23.06.2021, 11:09 | czytano: 4939

Milion złotych przelane na konto. Dostanie go do podziału 5 rodzin z Nowej Białej

Wojewoda Łukasz Kmita. Fot. MUW
- Dotrzymujemy słowa. Dziś przekazaliśmy na konto gminy Nowy Targ milion złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na zasiłki dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej. Trafią one do 5 rodzin, które straciły swoje domy - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Zrobimy wszystko, aby te rodziny szybko stanęły na nogach i odzyskały to, co zabrał im pożar: poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa - dodaje. - Tak, jak podkreślił pan premier Mateusz Morawiecki: nie zostawimy ich samych. Jesteśmy gotowi do przekazywania kolejnych środków – dla rodzin, których domy wymagają remontów.
Całkowitemu spaleniu lub zniszczeniu podczas pożaru w Nowej Białej uległo 5 domów. Te budynki niestety nie nadają się do zamieszkania i muszą zostać rozebrane. Na ich odbudowę każda z rodzin może otrzymać z budżetu państwa zasiłek celowy w wysokości do 200 tysięcy złotych. Wczoraj otrzymaliśmy wniosek gminy Nowy Targ opiewający na kwotę miliona złotych na pomoc dla tych rodzin. Środki od rana są na koncie samorządu.

Szereg domów mieszkalnych uległo w pożarze różnego rodzaju uszkodzeniom. Z szacunkowych informacji GOPS w Nowym Targu wynika, że 11 domów nadaje się do remontu, a remont będzie polegał głównie na zmianie pokrycia dachowego. Zasiłki z budżetu państwa w takich sytuacjach mogą wynieść od 20 do 100 tys. zł. W przypadku 7 domów konieczne będą mniejsze naprawy i remonty czy też osuszenia. Na tego typu drobniejsze prace poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki w wysokości do 20 tys. zł. - Jesteśmy gotowi do płynnego przekazywania kolejnej transzy środków na te zasiłki, zaraz po otrzymaniu wniosku gminy - dodaje wojewoda.

Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jojo24.06.2021, 01:26
Ib ale nie wszyscy maja tyle dostac
Smutny23.06.2021, 17:46
Smutne ale prawdziwe: gdyby pożar był na mniejszą skalę nikt z rządzących palcem by nie kiwnął i nie byłoby żadnych dodatkowych funduszy, jedynie z ubezpieczenia i może że zbiórek ludzi dobrego serca, bo takich nigdy nie brakuje
ciekawski23.06.2021, 16:49
Abstrahując od tego, że pomóc pogorzelcom należy

Ciekaw jestem ile wypłaci ubezpieczyciel. Bo myślę, że w tej wsi każde gospodarstwo było ubezpieczone.

Nurtuje mnie również pytanie czy organizatorzy zbiórek uzyskali stosowne zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Bodajże z MSW czy też MF.
tt23.06.2021, 16:19
To nie władza dała, bo władza nie ma kasy,to są pieniądze tych co płacą podatki.
Janosik23.06.2021, 13:33
I proszę bardzo jak szybko działa nasza władza PiSowska.
A nie mówiłem?
Trzaskowski na ten przykład dałby Wam taśmę samoprzylepną i może pomógłby coś skleić. Tusk przysłałby jednego ze Sławków.
Sami osądzcie, który byłby lepszy, ten Nitras od sądów co to bronią ich jak niepodległości, czy może Neuman, ten co gmerał w rzeczach posłów. Ale najlepszy byłby pewnie ten Sławek Nowak. On do nie miał problemów ze zbiórką miliona na kaucję za wypuszczenie z aresztu.
Cieszcie się ludzie. Przed zimą już będziecie mieszkać w nowych domach.
lb23.06.2021, 12:31
@Jojo - 200 tysiecy, nie 20. a bedzie wiecej sporo ze zbiorek.
Jojo23.06.2021, 12:20
To wszystko to mało, kto robi remont w domu to kasa leci a tu jeszcze osuszanie. To za te 20 tys co zrobia, chyba se jaja robia z ludzi. Mam nadzieje ze zbiorka zrekompensuje braki i pomoze przywrocic domu do zamieszkania
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl