16.06.2021, 14:56 | czytano: 4524

W mieście powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

zdj. Zbigniew Krauzowicz
NOWY TARG. W imieniu samorządu, Grzegorz Watycha podpisał dziś umowę z przedstawicielem firmy Tatrzańskie Przedsiębiorstwo Budowlane z Zaskala na budowę stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Obiekt powstanie jeszcze w tym roku - obok istniejącej sortowni odpadów FCC.
W ramach prac powstanie plac manewrowy, droga dojazdowa, najazdowa waga samochodowa, rampa umożliwiająca rozładunek selektywnie przywożonych odpadów do kontenerów, obiekt warsztatowo- magazynowy oraz kontenerowy budynek socjalno-administracyjny. Utworzony zostanie ciąg komunikacyjny, będący przedłużeniem istniejących ciągów do nowo-powstałych obiektów.

Owo uzupełnienie systemu to postawienie ponad 60 mini-punktów oraz zakup samochodu przeznaczonego do transportu odpadów. W samym projekcie zawarto też działania promocyjne, informacyjne - w tym zorganizowanie ścieżki edukacyjnej o tematyce gospodarki odpadami, czy recyklingu.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych umożliwi mieszkańcom pozostawienie posegregowanych odpadów takich jak: zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, meble i odpady wielkogabarytowe, budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki i chemikalia, bioodpady, popiół, metal, papier, szkło, tworzywa sztuczne, tekstylia i odzież a także odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych - powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.


W PSZOK-u przyjmowane będą odpady odpadów zgodnie z obowiązującym wykazem i limitami, czasowo magazynowane i potem przekazane do Punktu odpadów do odbiorców zewnętrznych.

"Odpady gromadzone na terenie PSZOK, po uzyskaniu maksymalnej ilości w pojemnikach, kontenerach i innych obiektach, odbierane będą przez firmy posiadające wszystkie niezbędne pozwolenia i transportowane do miejsc, w których odpady poddawane będą procesom odzysku lub unieszkodliwiania. PSZOK stanowi uzupełnienie systemu zarządzania odpadami komunalnymi dla Gminy-Miasta" - informuje UM.
Inwestycja kosztować będzie prawie 4 mln 860 tys. zł. Miasto dostało dofinansowanie w wysokości 3 mln 780 tysięcy ze środków NFOŚiGW w ramach programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


s/ zdj. Zbigniew Krauzowicz
zobacz także
komentarze
e218.06.2021, 12:21
Śmierdzące miasto przy drodze do Zakopanego! W naszym mieście i tak już potwornie śmierdzi, to kolejną śmierdzącą inwestycję się buduje - to jakaś totalna masakra! Czy władzy i radnym nie zależy na zdrowiu mieszkańców?, tu już nie ma czystego powietrza! Skąd wiatr zawieje to taki smród z okolicxnych firm! Nowy Targ to śmietnik Podhala- przykre!!
spostrzegawczy17.06.2021, 10:14
W "mieście" to najpierw powinni w ogóle nauczyć się selekcji np. w pojemnikach blokowisk. Władza też niestety nie ułatwia segregacji, o firmie odbierającej śmieci nie wspomnę.
Aaaa fifarafa16.06.2021, 22:24
Skoro sami odwozimy wszystko, to chociaż może stawka niższa za śmieci w końcu będzie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl