31.01.2021, 11:32 | czytano: 3985

Podhalańskie gminy znalazły się na rządowej liście wsparcia

Gminy górskie, które borykają się ze skutkami pandemii, czyli zamrożeniem turystyki - mają zostać objęte wsparciem. Jak juz informowaliśmy - do 12 lutego gminy górskie mogą wnioskować o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z przeznaczeniem na inwestycje związane z usługami turystycznymi. Program pomocy wynosi miliard zł.
W wykazie gmin objętych wsparciem jest Czarny Dunajec, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Czorsztyn, Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Rabka Zdrój, Spytkowice, Szaflary, Szczawnica, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz miasto Zakopane.
Wsparcie dla gminy wynosi: 40% wysokości wydatków poniesionych przez gminę na realizację inwestycji, średniorocznie w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 000 000 zł lub 80% utraconych przez gminę dochodów z tytułu wprowadzenia, za wybrane albo wszystkie miesiące pierwszego kwartału 2021 r., na podstawie art. 15p ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie: usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub usług ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 49.39.Z – działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich, pod warunkiem że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji.

Środki moga być przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację:
- szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
- placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
- parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego; skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
- infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, w szczególności dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

Gmina może złożyć tylko jeden wniosek. Termin składania wniosków mija 12 lutego br.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Janusz31.01.2021, 14:28
Jakbyście wy, Górale nie głosowali na PiS, to byście mogli uczciwie zarabiać teraz pieniądze. A tak, będziecie musieli sprzedać wasze pensjonaty, hoteliki, samochody aby mieć na miskę ryżu. Wcale mi was nie szkoda, mogliście głosować na Konfederację.
POLAK31.01.2021, 14:18
Jakie wsparcie na zakopiance znowu korek niby kwatery PENSJONY ZAMKNIĘTE .ŚCIEMA PAZERNOŚĆ I CHAMSTWO.Ci ludzie z rejonu podhala nigdy nie POJEDZĄ JEDNĄ RĘKĄ ZAWSZE DWOMA. /.../
Miastowy31.01.2021, 13:45
W Mieście pieniądze pójdą na deptak do Bramy w Gorce? Choć widziałbym tez gruntowną modernizację Krzywej, tak, żeby był z niej deptak z prawdziwego zdarzenia - ławeczki, drzewa, ładne latarnie, wyrównanie poziomu tj likwidacja krawężników i chodnika na odcinku od Kolejowej do Długiej i WYPĘDZENIE STAMTĄD SAMOCHODOW! To co się teraz dzieje na deptaku, to skandal. Powinien być zakaz wjazdu i parkowania.
Mieszkaniec31.01.2021, 13:01
Pamiętam plakat wyborczy z uśmiechniętym Watychą na wyciągu narciarskim. I co? I nic. Ja już nie wierzę temu człowiekowi. Nowy Targ cofnął się w rozwoju o lata świetlne
pięć gwiazdek trzy gwiazdki31.01.2021, 12:47
Wsparcie za nasze pieniądze. Genialne. Okraść obywatela, nie dać mu pracować a później jałmużna. Tylko PiS by to wymyślił.
Dajcie nam pracować, to nikomu pomagać nie będzie trzeba. Ludzie zarobią to i gmina kasę mieć będzie.
Z MIASTA31.01.2021, 11:41
I tak padną ci co mogli zarobić gdyby nie zakazy ..A dostaną ci co nic w tym zakresie nie zrobili np. M NOWY TARG -np. zaniechanie wyciągu na Dziubasówki
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl