06.02.2021, 21:10 | czytano: 3545

Związek Podhalan w Nowym Targu świętuje jubileusz 100-lecia. Poznaliśmy plan obchodów

Obchody jubileuszu rozpoczną się 12 lutego i potrwają cały rok. Główne uroczystości zaplanowano na 19 września. Patronat honorowy nad 100-leciem nowotarskiego oddziału objął prezydent Andrzej Duda.
- W 2021 roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia powstania oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, powstałego 12 lutego 1921 r. jako Ognisko Związku Podhalan. W ramach roku jubileuszowego Związek Podhalan w Nowym Targu w celu podkreślenia jego doniosłości pragnie zorganizować szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i regionalnych, odwołujących się do historii i tradycji Oddziału, ale też będących zarówno hołdem złożonym tym, którzy tworzyli ten Oddział, jak i pokazującym naszą stałą aktywność w życiu społecznym i kulturalnym Podhala - mówi prezes oddziału Wojciech Groń.
Oto program planowanych wydarzeń:

* 12 lutego odbędzie się msza św. dziękczynna w intencji członków naszego oddziału w kościele p.w. św. Jana Pawła II w Nowym Targu.

* 2 kwietnia , jak co roku zapalimy „Watrę Pamięci” w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, Honorowego członka Związku Podhalan i Patrona naszej organizacji.

* 19 czerwca, po raz kolejny odbędzie się wydarzenie promujące naszą aktywność kulturalną - XVIII „Sobótki Nowotarskie”. Ma ono charakter plenerowy, którego głównym celem jest dbałość i podtrzymywanie tradycji ludowej poprzez przypomnienie dawnych zwyczajów, konkurs na najpiękniejszy wianek, którego kulminacyjnym punktem jest wspólne puszczanie wianków nurtem Dunajca. Całości dopełnia wspólne spotkanie i śpiew przy góralskiej watrze, oraz konkurs - szukanie kwiatu paproci. Wydarzenie to służy podtrzymywaniu ducha regionalizmu, kultywowaniu i propagowaniu kultury podhalańskiej zarówno poprzez śpiew, muzykę góralską, stroje regionalne, występy ludowych zespołów regionalnych, które licznie wspierają specjalnie na ta okazje przygotowanymi programami artystycznymi. Jest to też wspaniała forma promocji nie tylko Oddziału, ale także całego regionu oraz kultury góralskiej. To również występ zespołu - gwiazdy wieczoru i zabawa taneczna dla uczestników imprezy. Konkursy dla uczestników nagradzane są atrakcyjnymi nagrodami, a biorą w nich udział zarówno dorośli jak i dzieci, a wśród uczestników są zarówno mieszkańcy Miasta i okolic, jak i liczni goście odwiedzający region. To wydarzenie stanowi też doskonały przyczynek do promowania potraw z tradycyjnej kuchni góralskiej połączonego z możliwością wspólnego biesiadowania. Od początku gościny wydarzeniu udziela Park Miejski w Nowym Targu, który udostępnia w zależności od warunków atmosferycznych pozostałe elementy swojej infrastruktury.

* W drugą niedzielę sierpnia będziemy organizatorami „Mszy ludzi gór” na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem. Jest to kontynuacja mszy patriotycznych zapoczątkowanych przez ks. prof. Józefa Tischnera w Stanie Wojennym. To spotkanie dla wszystkich którzy miłują góry i góralską kulturę.


* Weźmiemy też udział w XX Jarmarku Podhalańskim promując kuchnię regionalną, przy czym w ciągu jego trwania będziemy gospodarzami drugiego dnia Jarmarku z programem nawiązującym do naszego jubileuszu.


* Główne obchody „100 lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu” odbędą się 19 września 2021 r. W ramach tych obchodów planowane jest złożenie wiązanek pod pomnikiem Władysława Orkana, a następnie odprawiona zostanie uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Damiana Muskusa w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jubileuszowa akademia odbędzie się w nowo wyremontowanym Miejskim Ośrodku Kultury na Sali widowiskowej. Chcemy podczas niej przypomnieć historię oddziału, podziękować i nagrodzić ludzi szczególnie zasłużonych dla oddziału. To również czas na jubileuszowe życzenia , a wszystko przy śpiewie i muzyce góralskiej.
Na zakończenie planowane są uroczyste „Posiady góralskie” w Karczmie Regionalnej „Skalny Dworek” .
Zaproszenie na nasze uroczystości skierowane będzie do wszystkich oddziałów Związku Podhalan, partnerów i stowarzyszeń z którymi od wielu lat ściśle współpracujemy.

* 6 listopada podczas mszy św. w Kościele Św. Anny na nowotarskim cmentarzu w ramach „Zaduszek” - wspomnimy wszystkich zmarłych członków oddziału.

* Tuż przed Wigilią spotykamy się na Nowotarskim Rynku z mieszkańcami Nowego Targu i okolic na tradycyjnej „Wigilii w Mieście”. To czas na składanie bożonarodzeniowych życzeń, łamanie chałką z miodem, degustacja potraw wigilijnych, którym towarzyszą występy zespołów regionalnych z programem jasełkowym i wspólne śpiewanie kolęd.

Z okazji Jubileuszu został powołany Komitet Honorowy obchodów którego obecnością zaszczycili:

- ks. arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski
- Witold Kozłowski – Marszałek Województwa małopolskiego
- Marek Wierzba – Radny Sejmiku Województwa małopolskiego
- Krzysztof Faber – Starosta Powiatu nowotarskiego
- Grzegorz Watycha – Burmistrz Nowego Targu
- Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ
- Robert Włodarczyk – Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej
- Julian Kowalczyk - Prezes Związku Podhalan w Polsce

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ajsza08.02.2021, 06:37
Towarzyswo wzajemnej adoracji trwa 100lat.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl