21.01.2021, 11:39 | czytano: 8805

853 zgłoszenia na policję

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy powiatu nowotarskiego chętnie informują policję za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa o nurtujących ich problemach. W 2020 roku za pomocą tej platformy dokonali 853 zgłoszenia. Najczęściej zgłaszali nieprawidłowe parkowanie, co jeszcze?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mają wpływa na bezpieczeństwo w swojej okolicy.
- W 2020 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa otrzymaliśmy 853 zgłoszenia od mieszkańców naszego powiatu - mówi asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. -. Najczęściej zgłaszanym problemem było nieprawidłowe parkowanie – 248 zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości – 225, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 106, czy też nielegalne rajdy samochodowe – 61. Z otrzymanych zgłoszeń połowa się potwierdziła, a w 82 przypadkach okazały się żartem.

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do Internetu. Korzystanie z mapy nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy miejsce i rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, w której zagrożenie występuje, co zdecydowanie ułatwi weryfikację zgłoszenia. Za pośrednictwem mapy możemy informować o wielu sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Co istotne, każde otrzymane zgłoszenie podlega weryfikacji. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują kroki, w celu wyeliminowania zagrożenia. Musimy jednak pamiętać, że nie należy korzystać z aplikacji, w chwili gdy oczekujemy natychmiastowej pomocy. W takiej sytuacji należy zadzwonić na numer telefonu 112.

Zagrożenia jakie można zgłosić na KMZB sklasyfikowane są w 27 kategoriach: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalne rajdy samochodowe, akty wandalizmu, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, żebractwo, wałęsające się bezpańskie psy, osoba bezdomna wymagająca pomocy, znęcanie się nad zwierzętami, wypalanie traw, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, niestrzeżone przejście przez tory, kłusownictwo, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, niestrzeżony przejazd kolejowy, dzikie kąpieliska, miejsca niebezpieczne na wodach, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, utonięcia.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ( TUTAJ)
Policja przypomina, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
komentarze
moim_zdaniem22.01.2021, 11:03
Myślenie i przewidywanie konsekwencji to naprawdę skomplikowany proces...
Niektórych to aż boli chyba myślenie, bo na wszelkie sposoby go unikają.

Dlatego padają potem durne stwierdzenia typu: jak źle zaparkowany samochód wpływa na bezpieczeństwo ?
Wpływa i to bardzo!
Matka z wózkiem musi wejść na ulicę, żeby takiego pana/panią - Brakmózgu ominąć.
Inny Brakmózgi pan/pani zaparkuje tak, że do połowy zablokuje jedyną drogę dojazdową, że osobowy, owszem przejedzie ale karetka z trudem a np. wóz strażacki się tam już nie zmieści i co w razie zawału, pożaru??

Przykłady można mnożyć. Zawsze warto się zastanowić " a co jeśli ?..."

Osobiście uważam, że ranie_s psami i nie sprzątanie po nich odchodów też powinno być mocno piętnowane !
Idzie paniusia we futrze z takim małym pieskiem piesek zrobi co musi, a paniusia nawet nie pomyśli o sprzątaniu, nawet się nie zastanowi, że zaraz jakieś dziecko się tam będzie bawić. Bo co to to "taka mała kupka" ?
Dziennie 10-20 takich "paniuś" + chude sebixy ze swoimi ochroniarzami oczywiście bez kagańca i chodnik wygląda jak kloaczna alejka.

I proszę nie nazywać (jeden z drugim) tych ludzi którzy MAJĄ PRAWO WYMAGAĆ SPOŁECZNIE AKCEPTOWALNYCH ZACHOWAŃ patologią,
tylko zastanówcie się czy wy chcielibyście by wam ktoś zastawił wejście do domu/klatki schodowej swoim autem? Czy chcielibyście by ktoś pod waszymi oknami urządził dla swojego zwierzaka ralnie_s i nie sprzątał po nim ??
Nie czyń drugiemu co tobie by również było niemiłe. To takie proste...
Keksikk21.01.2021, 18:05
Widzę, że teraz popularne jest piętnowanie osób które tylko wymagają od innych zachowan godnych zycia w społeczeństwie. A ludzie którzy łamią przepisy są cacy. Panie przecież matka z wózkiem może sobie drogą obejsc samochody zaparkowane na całej szerokosci chodnika.
Uważny21.01.2021, 17:48
do Osioł

Polak piszemy dużą literą!
Szarak21.01.2021, 17:00
@Juhas, czyli powiadasz że jak ja kamieniem wybiję ci szybę w domu i ty zgłosisz to na policję to według twojego toku myślenia, jesteś "patusem" a ja jestem błogosławiony.
Masakra zawsze się znajdą oszołomy broniące cwaniaków którzy w zadku mają wszystko i wszystkich, to jest dopiero patologiczne myślenie i postepowanie.
Osiol21.01.2021, 15:50
Panie gestapo z obrzydzeniem aczkolwiek donoszę polak na polaka dokąd doszliśmy i dokąd idziemy jako naród sami się nadzorcom wystawiamy jak,, Ognia,, nielubie to zaczynam rozumiec
wirus21.01.2021, 14:56
Tak samo dzwonią na restauratorów i otwierających interesy, spodlone społeczeństwo
Juhas21.01.2021, 14:46
Patologia to donosicielstwo
Sonsiad21.01.2021, 14:20
Uprzejmie donoszę haha
kopciuszek21.01.2021, 13:59
Jak kogoś nie stać na parking to może jeździć komunikacją publiczną i po kłopocie. Przymusu nie ma, lenie.
Ja osobiście polecam aplikację urzędu wojewódzkiego EKOINTERWENCJA. Działa na takiej samej zasadzie jak mapa zagrożeń. Można zgłaszać spalanie śmieci, spuszczanie ścieków, dzikie wysypiska śmieci.
Warto walczyć z trucicielami, którzy powoli nas zabijają i nasze rodziny.

Zgłaszajcie! To jedyny sposób na walkę z cwaniakami.
Ali21.01.2021, 13:21
@jam to, czy parkowanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych uważasz za bezpieczne?
pepe21.01.2021, 13:10
@jam to, tak, nieprawidłowe parkowanie zagraża bezpieczenstwu. Piesi musza schodzic na jezdnie zeby ominąć delikwenta parkującego na chodniku, czesto tez pojazd źle zaparkowany utrudnia widocznosc innym pojazdom. Na szczescie jak widac ludzie sie nie przejmuja zdaniem sebixów i tępią patologię :) Brawo
jam to21.01.2021, 12:52
Wynika z tego, że złe parkowanie to zagrożenie bezpieczeństwa. Zwykli donosiciele i tyle!
hahaha21.01.2021, 12:39
Afera na skalę światową ----
Antek21.01.2021, 12:11
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa = Krajowa Mapa Zgłoszeń "Bolków". Zazwyczaj to donosicielstwo w czystej postaci. Donoszą też na 112 i gdzie tylko się da. Ale ostatnimi czasy ktoś skutecznie nas do tego zachęcał.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl