Urząd Gminy w Nowym Targu uruchamia program wymiany tzw. "kopciuchów", czyli starych pieców na węgiel na ekologiczne kotły np. na pellet, gaz lub elektryczne. Mieszkaniec może dostać nawet 7 tys. zł dopłaty z urzędu.
- To projekt, który pozwoli naszym przekazać mieszkańcom wsparcie na wymianę kotłów. To nasz autorski, gminny program, który w miarę prosty i szybki sposób, przy dofinansowaniu maksymalnym 7 tys. zł i maksymalnym progu procentowym 70% - mówił na sesji wicewójt Marcin Kolasa. - Pozwoli on na wymianę kotłów, tych starszych, tzw. "kopciuchów" na nowoczesne źródła ciepła - kotły na biomasae, pellet, na gaz, elektryczne. Tego typu rozwiązania będą dostępne w projekcie. - Na razie będzie to pilotażowy program, zobaczymy jakie będzie zainteresowanie i jakimi środkami gmina będzie dysponowała. One będą pochodziły bezpośrednio z budżetu gminy - dodał przewodniczący Wiesław Parzygnat, przypominając o obowiązku wymiany pieców bezklasowych do 2023 roku.Projekt ma ruszyć w ciągu miesiąca.
r/
Pellet, pelletowi nierówny. Chcesz mieć wysokokaloryczny, czysty pellet, kupisz droższy z certyfikatem. Jeśli masz żyłkę kombinatora i dusigrosza weźmiesz najtańszy, który zaklei ci palnik, ciepła da połowę mniej i jeszcze będziesz miał problemy z wygasaniem. Przecież tak samo wygląda sprawa z węglem. Paląc umiejętnie (od góry), dobrej jakości węglem (który u nas idzie w całości na export lub na hałdę) w nowym piecu też możesz palić ekologicznie i dymu nie będzie widać. Problem w tym że większość kombinuje, kupuje najtańszy opał (czasem tylko taki jest na składzie bo drogiego nikt nie chce brać). A jeszcze zaradniejsi łączą "przyjemne z pożytecznym" i palą śmieciami, odpadami. Czyli obniżają sobie koszty odbioru śmieci i koszty zakupu opału - istne perpetum mobile. I właśnie z tą patologią trzeba walczyć jeśli powietrze ma być czyste. W dotacjach do kotłów pelletowych najbardziej właśnie przeraża mnie to że są cwaniacy specjalnie kupujący kocioł na węgiel z podajnikiem do pelletu, żeby w razie potrzeby móc przepuścić przez komin śmieci. Ale dookoła gada jaki to on nie jest ekologiczny, on ma pellet, on śmieciami nie pali. Słyszałem już kilka razy pomysłowego dobromira, który wymyślił sobie właśnie taki ekologiczny kocioł z furtką na śmieci.
Nie mam nic przeciwko pelletowi jako paliwu i wiem że jest bardzo dobrą alternatywą dla węgla. Znam natomiast również rodaków, sąsiadów, mieszkańców małych miejscowości i ich upór, cwaniactwo, zamiłowanie do kombinowania. Po prostu widzę co się dzieje z "piecami na węgiel" i spodziewam się co będzie lądowało na "palnikach pelletowych".
Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pelletem polecam stronę na której jest dużo wiadomości o tym jak w prosty sposób zweryfikować jakość kupowanego pelletu: https://...
Jeśli moderacja nie puści linki to proszę sobie w przeglądarkę wpisać: Jak rozpoznać dobry pellet ? WIESZ?
Instalacje geotermalne są najlepszym źródłem ciepła a jednocześnie ich skąpe wykorzystanie jest największą hańbą i porażką podhala. Siedzimy okrakiem na kurze znoszącej złote jaja i zamiast je podbierać, ujeżdżamy ją do fikołków i cyrkowych sztuczek. Skoro geotermię udało się dociągnąć do Zakopanego, czyli pod górkę, po terenach zabudowanych, w trudnych warunkach, to jakie są obiektywne przeszkody dociągnięcia jej do Nowego Targu i dołączenia do istniejącej już infrastruktury ogrzewania miejskiego a potem rozbudowywania tejże. Kiedyś padały stwierdzenia że głównym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest właśnie sam MPEC, który utraciłby niejako niezależność i miał ograniczone możliwości "koszenia hajsu". Ale to są zapewne jakieś rozgrywki wewnętrzno-personalne i organ nadzorczy powinien z tym zrobić porządek już dawno. Jak grzybów po deszczu narosło się aquaparków, które są zasilane ciepłem z otworów geotermalnych. A dookoła tych parków rozrywki i zbytku, za płotem stoją chałupy ogrzewane palonymi w piecach śmieciami. I nikomu to nie przeszkadza, nikt nie zamierza jakoś bardzo rozwijać sieci, nie ma dopłat dla mieszkańców, chcących wpiąć się do magistrali lecącej za ich płotem. A koszt podpięcia nie wiadomo czemu windowany jest to chorych kwot. Jeden mieszkaniec Zakopanego otrzymał z Geotermii wycenę na 20 metrów rury w kwocie około 100 tysięcy!!! Czy to jest normalne?
Głębinowe pompy ciepła z pionowymi sondami zajmują tyle miejsca co odwiert pod studnię głębinową. Więc nie rozumiem troski o brak miejsca na działce. Owszem, jeśli ktoś ma dużą działkę, może się zdecydować na kolektor poziomy (1,5m i głębiej pod ziemią) lecz takie rozwiązanie jest mniej wydajne - za to dużo tańsze. Więc do wyboru do koloru. Odradzam jedynie pompy z radiatorami "napowietrznymi" ustawianymi w ogródkach. Takie rozwiązania właśnie mijają się w naszym regionie z celem. Ponieważ pompa ma w miarę sprawność latem a zimą jedziemy na grzałce - stąd kolosalne rachunki za prąd. Wszyscy pseudo doradcy, którzy polecili swoim ofiarom to rozwiązanie powinni wisieć za j...a na tych radiatorach.
Do przeciwników spalania gazu bo emitujemy CO2. Dwutlenek węgla CO2 to nie PYŁY ZAWIESZONE ani BENZO(?)PIRENY A TEGO DZIADOSTWA CHCEMY SIĘ POZBYĆ. Więc nie odwracajcie kota ogonem. A jak już tacy jesteście bardziej papiescy od papieża to stawiajcie biogazownie i sprawa załatwiona. Tu czytajcie ile emituje CO2 emituje gaz (2000 gram z 1m3) a ile pellet (1330 gram z 1 tony): http://...
A jak moderacja nie puści linki to pytamy przeglądarkę: Co emitujemy podczas spalania?
jak dojdziemy do poziomu cywilizacyjnego takiego jak Austria czy Niemcy (gdzie nie pali się śmieciami) to będziemy odchodzić sobie od gazu. Na razie jesteśmy krajem trzeciego świata gdzie palenie śmieciami jest normą społeczną i nic się z tym nie robi. Więc tak jestem i będę zacofanym zwolennikiem spalania GAZU ZIEMNEGO ZAMIAST ŚMIECI. I uważam że powinno to być dotowane przez państwo a nie kotły na pellet.
Życzę wszystkim czystego powietrza.