22.06.2021, 17:48 | czytano: 5993

Oszustwo na "lekarza z Jemenu". Pierwsze przypadki na Podhalu

Arch. Podhale24.pl
Mieszkanka powiatu tatrzańskiego za pośrednictwem jednego z komunikatorów społecznościowych poznała mężczyznę, który podawał się za lekarza chirurga z Jemenu, pełniącego misję pokojową ONZ. Chciał, żeby mu przelała 40 tys. zł.
Przez pewien czas prowadzili korespondencję. Oszust korespondował z nią po polsku, prosząc o pomoc. Michał, bo tak się przedstawiał lekarz, chciał zakończyć misję, przyjechać do Polski, i spędzić resztę życia pod Tatrami. W międzyczasie miał nadać do niej paczkę zawierającą 130000 dolarów amerykańskich. Kobieta miała przelać na wskazane konto 40000 złotych, aby paczka z dolarami „przeszła” pomyślnie kontrolę celną. Na szczęście kobieta na czas zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i za namową znajomej powiadomiła policję.
Schemat jest ten sam

Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne, osoby jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka "idealną połówkę", która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby. Tak też miało być z mieszkanką Podhala, która nawiązała znajomość z „jemeńskim lekarzem”. Złapana w sieć oszustów kobieta nie dała się oszukać !

Popularną metodą wśród przestępców jest w ostatnim czasie oszustwo na ”lekarza z Jemenu”. Oszust wyszukuje w internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako lekarz misji pokojowej ONZ, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Policja ostrzega

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.
Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami „na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
BasAda22.06.2021, 21:33
Oj tam oj tam :) my mamy lokalnych Casanovy lekarzy - nawet Jenenu nam nie trza :)
LG22.06.2021, 18:36
To już drugi taki przypadek o którym czytam. O pierwszym czytałem na innym podhalańskim portalu ( nie będę pisał jakim bo nie wiem czy mogę)
Czytelnik22.06.2021, 18:04
Na covidian I glupote nie ma ratunku
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl