21.03.2021, 12:53 | czytano: 4661

Nasi południowi sąsiedzi przedłużyli stan wyjątkowy

zdj. KaOSG
Słowacki rząd zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego o kolejne 40 dni. Jednym z ograniczeń jest zakaz turystycznych wyjazdów za granicę. Zgodę na działania władz musi jeszcze wyrazić parlament. Na tzw. czerwonej liście znaleźli się m. in. Polacy.
Wprowadzony z powodu trudnej sytuacji epidemicznej stan wyjątkowy miał pierwotnie obowiązywać do piątku, 19 marca, ale rząd przedłużył go do 28 kwietnia.
Jednym z kolejnych obostrzeń ma być wprowadzenie zakazu wyjazdów za granicę w celach turystycznych. Osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce mają obowiązek mieć przy sobie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dotyczy to osób przekraczających granicę różnymi środkami transportu - indywidualnymi i zbiorowymi oraz osób przekraczających tę granicę pieszo. Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni mają obowiązek przedłożyć, na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji, wynik testu w języku polskim albo w języku angielskim.

Osoby, które wracają do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski i będą posiadały negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, nie będą podlegały obowiązkowej kwarantannie.

Z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej oraz posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego, zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwarantannie nie podlegają także kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego.
Szczegóły m in. na stronie www.strazgraniczna.pl.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
covid21.03.2021, 21:22
@hahaha
Dla przykładu powinni wysłać wszystkich prześmiewców do Bergamo,tego wam życzę...
panika21.03.2021, 18:13
@hahaha. Bu hahaha...ha.
hahaha21.03.2021, 14:00
Jajca na całego ta święta inkwizycja rządowa robi z ludźmi jak z debilami usiłuje na siłę upośledzić umysłowo cały naród .
Władzia21.03.2021, 13:31
No i mamy winnych kłopotów Nowej Targowicy. Jak mogli to zrobić no jak.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl