15.06.2021, 15:00 | czytano: 12615

Po awarii gazociągu w Klikuszowej: co z dostawami gazu na Podhale?

Fot. GDDKiA
- Usuwamy awarię. Naprawa trwała całą noc. Pracujemy na 200%, by odbiorcy w jak najmniejszym stopniu odczuli jej skutki - mówi w rozmowie z Podhale24.pl Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
W poniedziałek 14 czerwca po godz. 19.00. doszło do rozszczelnienia rury gazowej podczas prac na drodze serwisowej, na obszarze budowanej dwujezdniowej DK47 Rdzawka – Nowy Targ. Trwało mieszanie cementu z gruntem przy pomocy specjalistycznej maszyny, w celu stabilizacji podłoża na drodze serwisowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie podkreśla, że lokalizacja rurociągu gazowego w terenie, odbiegała od przebiegu naniesionego na mapy projektowe, na podstawie map geodezyjnych uzyskanych ze starostwa.
Nikt nie został ranny, nie było pożaru. Unoszące się po rozszczelnieniu kłęby były mieszaniną cementu i gruntu wznoszone przez wydostający się gaz. Na miejscu była straż pożarna, policja i pracownicy zakładu gazownictwa. Odcięto dopływ gazu.

Jak dodaje rzecznik PSG, prace techniczne przy naprawie uszkodzonej linii gazowej wysokiego ciśnienia, którą dostarczany jest gaz na Podhale, już się zakończyły. Gazociąg został zaspawany, ale musi zostać sprawdzony, zanim zostaną dopuszczone tradycyjne dostawy gazu. - Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, wierzę, że jeszcze dzisiaj, ale musimy być pewni, że wszystko jest OK, zanim dopuścimy gazociąg do użytku - dodaje rzecznik. Po wykonaniu prześwietlenia spawów rozpocznie się procedura napełniania rurociągu gazem.

Na razie odbiorcy gazu na Podhalu nie odczuli braków w dostawach. Obecnie sieć zasilana jest ze źródeł zastępczych - dwóch mobilnych stacji LNG, jednej w Nowym Targu, drugiej w Zakopanem.

Na terenie budowy geodeci przystąpią teraz do oznaczania rzeczywistego przebiegu rurociągu w terenie, po czym część kolidująca z inwestycją, po przeprojektowaniu, zostanie przełożona w inne miejsce. - Wszystkie te czynności nie mają wpływu na prace prowadzone na ciągu głównym i nie przewidujemy opóźnień związanych z tym wydarzeniem - informuje GDDKiA.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Przemek16.06.2021, 20:20
Jurek - homologacja jest, nie martw się
mewa16.06.2021, 13:20
Czy aby po jakimś remoncie ( i drobnym przesunięciu) został ten rurociąg zainwentaryzowany? A może nie, bo to tylko remont? Wtedy to niestety wina wykonawcy remontu i oczywiście jednostki branżowej
Jurek15.06.2021, 21:50
Od kiedy Tatra jest przystosowana do przewozu 4 osób w kabinie ????? Niewazne ze jest to samochód specjalny ale na pewnie nie ma homologacji na przewóz 4 osób
Piotrek15.06.2021, 20:55
Dbajcie też o beczkę na wodę bo to po Jelczu.
Rafał15.06.2021, 20:24
Jak tam ?dzieje sie , gaz podhale
mieszkaniec Podhala15.06.2021, 19:42
co jest z tymi mapkami ????? to już kolejny raz, że rury nie biegną zgodnie z mapkami..........
Adam15.06.2021, 19:06
Aj najładniejsza to ta TATRA. Piękny samochód. Dbajcie o to auto.
takitam.15.06.2021, 15:36
"- Usuwamy awarię. Naprawa trwała całą noc. Pracujemy na 200%, by odbiorcy w jak najmniejszym stopniu jej skutki - mówi w rozmowie z Podhale24.pl Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa." - ale "w jak najmniejszym stopniu" poczuli czy raczej nie odczuli "jej skutki"? niechze ktos przeczyta co naszkreblal, sorki admin, ale czasem to wychodzi jak widac.

Admin się nie gniewa. Raczej dziękuje za zwrócenie uwagi. Moderator.
qwerty15.06.2021, 15:36
Kto za to beknie? Ano nikt. Zauważcie jak wszyscy są spokojni: "Oj tam, przecież nikt nie zginął. Przełożymy rurki w inne miejsce i po sprawie".
Przecież to wszystko to są koszta i to nie małe. Zastąpienie dostaw gazu (szczęście że nie sezon zimowy bo kilkaset, jak nie tysięcy, gospodarstw bez ogrzewania). Przestój na placach budowy. Geodeci, uwzględnienie na nowo gazu w planach.

Nic się nie stało, spółce państwowej (PSG) państwówka bruździć nie będzie (GDDKiA). Prywatny przedsiębiorca już by miał sprawę za spowodowania katastrofy, klęski żywiołowej bądź terroryzmu. Zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl