09.05.2021, 14:41 | czytano: 7332

Żegnaj ideo budowy stacji narciarskiej na Dziubasówkach

arch. Podhale24
NOWY TARG. Pomysł budowy stacji narciarskiej w rejonie Dziubasówek spotkał się z aprobatą potencjalnych użytkowników, zainteresowaniem inwestorów, ale i zdecydowanym sprzeciwem właścicieli działek.
Uchwalony w 2007 roku plan zagospodarowania przestrzennego miał na celu - jak przypomina burmistrz - "zabezpieczyć tereny pod stacje narciarską"
- W momencie uchwalania planu byli inwestorzy, którzy mieli zamiar taką stację w tym rejonie wybudować. Jednak z uwagi na brak zgody części właścicieli posiadających tereny kluczowe pod lokalizację tras narciarskich i wyciągów realizacja tej inwestycji nie doszła do skutku. Inwestorzy zrezygnowali i przez lata teren nie został zagospodarowany zgodnie z zapisami planu miejscowego - dodaje Grzegorz Watycha.

Sprawa budowy stacji wróciła podczas ostatniej sesji rady Miasta. Radny Paweł Liszka zadał burmistrzowi serię pytań: "jakie działania podjął w celu powstania w tym miejscu stacji narciarskiej, ile spotkań i kiedy odbył z właścicielami terenów, ile było spotkań z potencjalnymi inwestorami, czy widzi burmistrz w perspektywie 20 lat możliwość powstania stacji narciarskiej na tym terenie i jakie działania podjął w celu usunięcia z tamtego terenu nielegalnych budowli".

W pisemnej odpowiedzi Grzegorza Watychy czytamy: "Nie jest prawdą, co sugeruje pan w swoim zapytaniu, że zostały już zapowiedziane zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Natomiast odpowiadając na wnioski właścicieli terenów w tamtym rejonie miasta zapowiedziałem, że skieruję ich postulaty do szerszej dyskusji na forum Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Dotychczas żadne decyzje o zmianie planu nie zapadły, tym bardziej, że takie decyzje podejmuje Rada Miasta, a nie burmistrz. Również Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna w Nowym Targu stanowiąca ciało doradcze burmistrza - dotychczas nie zaakceptowała wniosków o zmianę zapisów w planie miejscowym Nowy Targ 20."

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rufio11.05.2021, 14:16
loot, nie dziękuj. Właścicielom nie chodzi o ochronę Gorc, ale o to że nie mogą sami budować. Gdyby tylko mogli, to postawiali by tam wszelkie możliwe budy, pensjonaty, hotele, parkingi, kebaby itp. Wszystko byle wycisnąć kasę bez oglądania sie na środowisko, przyrodę, góry, ochronę czegokolwiek. Przecież wiekszość z nich sądzi że najważniejsze jest ICH prawo własności i nikt nie może im zakazywać dowolnego użytku z tych działek. A jakaś tam ochrona przyrody i krajobrazu to tylko wymysły utrudniające robienie kasy
nowotarzanka11.05.2021, 13:01
A gdzie vice radny Jasiek Lapsa co zrobil za tyle lat wstyd
Chore miasto11.05.2021, 10:09
Z tego co wiem to już nie jeden właściciel jest przeciwny budowie wyciągu a co najmniej kilkunastu. Ale najlepiej zablokować plan na 20 lat i mieć spokój. Pan burmistrz nie raczy zapytać jaka tam jest teraz sytuacja i czego chcą ludzie. Przez tyle lat dużo się pozmieniało, choćby właściciele działek.
ela z.11.05.2021, 10:00
Dzięki Bogu że tej stacji nie zrobili. Następna katastrofa ekologiczna jak Brama w Gorce. Dajcie ludziom spokój. Lepiej pozwólcie im pobudować tam domki letniskowe i też będzie z tego kasa, choć według mnie nie wszystko trzeba przeliczać na pieniądze. Trochę spokoju każdemu się należy.
wstążki & kolesiostwo10.05.2021, 21:22
I;e Watycha odbył spotkań z inwestorami wyciągu na Dziubasówkach?
Ile spotkań z właścicielami?
Ile nielegalnych budowli tam powstało za jego kadencji?
Tego się nie dowiemy. Kolejna kura znosząca złote jaja na lata dla miasta i mieszkańców zostanie zarżnięta. A miało być tak pięknie?
Rys10.05.2021, 16:04
@Jasiek
To podej stawkę za metr(rocznie ) dzierżawy to każdy stwierdzi czy to nie jest kradzież i ile idzie kasy na tą drogę z waksmunda do tej bramy bo widać że jesteś jednym z tych biznesmenów co wielkie g mają a chcą zabrać innym bo jeżeli masz jakieś pole to wydzierżawić możesz za tyle samo co wiejski las .
Ja chcę kasę do ręki a nie na wasze bieżące wydatki
kandydat na burmistrza10.05.2021, 08:08
A onegdaj niejaki Grzegorz Watycha, mało aktywny społecznie i w ogóle nie zauważalny radny bez ikry, na spotkaniach wyborczych mówił, że brak porozumienia z właścicielami działek wynika z nieumiejętności negocjacji lub niechęci do perspektywicznego przedsięwzięcia ś.p. Fryźlewicza. I że, jak tylko dojdzie do władzy to wszystkim pokaże jak wielkie przedsięwzięcia realizuje się w ciągu kilku lat. I tu kropka. Minęło już sześć i zamiast iść do przodu otwierając miasto, cofamy się wyprzedając wszystkie srebra rodowe za bezcen. Przypominam: z wizją i konsekwencją. I tu już tylko kropka. Duża i czarna na mapie Podhala, ale to pewnie efekt smogowej stolicy Polski. Power! Kolejne, a może tylko jedyne koło zamachowe zabuksowało w tym małomiasteczkowym bagienku życiowych nieudaczników. Kolejna dekada w plecy. Powiem otwarcie - żadna z tych ekip nie dojrzała do tego by wyjść poza urzędnicze biurko i realizować cele gospodarcze wspierając lokalną przedsiębiorczość. Bez niej niestety nie możemy nawet pomyśleć o rozwoju i oderwaniu się od tej wszechobecnej bylejakości dekorowanej kolorowymi wstążkami, nikomu niepotrzebnymi inwestycjami, zaklinaniu rzeczywistości i głębokiej recesji.
Jasiek10.05.2021, 07:54
@Ryś:Nie bardzo orientujesz się o czym piszesz.Właścicielem gruntu pod Bramę w Gorce jest Spółka Dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Waksmund,której członkami są mieszkańcy Waksmundu (po jednej osobie z domu-około 430 osób)Teren pod budowę został wydzierżawiony odpłatnie.Środki pozyskane z wycinki drzew (w drodze licytacji),są przeznaczane na bieżące potrzeby społeczności Waksmundu.A sprawa wyciągu z Dziubasówek pewnie ma drugie dno.Bo kto lubi mieć konkurencję pod nosem?
MAMUSIU RATUJ09.05.2021, 20:18
I to jest super informacja!Chcecie pojezdzic na nartach marzycie o wyciagach jazda w Alpy.
Ryś09.05.2021, 19:43
@ gosc
Pod tą bramę zobacz ile drzew zostało wycięte i gdzie kasa jest za te drzewa
Jak to rozgryziesz kolego to będziesz wiedział kto jest największym złodziejem oprócz kradzieży gruntów co jest dla każdego oczywiste
loot09.05.2021, 19:29
Serdecznie dziękuję tym właścicielom. Tak piękne miejsce zasługuje na ochronę krajobrazową.
Niektórzy by chętnie całe Gorce zniszczyli, bo tylko kasa w głowie i nic poza tym. Żeby parę osób mogło zarobić, są gotowi zniszczyć dziedzictwo wszystkich ludzi - jakim jest spokój przyrody, majestat gór, piękne, naturalne widoki.
A Liszka mąci tylko temu, bo koniecznie chce się dorwać do stołka./.../
żal serce ściska09.05.2021, 19:24
Tak było i z budową Zadziału . Mieszkańcy długo byli przeciwni , a konstrukcja wyciągu zdążyła skorodować i elementy na skutek wadliwego składowania zdążyły się zdeformować .Mimo to ówczesnemu MOSIR-owi udało się go wybudować . Dziś to jest myślenie mieszkańców tego zapyziałego grajdoła . Tacy mieszkańcy , tacy przedstawiciele , radni , władze .
gosc09.05.2021, 18:29
Waksmund to stan umysłu......
Prawo działki święte, ale drzewo z lasu ukraść można.
Piszący z nudów09.05.2021, 18:28
Do kokot
Którędy będą chodzić do tej bramy po prywatnych działkach ?
Jeżeli dostali pozwolenie na jej budowę to droga jest od strony waksmunda a od kowanca niestety niema wiec teraz niech się drapią po głowach albo niech płacą miliony właścicielom gruntów może im pozwolą ha ha ha
Jeszcze jedno kto się spotkał z takim czymś żeby drogę do prywatnej inwestycji sponsorowali podatnicy a kasa jest na ok 6 baniek wyceniona
Nowy Targ dla ludzi09.05.2021, 18:15
Brama w Gorce nikomu z Gminy nie przeszkadza ale małej bacówki na Dziubasówkach nie można postawić bo będzie to miało zły wpływ na środowisko.Tak UM uzasadnia wnioski na zmianę planu.
Kabaret!!!
Dziubasówki 202109.05.2021, 18:07
Plan zagospodarowania Dziubasówek to jest porażka którą rządzący powinni jak najszybciej naprawić!!!
Setki ludzi z Kowańca, Oleksówek i Gazdów ma tam działki które przez jedną osobę i obowiązujący plan zostały zablokowane na 20lat przed jakimi kolwiek inwestycjami turystycznymi czy też rekreacyjnymi.
Opop09.05.2021, 16:39
Arturo i inni malkontenci. Czy zdajecie sobie ze tam są prywatne tereny należące do inwestorów lub osób prywatnych? Czy uważacie ze jest uczciwe żeby jakiś radny satyryk który jest radnym 20 lat chciał kolejnej blokady tego terenu na dwadzieścia lat. Czy on zrobił coś w sprawie wyciągu oprócz próby zdobycia kapitału politycznego przed kolejnymi wyborami. Co zrobił przez wszystkie swoje kadencje. Niech wykupi te grunty i czeka 20 lat. To skandal nie ma inwestora nie ma inwestycji i tyle. Nie dysponujecie nie swoim mieniem. Ciekawe jakby wam w domach wprowadzić jakieś ograniczenia czy tez byście tak potakiwali. Prawo własności jest najważniejsze i nie interesują mnie wywody jakiegoś Arturo jak ma takie informacje o kolesiostwie to niech idzie do prokuratury bo taki jego obowiązek. Ale on woli przed komputerem spędzać czas i jątrzyć.
Arturo09.05.2021, 15:55
Teraz szybkie szurum burum. Nieważna przyszłość. Interes kolesiostwa ponad wszystko. Wszyscy wiedzą który z zauszników ma tam domek samowolę i kwawałek ziemi i pomysł na kolejne domki. Trza odblokować. Przyszłość? Nieważna.
Kokot09.05.2021, 15:46
Wystarczy nam brama w gorce
ski alpine09.05.2021, 15:32
Dajcie se spokój i tak wszyscy walą do Białki, choćby mieli stać godzinę w kolejce do kolejki. Jedynie można by wydłużyć Długą Polanę maksymalnie do szczytu i zrobić stok treningowy do slalomu. Ale potrzebna jest wycinka części lasu i kolejka krzesełkowa. Kluby chętnie by tu trenowały, bo dobre nachylenie na slalom.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl