12.03.2021, 15:57 | czytano: 2486

Można składać wnioski o rządowe środki na bezpieczne przejścia dla pieszych

arch. Podhale24
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Rząd przeznaczył na ten cel - w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - dodatkowe środki w wysokości prawie 525 mln zł. Z tej puli do Małopolski może trafić prawie 35 mln złotych. Wnioski można składać do 9 kwietnia br.
- Zachęcam zarządców dróg powiatowych i gminnych do skorzystania z dofinansowania. Proponujemy nowy komponent w obrębie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki tym środkom w realny sposób poprawi się bezpieczeństwo na drogach lokalnych, szczególnie w tak newralgicznych miejscach, jakimi są przejścia dla pieszych. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest infrastruktura pozwalająca bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi do szkoły, sklepu, przystanku czy kościoła – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wysokość dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego – zgodnie z zasadą, że im niższy dochód samorządu, tym wyższe dofinansowanie. Maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść aż do 80% kosztów realizacji zadania, przy czym kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. złotych.

MUW, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Sołtys14.03.2021, 18:02
W Jurgowie wykonać namalować i oznaczyć przejście dla pieszych na wprost domu sołtysa wsi. Chodnik wąski, z drugiej strony drogi brak pobocza, droga po łuku w zabudowie, dzieci ze szkoły wracające, dojazd nauczycieli do szkoły, utrudnione prejście do budynków gospodarczych sołtysa.
wiki13.03.2021, 23:09
Uważam, że wszystkie przejścia w newralgicznych miejscach naszego miasta powinny być lepiej oświetlone. Na osiedlach też.
To podstawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców w świetle zmiany przepisów ruchu drogowego by kierujący pojazdami zatrzymywali sie gdy pieszy ma zamiar przejść.
Jak spełnic ten przepis skoro nic nie widać przed przejściami?
A kiedy lepsze oswietlenie ronda przy dworcu autobusowym ?
Zwolni w terenie zabudowanym13.03.2021, 21:43
W Jabłonce przydałyby się co najmniej 4x nowe przejścia dla pieszych i 2x fotoradary to może wówczas kierowcy zaczęliby zwalniać na DK7.
Kiedy kierowcy zaczną przestrzegać przepisów w terenie zabudowanym? Dziwię się trochę Policji, że na DK7 w rejonie Chyżne - Jabłonka nie ma stałego nieoznakowanego patrolu przecież to by była żyła złota i codziennie po kilkanaście odebranych Praw Jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
Mizerzanka......cicha13.03.2021, 06:59
Mizerna powinna się zakwalifikować.....jest bardzo niebezpiecznie.
Mieszkańcy wiedzą, że trzeba dłużej postać aby zobaczyć czy nie wyskoczy z dolinki samochód.....przyjezdni już nie!!!!
mądry12.03.2021, 21:23
w Waksmundzie by pasowało takie przejście koło Medikalu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl