30.01.2021, 19:08 | czytano: 10001

Wyrok za transport jagniąt z Podhala do Włoch

Arch. Podhale24.pl
Sąd Rejonowy w Nowym Targu wydał wyrok w sprawie transportu jagniąt z Podhala do Włoch w 2017 roku. Na ławie oskarżonych zasiadła Barbara Z., była Powiatowa Lekarz Weterynarii w Nowym Targu, która wspólnie z prywatnym pośrednikiem w handlu jagniętami Markiem O. oskarżona była o to, że dopuściła do przewożenia zwierząt w niewłaściwych warunkach.
Sądowa rozprawa to wynik śledztwa Fundacji Viva! Jej działacze przyglądali się skupowi jagniąt w Bańskiej Niżnej i ich eksportowi do Włoch. Od wielu dekad przed świętami wielkanocnymi Włosi kupowali na Podhalu kilkadziesiąt tysięcy jagniąt, które są u nich świątecznym przysmakiem. Od dwóch lat skupy już się nie odbywają z uwagi na słabnące zainteresowanie kupców z południa i konkurencję z innych państw.
Proces w sprawie transportu owiec rozpoczął się w 2018 roku. Anna Plaszczyk z Vivy mówiła przed sądem, że skup i transport przebiegał w sposób nieprawidłowy. Zwierzęta były przewożone w złych warunkach, zadeptywały się, nie miały dostępu do odpowiedniego pokarmu i były upchane na siłę w naczepie tira.

Barbara Z. zarzucała biegłym podawanie nieprawdy i nieznajomość przepisów. Jej zdaniem zarzuty są wyssane z palca i są dowodem na nieznajomość problemu. Była Powiatowa Lekarz Weterynarii w Nowym Targu, obecnie na emeryturze, przekonywała, że od momentu odbioru jagnięta od hodowcy do momentu dostarczenia go do klienta, nad jego dobrostanem czuwało pięciu lekarzy weterynarii.

Sąd uznał oboje winnymi znęcania się nad zwierzętami. Barbara Z. i Marek O. muszą zapłacić nawiązki finansowe i pokryć koszty sądowe. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres roku. Wyrok nie jest prawomocny.

r/ źródło: Fundacja Viva
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ANNA21.02.2021, 19:41
Dobrze, że są takie organizacje jak VIVA i doprowadziła swoje śledztwo do końca, bo panująca znieczulica jest przerażająca. Jagnięta nie dość, że zabrane od matek (co już jest okrutne)i przewożone tysiące km na ubój, bo ktoś ma ochotę na delikatniejsze mięso, to jeszcze zamęczone po drodze, a weterynarze, którzy kształcili się by ratować zdrowie i życie zwierząt wykazują się kompletnym brakiem empatii. Wyrok powinien być bezwzględnie wyegzekwowany.
Świat schodzi na psy07.02.2021, 10:23
@ "Kasia", "mówię jak jest"
Oczywiście, że nie będę, moja propozycja dla ciebie jest nadal aktualna.
Kasia02.02.2021, 19:40
@ świat schodzi na psy
Weź człowieku nie pisz więcej, bo się pogrążasz coraz bardziej. Żałosny jesteś.
Świat schodzi na psy02.02.2021, 18:47
@ "Mówię jak jest"
Długo myślałeś nad tym "jak jest" zanim to spłodziłeś.
Ale tak nie jest. Nie martw się o moje jakiekolwiek zdrowie - jest dobre.
Nie szukam tu "pomocy", a obrony raczej przed takimi jak ty poprawiaczami świata. Ty i tobie podobni chcielibyście wszystkich nas zrobić biedakami. Wystarczy tylko pozwolić wam pisać prawo i będziemy zgubieni. Zwierzęta też.
D..u, czy nie, to też polszczyzna, jeżeli wolisz, możesz mnie co najwyżej w cztery litery.
Mówię jak jest02.02.2021, 13:43
@ Świat schodzi na psy
Nie świat, tylko ty /.../. Nawet poprawną polszczyzną nie potrafisz pisać. A główny twój argument to du** i parę innych podobnych epitetów. Idź do psychiatry biedaku, bo tutaj na tym portalu nikt ci nie pomoże.
Krzysiek31.01.2021, 19:11
Ja tylko powtórzę. Miarą człowieczeństwa jest właśnie stosunek do zwierząt, które często są po prostu lepsze od ludzi. Nie wolno dręczyć zwierząt !
Wraca, i wróci31.01.2021, 16:55
@ do wszystkich psychopatów.
Nie strasz, nie strasz bo .... . Lepiej sam się bój.
do wszystkich psychopatów31.01.2021, 15:52
Nie fundacja ich zniszczyła, tylko własna pazernosc, brak ludzkich odruchów i przede wszystkim nieprzestrzeganie przepisów. Jakby przepisowo robili swoją pracę, to sąd nie miałby się do czego przyczepić. Sąd egzekwuje działanie przepisów, nie własne widzi-mi-się (i całe szczęscie).
A wy psychopaci uważajcie, bo całe zło jakie uczyniliście żywym stworzeniom kiedyś do was powróci...
Świat schodzi na psy31.01.2021, 15:23
@ "Mówię jak jest"
A na pewno wiesz jak jest? "Takie obrazki jak wyżej opisany" - jakie obrazki?
Ani w tekście artykułu nie ma opisu konkretnej sytuacji zadawania "okrucieństwa" jagniętom, ani tym bardziej zdjęcie z jagnięciem w drewnianej skrzynce tym nie jest. Jeżeli według ciebie jagnię w tej skrzynce jest "okrutnie" traktowane, no to, to jest właśnie poziom wiedzy i sposób oceny krzywdy wyrządzanej zwierzętom pojmowany przez tych pseudo obrońców.
Sam zawsze jesteś w pozycji stojącej, nigdy nie leżysz na plecach, czy brzuchu, nie siedzisz na d..e?
Na pewno siedzisz gdy piszesz te swoje bzdety.

Ciągle tylko walka z wyimaginowaną krzywdą, ciągle jak nie "bracia mniejsi", to "starsi bracia".
Chcecie nas przyzwyczaić do swojej głupoty!
Andrzejx4831.01.2021, 13:38
do tych wszystkich niby obrońców zwierząt pytam to dlaczego prawie codziennie jadacie mięso z tych zwierząt przecież prościej zacząć zajadać się sianem czyli co te jagnięta powinny podróżować w luksusowych warunkach najlepiej klasą lux koleją lub samochodami osobowymi paranoja was ogarnie a do tego pewna trzecia kadencją po prostu chcesz popierać dyktaturę oraz wyroki na żądanie władzy kiedyś to już przerabialiśmy no ale tobie marzy się powrót do przeszłości pewno miałeś do czynienia co może z SB lub z ZOMO
tutejszy31.01.2021, 13:32
Cel został osiągnięty.
"Od wielu dekad przed świętami wielkanocnymi Włosi kupowali na Podhalu kilkadziesiąt tysięcy jagniąt, które są u nich świątecznym przysmakiem. Od dwóch lat skupy już się nie odbywają z uwagi na słabnące zainteresowanie kupców z południa i konkurencję z innych państw."
Despero31.01.2021, 12:01
Nie opłaca się hodowla owiec? To zamknąć interes.
Świat schodzi na psy31.01.2021, 11:20
@ "Władek"
I tak będzie! jeżeli będziemy na to wszystko patrzyć jak "barany"!

W Krakowie, dostawca pizzy przejechał rowerem dwa gołębie, oprócz jakichś "nawiedzonych" co to widzieli nagrał go monitoring. Straż Miejska szukała go po całym mieście, grozi mu dwa lata więzienia.

Prywatna organizacja WHO, zwana szumnie
Światową Organizacją Zdrowia prowadzi nas do zagłady, a my myślimy,
że dba o nasze zdrowie. Podobnie jest z tymi "obrońcami" zwierząt, drzew, i zboczeń.
Do Wnerwiony31.01.2021, 09:50
Co, kasa, tylko kasa.. Ech zamknij się w takiej klatce i jedź do Włoch. Pazerni chcą mieć tylko zyski, za wszelką cenę. Szkoda gadać.
Mówię jak jest31.01.2021, 09:32
Ludzie przyzwyczaili się do okrucieństwa zadawanego "mniejszym braciom" dlatego takie obrazki jak wyzej opisany ich nie "ruszają". A szkoda, bo miarą człowieczeństwa jest właśnie stosunek do zwierząt, które często są po prostu lepsze od ludzi.
Polak31.01.2021, 08:40
Ubojnia i rzeźnia powinna powstać na Podhalu, żeby miejscowi zarabiali a nie tyś km wysyłać w transporcie żywe zwierzęta, przedtem konie a teraz jagnięta.
Marek31.01.2021, 08:40
Nie wiem skad taka nagonka na nasze wielopokoleniowe działalności nie dosc ze hodowla ciezka to z roku na rok coraz trudniejsza. Jakby pozwolic jakiejs "fundacji" zarobic dziale ze skupu to przypuszczam ze nie bylo by problemow..
pewna trzecia kadencja31.01.2021, 08:35
Nowotarska kasta sędziowska nic nie sprawiedliwsza od reszty tej sędziowskiej mafii w POLSCE .Ktoś kto miał wątpliwości , to po tym wyroku powinien zejść na ziemię . To wszystko jedna banda do rozwalenia jedynie się nadaje , a Ziobro nadal tylko opowiada i nic z tym nie robi . Trzecią kadencję mają z Jarkiem pewną .
jajakobyły31.01.2021, 07:54
efekt jest taki,że kontrahent kupił w jakimś normalnym kraju gdzie nie ma tych porąbanych ludzi
Maniek31.01.2021, 07:44
I bardzo dobrze. Za znęcanie się nad zwierzętami powinny być bezwzględne kary. I jeżeli ktoś nie umie poszanować tego że zwierzę też ma uczucia to niech zajmie się lepiej czym innym.
POLAK31.01.2021, 07:43
Takie fundacje niszczą polską gospodarkę i małych gospodarzy , my jemy belgijskie i hiszpańskie mięsa ktore są napompowane nie wiadomo czym .
Wnerwiony30.01.2021, 21:42
Wyrok i to najlepiej dożywotniej banicji na Kamczatce to powinna otrzymać ta baba z Vivy.Nie mają pojęcia o hodowli,nie tylko jagniąt,ale żadnych zwierząt.Jaki efekt? Nie ma skupu i eksportu. O to chodziło?
dramat30.01.2021, 21:00
Jakie zawieszenie! Kara powinna być jasna i z przekazem, że nie wolno dręczyć zwierząt w majestacie swojej urzędniczej bezkarności!
Władek30.01.2021, 20:22
No k....e, to teraz czekajmy na wyrok za zabicie muchy brzęczącej na firance w pokoju!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl