04.05.2021, 09:40 | czytano: 6073

Wójt Czorsztyna do radnych: " Ludzie, co wy tutaj robicie"

Pomysł wykreślenia z porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn uchwały o zmianie w budżecie na rok 2021 i uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej, doprowadził do ostrego starcia pomiędzy wójtem a radnymi, którzy poparli wniosek.
Wnioskodawczynią była radna z Maniów Czesława Królczyk, która krytycznie oceniała pomysł remontu ul. Żeromskiego w jej sołectwie, wskazując braki w dokumentacji oraz podzielenie tej inwestycji na dwa etapy. - Nie mamy pieniędzy na drugą część - mówiła radna Królczyk. - Przy pierwszym etapie, który jest o wiele krótszy materiały są o wiele droższe, jak w drugim gdzie wyremontowane ma być więcej. Tutaj z kolei koszt jest niższy. Jak to się stało, że zapytanie ofertowe ukazało się wcześniej, zanim radni zdecydowali o przesunięciu środków.
Radna przekonywała wójta, że dokumentacja powinna być przygotowana w sposób przejrzysty, a tak naprawdę - jak mówiła - ulica Żeromskiego była remontowana już jakiś czas temu i nie wymaga ona teraz niezbędnych prac, jak to jest w przypadku innych ulic.

Stanowisko radnej oraz innych radnych wyprowadziły Tadeusza Wacha, wójta Czorsztyna z równowagi. - Ludzie, co wy tutaj robicie - pytał wójt radnych. - Proszę zaprotokołować, że radni z Maniów są przeciwko inwestycjom w ich miejscowości.

- Wszyscy mieszkańcy Maniów, którzy głosowaliście na tego radnego, straciliście swój głos (radnego Janczego - przyp. red.) - grzmiał wójt.

Tadeusz Wach zarzucał kilkakrotnie radnej Królczyk oraz radnym, którzy popierali jej wniosek, brak wiedzy i nieznajomość dokumentacji inwestycyjnej. Niektórym nawet wytknął, że byli za inwestycjami drogowymi tam gdzie mieszkają sami lub ich rodziny.

- Jak robiliśmy ul. Kasprowicza, gdzie mieszka rodzina radnego Janczego, to nie było problemu - przypominał wójt Wach. Według niego, radna chce zabrać pieniądze przeznaczone na remont ul. Żeromskiego na ulicę, przy której mieszka.
Ostatecznie po ostrej wymianie zdań pomiędzy włodarzem Czorsztyna i radnymi 8 głosami za i 5 wstrzymującymi się zdjęto z porządku obrad obie uchwały. Zdaniem wójta, ta decyzja wstrzymała realizację innych inwestycji.

Sama radna przekonywała, że domaga się przesunięcia tych punktów na kolejne sesje, a nie całkowitego ich usunięcia.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
łódka flisoka19.05.2021, 13:19
O Pani Dyrektor ze Sromowiec Niżnych to prawda. Kolejna osoba. Wszystkie osoby związane z Panem byłym Zastępcą są zwalniane lub zmuszane do tego żeby złożyć rezygnację. Władza nie lubi krytyki a te osoby podobno miały odwagę przeciwstawić się temu co robił i robi obecny wójt. Rządzenie przez lizusostwo, strach i krzyk. To już nie Manio-wy tylko Mani -oni. Wójt i osoby mu służące stworzyli własny klan i kończą z tymi którzy kiedyś chcieli służyć gminie nawet bezinteresownie, co teraz jest nie do pomyślenia. Szkoda że pewne osoby a z nimi wartości które nieśli odchodzą....oby nie na zawsze.
łódka flisoka19.05.2021, 10:19
Bardzo zasmuciła mnie wiadomość, ze nasza Pani Dyrektor ze Sromowiec Niżnych odchodzi. Został odwołana chociaż zrobiła tyle dla szkoły i dzieci. Strach teraz pomyśleć że przyjdzie obca osoba!!!!! i będzie miała wszystko co zrobiła Pani Dyrektor. Czemu Pan Wójt to zrobił że ją odwołał ??? Sala się piękna buduje i ona co o nią walczyła teraz będzie musiała oddać innemu dyrektorowi. Wielka szkoda człowieka. Może Pan Wójt zmieni jeszcze zdanie.
Alicja z krainy czarów18.05.2021, 18:16
Drodzy radni prosimy o odważne serce jutro. Nie dajcie się zwieść wójtowi i jego groźbom.
Ciekawy14.05.2021, 23:22
No i w najbliższą środę wszystko się okaże kogo radni słuchają :swoich wyborców czy wójta. Odwagi! Jesli teraz wójt postawi na swoim to już tak będzie rozgrywał was do końca kadencji. Układanie się z nim nie ma sensu, bo widać, że takie słowa jak przyzwoitość, obietnica, wdzięczność, prawda są mu obce. Ale wasz wybór. Tu nie ma co uprawiać polityki, tu sprawa jest prosta. Jeśli są większe potrzeby niż ul. autora Siłaczki to o nie walczcie, a nie zgadzajcie się na to, że Rozdziobią was kruki i wrony. Może wystarczy, że w szczerych polach Pięknie latarnie świecą. Będzie heca prawdziwa (chyba to się nawet jakoś nazywa-korupcja polityczna czy jakoś tak), jeśli głosami radnych z innych miejscowości przepchnie drogę w Maniowach. Zwolnię się z roboty, żeby tę sesję obejrzeć
organ Hasiora13.05.2021, 09:10
Tytuł tego artykułu to słowa wypowiedziane przez doktora wójta gminy Czorsztyn ?Ludzie co wy tutaj robicie?. Dalsza część tej wypowiedzi ?bo ja sam nie wiem co ja tutaj robię i po co tu jestem?. Po dzisiejszej informacji, o której za chwile, daje się zauważyć wykonywanie przez doktora wójta czystek wśród osób z terenu gminy Czorsztyn. Pierwsza czystka dotyczyła Pana Zastępcy oraz później Pani Sekretarz. Teraz kolejna na czarnej liście doktora jest podobno Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Do końca kadencji jeszcze trochę pozostało, więc może pan doktor upubliczni listę osób znajdujących się na jego czarnej liście, żeby mogły się psychicznie i mentalnie przygotować. Bardzo stare mongolskie przysłowie mówi, że ?Bóg jak chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera?. Miejmy nadzieję, ze w tym przypadku to ostry cień mgły covidowej, a nie mongolska przepowiednia.
Niech Pan skończy doktorze z tą zemstą i nienawiścią i pójdzie po rozum do głowy co pan robi, bo współczucie po pożarze, jeżeli było to powoli się kończy i zaczyna się twarde życie przedwyborcze, a pan powoli zaczyna znów wsadzać rękę do ognia. Może niech pan po prostu odejdzie nie licząc na żaden pomnik ani fontannę pańskiego imienia.
I bardzo proszę, żeby wachtaha doktora tym razem przemyślała i przeczytała kilkukrotnie ze zrozumieniem powyższy tekst zanim podejmie się gloryfikowania doktora i opisywania jego walorów i atrybutów.
P.S. panie doktorze, tak dla przypomnienia ? 1 zasada greckiego lekarza Hipokratesa w V w ? PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marek11.05.2021, 17:01
Jak już mówimy o drogach to co z tą drogą na Borcoku przed cepeenem co Gmina powysyłała pismo o zgody do właścicieli. Jakoś cisza nastała
następny zmarnowany głos11.05.2021, 08:50
Wszystkie rozbieżności w tej dyskusji powinna rozstrzygnąć Komisja Rewizyjna występując z wnioskiem o kontrolę w gminie do poniższych organów kontrolnych;

Organami nadzoru są Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw finansowych - regionalna izba obrachunkowa.
Art. 87. [Zakres nadzoru]

Organy nadzoru mogą wkraczać w działalność gminną tylko w przypadkach określonych ustawami.
Art. 88. [Informacyjne uprawnienia organów nadzoru]

Organy nadzoru mają prawo żądania informacji i danych, dotyczących organizacji i funkcjonowania gminy, niezbędnych do wykonywania przysługujących im uprawnień nadzorczych.
niekumaty10.05.2021, 12:30
@sasiad o co chodzi z tymi księgami wieczystymi? bo już któryś raz pojawiają się w komentarzach dotyczących wójta gminy Czorsztyn?
zawiedziona10.05.2021, 08:24
... same komentarze do artykułu przesycone jadem do wójta. SZOK!!!
Szok, tym bardziej ogromny, ze to wszystko prawda :( wstyd jest tym, co go wypromowali i odwalili za niego całą robotę w kampaniach wyborczych, bo myśleli, że porządny z niego człowiek :( po paru latach wychodzi, że to chciwy doktor bez kultury, myślący tylko o własnych korzyściach :(
żenada na stołku :(
Sąsiad09.05.2021, 08:19
Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś złudzenia to zapraszam do lektury księgi wieczyste nr NS1T 00151786/0, NS1T 00159719/6 NS1T 00161234/9 na stronie EUKW - Prezentacja Księgi Wieczystej. A ręcze że nastanie pomroczność jasna.
maniowion08.05.2021, 20:47
"No, ale po zrobieniu ulicy do swoich domków w Kluszkowcach, potem po zrobieniu ulicy do domków swojej rodziny na hubce, w zgodzie z logiką pan Wójt (a raczej król absolutny w swoim mniemaniu) postanowił zrobić następną ulicę koło swoich włości. Jest to nawet logiczne w jakiś sposób."

Ale cofnijmy się w przeszłość. Wójta (króla) tośmy sobie sami wypchnęli na to stanowisko, bo pragnę przypomnieć, że Pan Tadeusz był w Kaliszu Pomorskim a myśmy mu tu kampanię robili. Jeździliśmy po wszystkich remizach przekonując mieszkańców naszej gminy jaki to król doktor będzie wspaniałym włodarzem, a teraz król doktor olał nas wszystkich, otoczył się klakierami, którzy przytakują i podpisują co każe. Jeszcze raz nawołuję i zachęcam żeby spróbować zrobić referendum, niech się ludzie wypowiedzą, bo przed nami pół kadencji które dla zwykłego człowieka nic nie wniesie do jego życia.
stary08.05.2021, 16:51
Prawo, ustawy, uchwały. Oczywiście to podstawa w państwie prawa. Ale jest jeszcze coś takiego jak logika i rozsądek. Skoro zebranie wiejskie jasno podało, które ulice robić, skoro to samo doradziła rada sołecka, to chyba logiczne, że nagłe wrzucenie ulicy o której nikt nie wspominał wywoła burzę.

No, ale po zrobieniu ulicy do swoich domków w Kluszkowcach, potem po zrobieniu ulicy do domków swojej rodziny na hubce, w zgodzie z logiką pan Wójt (a raczej król absolutny w swoim mniemaniu) postanowił zrobić następną ulicę koło swoich włości. Jest to nawet logiczne w jakiś sposób.

A już podobno jest w planach następna ulica w Maniowach, przy której wójt całkiem przypadkiem też działeczkę ma. No kto by się spodziewał?
xyz08.05.2021, 16:16
Prawnik
To nie są pobożne życzenia. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. uchwalanie budżetu gminy a za jego realizację odpowiada wójt. To rada gminy jest górą. Jeśli chodzi o fundusz covidowy to były propozycje konkretnych ulic i nie było tam ul. Żeromskiego. Za dwa lata kończy się kadencja. Wtedy wyborcy będą górą.

obserwator
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu

W myśl art. 30 ust. 2 pkt 4 u.s.g. do zadań wójta należy m.in. wykonywanie budżetu
Głoss08.05.2021, 12:51
@obserwator Tu nie chodzi o to, że rada wchodzi w kompetencje wójta. Tu chodzi o to, że jest lekceważona, jak zresztą wszyscy, którzy w jakiś sposób mają inne zdanie, niż wójt. Całe działanie wójta opiera się na braku szacunku dla każdego, kto odważy się zaoponować lub za bardzo docieka o co tak naprawdę w jego pomysłach chodzi. Niestety to nie jest tak, ze wójt może sobie wydawać publiczne pieniądze, jak chce. Na sesji widać, że próbuje z ludzi robić idiotów, a jedyną obroną jego jest atak. Sporu na argumenty nie ma, tylko osobiste wycieczki. P. Czesława zadała logiczne pytanie, dlaczego na krótszy odcinek drogi i to w lepszym stanie przewidziano więcej pieniędzy (materiału), niż na dłuższy w gorszym stanie? Odpowiedzi nie było. Radni po to są, by takie pytania zadawać. I to w żaden sposób @Obserwator nie narusza kompetencji wójta. Natomiast zachowanie wójta na sesji i (od jakiegoś już czasu również w innych sytuacjach) narusza podstawowe zasady kultury i savoir vivre. To nie przystoi ani osobie pełniącej mandat społeczny, ani też takiej, która chełpi się doktoratem. No, ale jak to mówią, nie każda głowa wszystko wytrzyma. Co prawda to prawda, studia kultury nie uczą (lekcji wychowawczych nie ma- kończą się w liceum), ale zobowiązują do tego, by chociaż minimum dobrych manier nabrać. Bez wykształcenia wszyscy wiedzą, ze jak nie wiesz, jak się zachować to zachowuj się przyzwoicie!
taki sobie08.05.2021, 10:01
czyli podsumowując całą dyskusję stwierdzam, że aktualne jest powiedzenie - "pocałujta w d... wójta."
obserwator08.05.2021, 07:33
Rada jest wyłącznie uprawniona do ustalania kierunków działania wójta. Nie może natomiast zobowiązać go do stosowania konkretnych rozwiązań.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. stanowienie o kierunkach działania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności.
Uchwała rady może mieć tylko charakter wewnętrzny, zawierając wytyczne lub zalecenia dla organu wykonawczego. Można w niej ustalić ogólnie strategię działania wójta i wskazać hierarchię priorytetów w zakresie realizacji celów mieszczących się w zadaniach gminy. Rada nie może natomiast wkraczać w zakres przyznanych wójtowi ustawowo kompetencji.

W myśl art. 30 ust. 2 pkt 2 u.s.g. do zadań wójta należy m.in. określanie sposobu wykonywania uchwał rady gminy. Określenie sposobu wykonania uchwały może obejmować np. wskazanie potrzebnych środków finansowych i rzeczowych, ustalenie harmonogramu realizacji uchwały, czy wyznaczenie osób odpowiedzialnych za jej realizację. To wójt ustala przez kogo, w jakich terminach, za pomocą jakich środków i w jakim trybie mają być realizowane zadania wynikające z uchwały. W tzw. uchwale kierunkowej, podjętej na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 u.s.g., rada nie może narzucać sposobów załatwiania konkretnych spraw.

Uchwała rady nie może nakazywać wójtowi określonych konkretnych zachowań ani obligować go do określonych konkretnych działań (por. także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 8 marca 2018 r.
Głoss07.05.2021, 23:20
@Prawnik Nie wiem jaką to ustawę czytałeś. Art.30.1. Wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa
Art.18a.1. Rada gminy kontroluje działalność wójta (...) w tym celu powołuje komisję rewizyjną.
A reszcie przypominam, że wójt takie ślubowanie złożył
?Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy .?
Ślubowanie Piękne i godne wielbiciela Żeromskiego, przecież tu tylko o "szklane domy" chodzi.
Niepokorny07.05.2021, 22:17
Teraz następnym krokiem radnych jest przeprowadzenie tego do końca zgodnie z prawem ! Bo jest taka możliwość, jak tylko nie będzie celowego szukania przeszkód przez włodarzy ! A wtedy może wszyscy wyciągną wnioski że opłaca się odrobina przyzwoitości, której w tym przypadku najwyraźniej zabrakło !
maniowion07.05.2021, 21:34
proponuje referendum bo tak zarządzana gmina zejdzie na dziady obudzmy się mieszkancy.
Prawnik07.05.2021, 20:40
Piękne wpisy i pobożne życzenia jednak ustawa samorządowa mówi jasno
rada gminy nie może nakazać czy zakazać cokolwiek wójtowi gdyż wchodzi w ten sposób w kompetencje wójta. Dobra rada usunąć zmianę budżetową a ulice Żeromskiego wykonać z funduszy zewnętrznych (Rada gminy głosuje tylko budżet). Gmina dostała 3500000 fundusz covidowy więc ulice Żeromskiego zrobić z tych pieniędzy i finał. Wójt zawsze górą.
Nuta07.05.2021, 13:57
Jeżeli chcesz pracować w gminie orsztyn zamelduje się w gminie Krościenko nad Dunajcem. najlepsi fachowcy pochodzą z tej gminy. Dr Wójt mściwy, złośliwy i otoczony klakierami człowiek, który gasi pożar lejąc benzyną. Jeszcze będzie przePięknie.
Kormorany07.05.2021, 12:09
Przyglądając się temu co się dzieje z Wójtem to można odnieś wrażenie, że właśnie jesteśmy świadkami powolnej śmierci nadziei, która podobno umiera ostatnia. Wójt na glinianym tronie siedząc w budynku gminy jest jak facet wokół którego wszystko się pali i wali a on mówi że jest tylko jaśniej i cieplej. Jeżeli ktoś jeszcze miał nadzieję na dialog i chęć porozumienia, wysłuchania, zrozumienia drugiej strony to właśnie patrzy na smutny koniec. I prędzej znów wulkan wybuchnie niż wójt się zmieni...albo uświadomi sobie że należny ze sceny zejść póki jeszcze reszta jakiejkolwiek godności pozostała. Niech może lepiej tańczy, śpiewa i gra, a rządzenie przekaże osobom które usunął ze swoje otoczenia bo mu zagrażały jak kiedyś zrobił to Herod. Aha i może niech założy Instagram żeby wszyscy mieszkańcy widzieli jak Piękna jest okolica. Panie Wójcie trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść i zrozumieć że zemsta za szczerość wobec Pana zachowań i postępowań jest czymś pozytywnym czego pan nie jest łaskaw dostrzegać
Głos07.05.2021, 00:35
No, mam nadzieję, że radni się nie ugną i będą załatwiać sprawy ważne dla gminy a nie prywatę wójta. Swoją drogą, na sesji w gminie Czorsztyn rządzi wójt a nie przewodniczący rady-ciekawa sytuacja. Coś się wszystkim poprzestawiało. Wójt ma wykonywać to co rada uchwali, a nie ustawiać radnych po kątach. To wójt ma się obawiać rady, a nie na odwrót! Radni odwagi! Jedyne zobowiązanie jakie macie to wobec wyborców, bo to oni was wybrali, a nie wójt! I wcale nie musicie być mu wdzięczni za to, że was wrzucił na plakat
...06.05.2021, 17:30
Żal patrzeć i czytać. Biedny nieszczęśliwy człowiek. Czy został ktoś jeszcze z kim nie jest pokłócony?...
xyz04.05.2021, 19:06
Wójt się oburzył bo chciał przepchnąć inwestycję o której mało kto wiedział. Inwestycję po części niekonieczną, a po części niedopracowaną. Tak to bywa jak się ma w ... nosie radnych.
Mieszkaniec04.05.2021, 12:09
Nie możecie Państwo Radni obwiniać Wójta on zawsze działa w interesie publicznym a że przypadkiem projektant projektuje dla Gminy a później dla Wójta albo albo nadzoruje mu domki to czysty przypadek. Ostatnio szanowni Radni zmieniliście Plan zagospodarowania na Stylchynie, a przypadkiem zablokowaliście inwestycje przed oknami wójta domków chwała wam za to. Zresztą ostatnio wybroniliście też wójta z inwestowania w ul. Piękną przyznaliście że droga jest dla wszystkich czyli w interesie publicznym. Nieźle Was ustawia po kątach.
zmarnowany głos04.05.2021, 10:52
Może najwyższy czas podać, że wójt chce wyremontować kolejną drogę przy, której ma dom. Zrobił sobie ulice Piękną w Kluszkowach, a teraz chce sobie zrobić ulicę Żeromskiego, tylko nikt nie wie dlaczego. Ulica o małym natężeniu ruchu, w bardzo dobrym stanie technicznym. A dlatego, że radna Królczyk, radny Janczy i radny Szczurek potrafią się mu sprzeciwić, to teraz mają być najgorsi? Bronią zbędnego wydatkowania pieniędzy publicznych i są za to wytykani przez wójta? Lepsze pytanie jest chyba: Wójcie to Ty wyprawiasz z pieniędzmi publicznymi? tylko Twoja prywata się liczy?
sąsiad04.05.2021, 10:02
dr z wykształcenia.
mieszkaniec04.05.2021, 09:58
Proszę jaki Wójt! Tego nie powiedział że przy ulicy Żeromskiego mieszkają jego rodzice, jak wybudował sobie domki na Kluszkowcach nie było tam oświetlenie ulic to też sobie zrobił wiec cóż chce od radnych jak tylko by chciał sam pod siebie wszystko robić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl