02.06.2021, 20:18 | czytano: 4342

Lawina w Tatrach: dwie osoby poszkodowane

Fot. Ł.Migiel / TOPR
Lawina zeszła z Koziego Wierchu do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Miała długość ok. 250 metrów, a warstwa śniegu miała blisko 3 metry grubości.
Po godz. 13 ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali zaalarmowani o lawinie, która porwała dwie osoby. - Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna z poszkodowanych osób straciła przytomność, druga ma uraz miednicy i uda. Obrażenia są dość poważne, ale nie ma zagrożenia życia - mówi Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR, który brał udział w akcji ratunkowej.
Część ratowników biorących udział w akcji ratunkowej została, aby przeszukać lawinisko podczas gdy śmigłowcem TOPR poszkodowani zostali przetransportowani do Zakopanego. Ratownicy przy użyciu sond, detektora RECCO oraz psa przeszukali lawinisko.

Wysoko w Tatrach panują jeszcze zimowe warunki. Ratownicy przypominają o lawinowym ABC, oraz odpowiednim sprzęcie do poruszania się. - Część ludzi jest przygotowanych, jednak dużo osób nie pamięta już o lawinowym ABC. Trzeba też pamiętać o rakach i czekanie oraz umieć się nimi posługiwać - przypomina Grzegorz Bargiel.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
jjjj02.06.2021, 21:30
od czwartku będą parli turysci na Tatry bez względu na warunki
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl