23.02.2021, 11:01 | czytano: 8962

Protest rodziców przed urzędem miejskim

Fot. Robert Miśkowiec
RABKA-ZDRÓJ: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 2 protestowali dziś przed urzędem miejskim przeciwko planom przeniesienia placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 1. - Nie oddamy przedszkola - przekonywali.
W urzędzie odbywało się dziś posiedzenie komisji oświaty, na którym radni mieli wyrazić opinię w tej sprawie. Z powodu obostrzeń uczestniczyć mogło w nim tylko kilka osób, więc większość rodziców oczekiwania na wynik głosowania przed budynkiem urzędu, Jak ustaliliśmy, w głosowaniu radni byli podzieleni i nie wyrazili jednoznacznej opinii. W środę odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju i ostateczne głosowanie w tej sprawie.
Przenosiny przedszkola, to wynik sporu parafii św. Marii Magdaleny, do którego należy budynek przedszkola, z Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju. Sprawa jest wielowątkowa, ale konflikt zaostrzył się, gdy miasto zażądało od parafii, by samodzielnie płaciło za wywóz śmieci z kosza z cmentarza. Parafia odpowiedziała 20-krotną podwyżką czynszu dla przedszkola.Choć w międzyczasie odbyło się wiele rozmów i padły kompromisowe propozycje, do ugody nie doszło, a sprawa stanęła na ostrzu nożna.

Sprzeciwiają się temu rodzice, którzy uważają, że ofiarami konfliktu samorządu z parafią są ich dzieci. Nie chcą, by wyprowadzały się z przytulnego, kameralnego przedszkola, do bezdusznego, jak mówią, gmachu szkoły podstawowej przy ulicy Orkana. - Tu nasze dzieci czują się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Tu nauczyły się mówić, nawiązywać przyjaźnie, odnaleźć w grupie. Tu mają znakomite warunki do rozwoju. Nie pozwolimy ich przenieść do gmachu, który przypomina szpital, w którym są tłumy To odbiło by się na ich psychice - mówią.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rabczanin24.02.2021, 10:23
Szum wielki a tak naprawdę to przedszkole ma być nie likwidowane a przeniesione.Kilkanaście lat temu moje dzieci przechodziły obok tego przedszkola kliometr dalej do następnego na os.Orkana ,bo nie było miejsc. Odziwo studia pokończyły pracę znalazły,a trochę ruchu im nie zaszkodziło.Nikt nie widzi tego że budynek jest przy ruchliwej ulicy obok skrzyżowania ,kumulacja spalin dla dzieci niewskazana.
nK24.02.2021, 09:47
Do: Frasne W Watykańskim Kościele na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest taki sam stan prawny pisany jaki jest w Ziemi Świętej, który wszyscy dobrze znamy. A dobitnym przykładem jest Bazylika Św. Anny w Jerozolimie. Myślę, że Francuzi nie nosili w nosidełkach kamieni i gliny z nad Loary. Francuzi zostali tylko podpięci do inicjatywy. Podobnie zrobiono z przedszkolem. W razie ciśnienia, potrzebny wentyl bezpieczeństwa.
Takitam23.02.2021, 22:42
Czytając te wszystkie komentarze, odnosi się wrażenie, że jest jakaś nagonka (jednostronna) na proboszcza parafii MM (kościół), a nawet jakby kilka z nich (koment.) zamieszczała jedna osoba. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie znając tematu od podstaw - pisze się komentarze. A zatem, trzeba ten temat wpierw zgłębić, a następnie wypowiadać się!
Miejscowy23.02.2021, 20:01
Do Frasne;nie masz żadnego pojęcia co piszesz?bełkot i obrona księży,a może jesteś księdzem i żal iż nie wyszło z kasą.Nie znasz prawa obowiązującego w kościele.Tak więc bełkotu twego nikt jakoś nie popiera ani się nim nie fascynuje
Paweł23.02.2021, 18:18
A gdzie mój komentarz? Przecież tam nie ma ani jednego taty są same mamy to jak to protest rodziców ? Może to tylko są panie których mężowie tyrają za granicą? A ze Spytkowic do Rabki jest 13 km.
Pozdrawiam.
jakie to proste23.02.2021, 15:33
Plebania właśnie powinna sprezentować lokal za remonty i bieżące utrzymanie budynku swoim adoratorom. I powinna się jeszcze z tego cieszyć. Wtedy rzeczywiście dzierżawa wyniesie kilkadziesiąt tysięcy rocznie.
Frasne23.02.2021, 15:32
@miejscowy, masz nijakie pojecie o porzadku prawno/wlasnosciowym w prawie pisanym. Dodatkowo chcesz dzielic ludzi.
Belkot.
500+/500-23.02.2021, 15:15
@Ale tłumy, proboszcz nie potrzebuje prawnika bo sam był kiedyś prawnikiem kurii w Krakowie. Obciążyć podwyżką rodziców a problem sam zniknie.
Już dawno po horrorze - przedszkola: niańki przeds23.02.2021, 15:11
Tylko sprawdźcie czy to są rodzice czy strajkują przedszkolanki. W szkole dysfunkcyjnych zachowań już tak łatwo nie ukryją. Tylko 30- parę dzieci? Co z tym miejscem ( pracownicami ) było nie tak?
Miejscowy23.02.2021, 14:50
Kościół to ludzie i majątek parafii to majątek należący do Kościoła i dlaczego księża mają decydować o finansowej stronie?Księża powinni dostawać pensję od Rady Parafialnej, dziś oni robią z siebie bogów i decydują jakby to było ich a przecież mają służyć dla dobra ludzi.Trzeba wychować ich poprzez ograniczenie ich wpływom na życie Parafii
dziwne to trochę23.02.2021, 13:58
Zapytam kolejny raz./.../

Poproszę jeszcze raz: listy do redakcji proszę kierować na adres: redakcja@podhale24.pl
Moderator.
zdegustowana23.02.2021, 13:15
Najłatwiej jest wszystko likwidować, ale to od dawna polityka burmistrza. Zaczęły się najpierw czystki w urzędzie, tylko czy to wyszło na dobre? Coraz więcej konfliktów. Ten facet sobie nie radzi. Dziwne ,że były nauczyciel nie widzi dobra dzieci tylko kasę. Małe dzieci powinny mieć przyjazne warunki a takie mają w "drewnianym " przedszkolu. Miał być burmistrz "potencjał Rabki" a okazał się "likwidator".
śmiech na sali23.02.2021, 12:56
Miasto płaciło do tej pory 200 zł miesięcznie??? za dzierżawę budynku? kpiny? znajdźcie mi taki lokal gdzie zapłacę obecnie 200 zł miesięcznie...
A za remonty i utrzymanie budynku, kto płacił?
Robcan23.02.2021, 12:11
Podnieść cenę za pobyt dziecka i płacić parafii tyle ile chce. Rodzice , pasuję wam takie rozwiązanie? Życie!
ela23.02.2021, 11:55
Na innych wsiach to parafie płacą za odbiór śmieci same. nie wiem dlaczego księża się unoszą.20-krotna podwyżka czynszu to bezprawie. Majątek kościoła to też nasza własność, powinni oddać za darmo
Ale tłumy23.02.2021, 11:45
Dały by sobie baby spokój. To nie o Przedszkole chodzi, chodzi i lizusostwo do Proboszcza. Przy tym, prawnik Proboszcza, robi swój własny interes. Durny rabczański narodzie (nie wszyscy), opamiętajcie się ! Taka mała mieścina, trzy maleńkie parafie i żeby tyle nienawiści, złośliwości a teraz jeszcze okres Wielkiego Postu. Gdzie u tych ludzi są wartości chrześcijańskie, gdzie wiara, gdzie nadzieja i najważniejsza, gdzie miłość. Wstyd na całą społeczność.
88823.02.2021, 11:21
Wg mnie ludzie jak przynoszą śmieci na cmentarz to albo po zużyciu zabierają do domu albo sami płacą za wywóz że wspólnego cmentarza.Ale naród woli i lubi podrzucać śmieci do koszy miejskich lub do wąwozów, rowów,przystankach.... Zlikwidować kosz na nekropolii i będzie spokój albo chałda śmieci.jak żeś se przyniósł to i zabierz.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl