26.02.2021, 17:18 | czytano: 3036

Wojewoda Małopolski: "jesteśmy gotowi do poszerzenia bazy łóżek dla pacjentów z Covid-19"

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Jak już informowaliśmy - rzecznik Ministra Zdrowia poinformował dziś, że "w najbliższych dniach przyjętych zostanie około 10 pacjentów w stanie ciężkim ze Słowacji. Zostaną oni przewiezieni do szpitala w Nowym Targu". Z kolei wojewoda Łukasz Kmita zwołał konferencję prasową w sprawie "łóżek covidowych w Małopolsce".
- Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej i będziemy dostosowywać do niej dalsze działania dotyczące bazy łóżek covidowych w Małopolsce. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz Inspekcją Sanitarną. Trzymamy rękę na pulsie. Chcę przy tym zaznaczyć, że jesienią wraz z dyrektorami szpitali i Narodowym Funduszem Zdrowia wspólnym wysiłkiem wypracowaliśmy elastyczny scenariusz rozbudowywania bazy łóżek covidowych, do którego w każdej chwili możemy wrócić. Jeszcze raz chcę podziękować dyrektorom szpitali i samorządowym organom prowadzącym za tamten ogromny wysiłek organizacyjny. Zarazem apeluję o dalszą wzmożoną czujność. Mamy wspólny cel: łączy nas Małopolska i dobro pacjentów. Zrobimy wszystko, aby dalej bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszym spotkaniu prasowym.
Maksymalnie dla pacjentów Covid-19 w Małopolsce przygotowanych było ponad 4 tys. łóżek, co stanowiło 35% całego zasobu. Liczba łóżek covidowych – wg ostatnich danych – wynosi w Małopolsce 1852.

"Z myślą o pacjentach, których problemy zdrowotne nie są związane z koronawirusem, na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego "odmrożonych" zostało ponad 50% łóżek covidowych. Takie działania mogliśmy podjąć, gdyż pozwalała na to sytuacja epidemiczna. Dotychczasowe ustalenia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące „odmrażania” łóżek covidowych opierały się na deklaracji szpitali, że w razie potrzeby łóżka te z powrotem zostaną przygotowane. Jeśli zatem potrzeby w zakresie hospitalizacji pacjentów covidowych będą wzrastać, w uzgodnieniu z NFZ i oczywiście szpitalami – wydamy kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych. W najbliższym czasie planowane są wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące tego tematu" - informuje Biuro Prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Według ostatnich danych na II poziomie zabezpieczenia pod kątem Covid-19 wolnych jest 429 łóżek. Łączna liczba wolnych łóżek w małopolskich szpitalach (nie licząc SOR-ów, ginekologii i neonatologii) wynosi 2523 (obłożenie na poziomie 76%).

W województwie małopolskim wdrożono nową koncepcję zabezpieczenia łóżek covidowych, zakładającą wyznaczenie szpitali, które będą nadal posiadały zapewnione łóżka dla pacjentów Covid-19 na podstawie decyzji wojewody oraz szpitali, które nie będą już zobligowane do zabezpieczenia łóżek dla zakażonych pacjentów. Zachowujemy zatem równowagę systemu, a zmiany mają charakter jakościowy, a nie ilościowy.

Wśród szpitali decyzja likwidująca łóżka na II poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem SRAS-CoV-2 została wydana dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu - zlikwidowano łóżka II poziomu zabezpieczenia, a ciężar opieki nad pacjentami regionu tatrzańskiego przejął Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem z łączną liczbą 54 łóżek covidowych, w tym 8 respiratorowych.

- W ostatnich dniach obserwujemy niestety pogarszającą się sytuację epidemiczną na terenie województwa małopolskiego, a tym samym wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych. Na szczęście nie jest to lawinowy wzrost, który wymagałby podejmowania pilnych działań w postaci wydania licznych decyzji zwiększających liczbę łóżek na II poziomie zabeczenia. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana - mówi wojewoda.

- W razie dalszego wzrostu liczby zachorowań, podejmiemy działania wpisujące się w zasadę „cofania się o pół kroku”, czyli w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej – cofania ostatniej decyzji zmniejszającej liczbę łóżek. Przykładowo 24 listopada zajętych przez pacjentów z Covid-19 było 1811 łóżek, a 24 lutego – 910. Sytuacja jest zatem znacząco lepsza niż w listopadzie, jednak trzeba zauważyć, że 24 stycznia liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 była mniejsza, niż w ostatnich dniach, wynosząc 868. Jesteśmy przygotowani, by natychmiast wdrożyć scenariusz poszerzania bazy łóżek covidowych - zapewnia Łukasz Kmita.

Według aktualnie wydanych decyzji – liczba łózek covidowych 1 marca będzie wynosić 1981.

s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tow.Szmaciak27.02.2021, 13:02
Będą pomnikami Waszej głupoty!!????Jak Narodowy!!????
komuno wróć27.02.2021, 10:52
Jak przyjadą jak betony wstawiliście na granicy jaja jak balony
RZĄD POD SĄD !!!!!27.02.2021, 09:16
Niech rząd się w 4 litery pocałuje
Rząd przekupił znowu samorządy "srebrnikami"?!?!?!!
antycovidian27.02.2021, 07:23
Zaczną przyjmować na rzekomy oddział covidowy za ekstra dodatkowe pieniądze (bo o to tu idzie gra) osoby z lekką gorączką wywołaną przez przeziębienie i katar (co w obecnym czasie jest częstą przypadłością) i zaraz poleci przekaz propagandowy, że brakuje łóżek na oddziałach covidowych. Dawniej przeziębienie - katar leczyło się w domu skutecznymi domowymi przepisami (jak ktoś nie wie jakimi, niech zapyta nasze babcie)

Polecam wujka YouTube i wspaniałą wypowiedź Pana Wielguckiego
" To są po prostu debile - tyle od ludzi do ministrów "
idiotyzm26.02.2021, 23:33
A po co?
Piel26.02.2021, 17:29
Chory rząd, chory kraj, dlatego wyjeżdżam stąd
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl