzymac przezyjemy pandemie to sie dorobicie
mądry i skromny12.01.2021, 10:13
A jak by ktoś z głodu umarł albo na śmierć pod mostem zamarzł to jeszcze wolno czy będą kary?
JEDNOŚĆ BUDUJE, NIEZGODA RUJNUJE12.01.2021, 09:21
Kochani Polacy !!!!
W jedności siła !!!!
Wybaczajmy tym, którzy jeszcze śpią w letargu, nie przeklinajmy ich.
Ci ludzie muszą dopiero doświadczyć na sobie w czym jest problem, chociaż do niektórych nawet wtedy nie dotrze co się naprawdę dzieje.

Dodam jeszcze tylko tyle;
Weźmy różaniec do ręki i codziennie w rodzinach módlmy się wspólnie do naszej Matki o opiekę, aby prowadziła NASZ NARÓD do Boga.
Żyjemy w czasach totalnego zamętu, gdzie bez prowadzenia i opieki Najświętszej Marii Panny, nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.
Oddajmy się jej w opiekę i módlmy się do niej wspólnie wieczorami. Niech każda rodzina znajdzie czas na jedną część różańca dziennie.

Papież Jan Paweł II w nas górali wierzył, nie zawiedźmy Go.

Zanim ktoś, głupio zhejtuje mój komentarz, niech chwilę zamilczy w ciszy i zastanowi się nad swoją przyszłością, o ile ma jakąkolwiek wyobraźnię.

Pozdrawiam wszystkich gorąco i
NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI POLAKÓW, POLSKĘ I CAŁY ŚWIAT
Instruktor narciarstwa12.01.2021, 09:13
Super! !!
Robię następny życiowy interes handluje jabuszkami do zjazdu na *upci po śniegu
rozsądek....12.01.2021, 09:04
@zakaz
Idź się zaszczep ;) i daj ludziom wolnym żyć !!!!!!
Bredzisz, że aż śmierdzi !!!!!
ktoś12.01.2021, 08:57
#OtwieraMY
Genton12.01.2021, 08:22
Wicher ma racje !?l!
to jest ta cała Hameryka
Ja ... to napisałem12.01.2021, 08:20
Pinokio wjedzie na taczkach !!! Coś mi się tak zdaje ?
hmm12.01.2021, 08:20
Są takie miejsca, że nie było gości od dwóch miesięcy bo stosowali się do wszystkich nakazów, przestrzegali wszystkiego i potulnie czekali niestety nic im się nie należy a nawet muszą płacić ZUS!!! Po prostu za to, że mają firmę. ZUS dla nich nie jest zwolniony bo nie ujęto ich w tarczy. Są też tacy "przedsiębiorcy" głównie z apartamentowców, którzy jawnie wynajmowali na lewo lub na jakieś oświadczenia o pobytach służbowych lecz każdy wiedział, że to fikcja. Ci pierwsi stosowali sie do wszystkiego, ci drudzy się śmiali i robili/robią co chcieli. Dziś mają podwójny ubaw.

I jak ma się czuc tutaj człowiek uczciwy?
bombol12.01.2021, 08:12
Komuna wróciła
po prostu człowiek12.01.2021, 07:55
Nie wiem tak sobie tylko mysle.. PiS nie zrobilby sobie chyba tego, ktos nad tym dlugo myslal aby rozwalic tutaj elektorat bo wiedzial, ze w zaden inny spodob nie oddali wyborcow od PiSu bo ludzie tu prawi w wiekszosci a za strzalami nie pojda.. Wiec jak mozna wnerwic gorali? ano lockdownem i brakiem pomocy. Szkoda, ze w PiSie tyle roznych osob z innych partii. To oczywiscie tylko moje przemyslenia.
baran12.01.2021, 07:54
Beeee Beeee Bee , jak te baranki ....
zakaz12.01.2021, 07:08
Zakazów nie respektowano przez cały czas pandemii, co pokazywano na zdjęciach także w tej witrynie internetowej. Bawimy się w kotka i myszkę.
Albo wszyscy respektują zakazy, albo nikt!!
Cytuję przykładowo:
W kościołach obowiązuje limit osób ? max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
jaga212.01.2021, 06:43
Za wszystko zapłać a pracować nie wolno . Rząd się bardzo przejmuje bo sypie zakazami . Pewno więzienia się zapełnią w kurzonymi ludżmi
Tymoteusz12.01.2021, 06:33
Jak otworzycie wszyscy na raz to wam nic nie zrobią a jak będą walczyć to będą ich ostatnie rządy bo następnych wyborów już nie wygrają. I oni o tym wiedzą.
Wyrocznia12.01.2021, 06:27
Ciekawe jak to jest, że Empik jest legalnie otwarty, czy jak firma jest w rękach żydowskich to można otwierać legalnie? Ja tylko pytam.
PPP11.01.2021, 23:30
Do mnie goście zjeżdżają już w niedzielę, także od poniedziałku działamy na legalu pełna gębą :-)
T11.01.2021, 23:06
Ja swoją restaurację otwieram od poniedziałku i nikt mi nie zabroni
Antek11.01.2021, 23:04
To są /.../, które wodzą nas za nos jak im pasuje. A my jak te barany potulnie wykonujemy polecenia. Trzeba powiedzieć : dość!!! A ci, którzy twierdzą, że pandemia się nasila lub coś równie debilnego, to niech się rozejrzą wokół siebie i powiedzą, gdzie te setki "ofiar", przepełnione kostnice. Nawet klepsydr na tablicach nie przybywa. Pandemią jest medialna a nie rzeczywista. Ot co.
Sami Swoi11.01.2021, 22:44
I z czego żyć, władza nic nie daje, tylko sobie dokłada
Górka dla profesjonalistów11.01.2021, 22:10
Stoki zamknięte ale "sport profesjonalny" jest ok?! Więc skoro nie umiem jeździć na nartach to nie jestem profesjonalistą i dla mnie jest zakaz - ok :) ale jeśli ktoś umie jeździć i to niby czemu ma mieć zakaz skoro jest profesjonalistą? Proponuję zmienić nazewnictwo i tyle w temacie. Stok =Górka a Narciarski = dla profesjonalistów
Wicher11.01.2021, 22:10
Banki już czekają na przejęcie pensjonatu który nie spłaca kredytu. A Żydzi się cieszą w Ameryce. W końcu to ich pomysł ta cała pandemia.
i11.01.2021, 22:00
Rząd to sobie może! Mój biznes sam sobie na niego zapracowałem nikt mi z Rządu na to nie dał! i nikt nie będzie mi mówił co mogę a czego nie! Zamykanie czegokolwiek jest bezprawne. Ludzie budzimy się i otwieramy !!!!!
Bezsens11.01.2021, 21:55
Jak ktoś normalny to nie będzie słuchał tego rządu. Koronawirus i tak pozostanie czy tego ktoś chce czy nie, tak jak grypa. Działania które niby zwalczą pandemię można porównać do napełniania wiadra wodą za pomocą widelca- niby można ale po co?
Tomba11.01.2021, 21:52
Sami sobie taki rząd wybraliście więc teraz nie płaczcie !!! 70% 80 % oddanych głosów na pis, jak to mówią Polak mądry po szkodzie!
Osiol11.01.2021, 21:42
Moze w ramach ujednolicenia obostrzen rząd ministerstwa i urzędnicy ministerstw przestaną pobierać pensje premie dodatki służbowe oddadzą służbowe auta telefony przestaną korzystać z ośrodków wypoczynkowych za darmo a na kościół jak będą dawać to tylko że swoich prywatnych pieniędzy..... Zobaczymy jak ich dotknie lokdown bo oni........
gdzie sens i logika..11.01.2021, 21:40
jak rząd ma taką siłę sprawczą to oprócz zakazu organizacjii komunii i wesel niech wprowadzi zakaz umierania i pogrzebów......
ski alpine11.01.2021, 21:17
Stacje narciarskie otwierają się wbrew zarządzeniom rządu. Narciarstwo jest bezpieczniejsze od wielu innych dziedzin sportu i życia i lepiej dla rządu, żeby zrobił ten wyjątek, bo na wojnę iść z góralami się nie opłaca. Narciarze nie pojeżdżą online, a jest im to do życia i zdrowia potrzebne. W większości to zdyscyplinowana społeczność.
Stop11.01.2021, 21:15
Może czas się obudzić i zrobić coś z obecną pseldo władza bo za chwilę to się wizja Kononowicza ( kto pamięta sprawdzi ) !!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl