16.06.2021, 19:10 | czytano: 4418

Zakopane szykuje sporo imprez na lato (zdj. z konferencji)

zdj. Piotr Korczak
W ogrodzie zabytkowej Willi Czerwony Dwór odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowany został plan imprez na sezon letni w Zakopanem. A propozycji jest naprawdę dużo i będą to przede wszystkim imprezy plenerowe.
- Każdy znajdzie coś dla siebie. Już w poprzedni weekend rozpoczęliśmy plenerowe wydarzenia, dedykowaliśmy je dzieciom, a w najbliższym czasie duże zakopiańskiej festiwale - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Zakopiański Festiwal Literacki, czy Festiwal Moc Gór - dla każdego coś miłego - wymieniała wiceburmistrz Agnieszka Nowak Gąsienica.
Przypomniano o trwających obchodach 100-lecia III Powstania Śląskiego. Miejska Konserwator Zabytków Natalia Skiepko zaprosiła na obywające się w najbliższy weekend wydarzenie podkreślając ważny, choć zapomniany fakt udziału zakopiańczyków w walce o przynależność Śląska do Polski.

Na kulinarną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaprosiła jego dyrektor Joanna Staszak. W tym roku zmagania festiwalowe z udziałem zaproszonych zespołów będą miały miejsce w wiosce festiwalowej na plenerowej scenie. Organizatorzy zapowiedzieli dziś również nowy festiwalowy projekt - koncert „Siła korzeni”.

O współpracy Miasta Zakopane z Polskim Radiem opowiedziała dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Tegoroczna, 50 już edycja Lata z Radiem, po raz kolejny będzie miała swój przystanek pod Giewontem.

Po rocznej przerwie w jubileuszowej odsłonie powróci Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Choć tegoroczna edycja będzie skromna, nie zabraknie wspaniałych wrażeń - o czym przekonywał dyrektor festiwalu, Rafał Monita.

Wiele atrakcji zapowiedziała również dyrektor festiwalu Moc Gór - Magdalena Ziaja-Żebracka. W tegorocznej edycji znajdzie się miedzy innymi konkurs filmowy, spotkania z autorami książek, zawody biegowe i rozmowy z ludźmi gór.

Na Placu Niepodległości, jak co roku rozstawi swój ogromny ekran i wygodne leżaki Kino Letnie. Na wieczory z hitami filmowymi z całego świata zaprosił prezes Outdoor Cinema, Paweł Adamski.
Bożena Gąsienica z Biblioteki Publicznej zaprosiła na 6. Zakopiański Festiwal Literacki, który odbędzie się na Placu Niepodległości. W programie m. in. spotkania z literatami - Joanną Bator, Grzegorzem Kasdepke czy Wojciechem Szatkowskim, promocje ciekawych tytułów, targi książki i warsztaty dla dzieci.

Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Lidia Rosinska-Podleśny przypominała, że prócz dużych festiwali i wydarzeń plenerowych na gości Zakopanego czekać będą otwarte muzea i galerie. W Miejskiej Galerii Sztuki jeszcze do 22 lipca podziwiać będzie można fascynujący dorobek twórczy Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza i rzeźbiarza, a po nim prezentację prac zakopiańskich twórców w ramach cyklicznej wystawy „Artyści zakopiańscy”.

Ekspozycję w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapełni natomiast twórczość utalentowanej rodziny - Adama Doleżuchowicza oraz jego córki Bożeny Doleżuchowicz Mickiewicz, zafascynowanych kulturą ludową. Od dziś w przestrzeni ogrodu oglądać można również wystawę fotografii Pawła Murzyna „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum”, na którą zaprosiła kierownik Centrum Kultury Rodzimej Małgorzata Wonuczka-Wnuk.

UM Zakopane, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Wanda19.06.2021, 06:00
Szkoda że zlikwidowano przedszkole, duży, zacieniony plac zabaw dla dzieci nad strumyczkiem.
wg17.06.2021, 11:44
A co dla dzieci? Coś na cały dzień?
pacynka16.06.2021, 23:07
Biuro promocji się promuje... bo czarne chmury się zbierają.
G16.06.2021, 20:06
W Nowym Targu się nie da. /.../
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl