09.04.2021, 13:15 | czytano: 5276

Nowy Targ może się pochwalić dwiema "przemianami budowlanymi"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Wieża wodna i budynek dworca kolejowego zgłoszone zostały do XXV edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku. Ideą konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego jest nagradzanie przedsięwzięć budowlanych, wspieranie ratowania obiektów i ich przebudowy dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.
- Złożone wnioski dotyczą modernizacji budynku wieży wodnej oraz budynku dworca PKP. Są one także elementem promocji zrealizowanych w naszym mieście inwestycji, które zmieniły znacząco jego obraz, upiększając lokalną przestrzeń publiczną - komentuje burmistrz Grzegorz Watycha.

Konkurs promuje: funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie nowych wysokiej jakości materiałów, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, zachowanie pierwotnych walorów budowli i ochronę dóbr kultury współczesnej.


- Dwadzieścia cztery lata temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i... udało się, jesteśmy jedynym Konkursem tego typu. Najwyższy laur - statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji - mówi Roman Pikuła, prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Jak dodaje - "z roku na rok obiektów zgłaszanych przybywa. Pomimo zmian w koniunkturze gospodarczej i politycznej potrafiliśmy zachować niezależność i stworzyć niepodważalny autorytet Jury Konkursu. Obiekty nagradzane są wizytówką Konkursu i pomimo upływających lat dobrze się prezentują."


Głosowanie nad zgłoszonymi obiektami odbywa się poprzez stronę internetową organizatora konkursu, a nowotarskie propozycje znajdują się tutaj.

W zasadach uczestnictwa w konkursie zapisano, iż "na koszty organizacyjne Konkursu zgłaszający obiekt do Finału realizowany na terenie Polski wpłaca" od 3 do 12 tys. zł - w zależności od poniesionych nakładów na wykonaną inwestycję.

s/ zdj. arch. Podhale24 i Urzędu Miasta Nowy Targ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nieudacznik12.04.2021, 11:00
- niejaki prawda, która wcale nas nie wyzwoli a teraz po tym twoim wywodzie dość chamskim, przekonaj nas do siebie. Co zrobiłeś dla tego Miasta żeby nie być nieudacznikiem
agaa11.04.2021, 12:54
szkoda, że nie przemianami społecznymi i rozwiązaniem problemu pijaństwa i patologii z blokowisk i nie tylko.
prawda, która wcale nas nie wyzwoli11.04.2021, 10:46
1. Muzeum Drukarstwa to przecież jakiś koszmar architektoniczny wołający o pomstę do nieba. W centrum miasta, przy najpięknięjszej zabytkowej kamienicy coś takiego. Koszmar. I cóż z tego, że środek super zaaranżowany jak placówka ta w ogóle nie żyje. Odwiedzających brak, bo nikt od Watahy nie ma pomysłu jak ten projekt uruchomić i co zrobić, by znaleźć pomysł na taką działalność. Stąd też zerowa promocja. Jednym słowem sztuka blichtru dla sztuki, najważniejsze żeby przeciąć wstęgę i zrobić sobie fotkę. A i mały jubel trzasnąć przy okazji w knajpce trza!

2. Wieża wodna zamknięta po otwarciu przez pół roku. Dyrektor Bara ślizga się ile może swoim tanecznym krokiem, bo jak tu zamknięte to właśnie jest w Muzeum Drukarstwa albo na kawce u Stegowej rozkminiają kulturę w mieście. Albo odwrotnie jak go nie ma tutaj to jest tam gdzieś, nikt nie wie gdzie a przecież w pocie czoła animuje życie gdzie indziej. Istna kpina. Kolejny interesujący obiekt zupełnie martwy.

3. Dworzec również po remoncie pozamykany na cztery spusty. Nawet hol dla pasażerów nieczynny. Rowerownia niewypał. Coś tam dla picu. Piętro oddane MOKowi straszy pustką i też zresztą zamknięte, bo podobno covid. Tylko pytanie co ci ludzie robili jak trwał remont dworca kolejowego i równolegle MOK? Chyba tańczyli z Barą przygotowując wielki bal na gomrowiczowskim "Transatlantyku" - "Aż tu znowu to ten, to tamten, najprzód jeden, potem drugi, a już trzech, czterech, już pięciu, Bach, buch śmiechem buchają, wybuchają, w ramiona się biorą, Zataczają, to cienko, to grubo razem się Miotają i już jeden drugiego, jeden z drugim ale Bach buch oj Ryczą, Ryczą, aż chyba Buchają. I dopiróż od Śmiechu, do Śmiechu, Śmiechem Buch, Śmiechem Bach, buch, buch Buchają!...".

4. No i pewnie dlatego, żeby wydmuchać ten miejski smród nieudaczników trzeba w konkursie zapłacić za dobre publicity z zewnątrz, bo tam liczy się tylko kasa i przygotowane papiery potwierdzające genialność władz. Kto posmaruje ten jedzie. Taki mamy teraz klimat. Bum tra lala bum. Bo jak to mawiano przed wojną u krawca - co nie zrobi tata, to zrobi wata. Wata dobra jest na wszystko!
takitam.09.04.2021, 21:14
z dworca nie korzystam, wieza wodna - cisnienie w kranie na trzecim pietrze choc jej renowacja nie ma nic wspolnego z onym, bylo przed jej remontem,w czasie i po remoncie tez jest. wiec smiem twierdzic, ze kasa na to zostala zdefraudowana! zbyt mocnego slowa uzylem?
kkk09.04.2021, 19:42
niech się pochwalą ile jeździ ludzi pociągami
baciok@09.04.2021, 18:42
Konkurs organizowany przez prywatny podmiot
STOWARZYSZENIE OCHRONY NARODOWEGO DZIEDZICTWA MATERIALNEGO i TARGI POMORSKIE Sp. z o.o.

Wyciąg z regulaminu
7. Zasady uczestnictwa.
Zgłoszenia obiektu dokonuje się na wzorach określonych w zał. nr 1 i 2 do niniejszego regulaminu.
Zgłoszenie do konkursu jest równoznaczne z zobowiązaniem do udostępnienia obiektu i dokumentacji wizytującemu jury.
Na koszty organizacyjne Konkursu zgłaszający obiekt do Finału realizowany na terenie Polski wpłaca:
2.995 PLN od budowy o nakładach do 250 tys. PLN,
4.595 PLN od budowy o nakładach do 500 tys. PLN,
5.595 PLN od budowy o nakładach do 1 mln. PLN,
7.495 PLN od budowy o nakładach do 2,5 mln. PLN,
8.895 PLN od budowy o nakładach do 5 mln. PLN,
9.995 PLN od budowy o nakładach powyżej 5 mln. PLN,
11.995 PLN od budowy o nakładach powyżej 10 mln PLN
(do cen należy doliczyć 23% VAT)

To jest tak jak w szkołach płatne konkursy i szkoły się chwalą ilu to ucniów jest laureatami durnych płatnych konkursików.
Nie szkoda władzom wydawać takiej kasy aby powiesić kolejny papierek.
Może ta kasę dac na sport dziecięcy w jakimś klubie sportowym.
Bogate miasto.
TZ09.04.2021, 17:29
Mają już całą ścianę takich kartek, certyfikatów. Po co było wydawać te środki.
.09.04.2021, 14:38
Nowo wybudowane, szkoda żeby się zniszczyło. Z MOK-iem będzie tak samo. Albo skansen, albo nówka za szybką. Tak to już jest za obecnej władzy.
wera09.04.2021, 14:37
Ta informacja na końcu o kosztach... że co???! Miasto bierze udział w pic na wodę konkursie i w tym celu płaci 12 tyś??? To ja też chcę zorganizować konkurs dla urzędasów, który z nich jest najładniejszy. Fachowym okiem ocenię, serio. Wpisowe 20 tyś. od leba. Byle koszty wpisowego ponosili z własnej kieszeni nie z naszych podatków!!!
mm09.04.2021, 13:51
A co z tych modernizacji mają mieszkańcy ? i podróżni? czy jest tam prowadzona jakakolwiek działalność? jaką mają funkcje te obiekty? bo mało to jest chyba rozreklamowane....
tylko referendum09.04.2021, 13:22
Super obydwa budynki zamknięte na kilka miesięcy zaraz po otwarciu. Grzegorz remontuje ale nie wie po co?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl