25.06.2021, 21:48 | czytano: 7882

Lasy Państwowe oferują pomoc mieszkańcom Nowej Białej w postaci drewna

zdj. Piotr Korczak
NOWA BIAŁA. - Lasy Państwowe przekażą na rzecz poszkodowanych 100 tysięcy zł do wykorzystania na zakup drewna - poinformował wieczorem dziennikarzy Edward Siarka. Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska przyjechał do Nowej Białej w towarzystwie dyrektorów Lasów Państwowych z Warszawy i Krakowa oraz nadleśniczych Romana Latonia i Olafa Dobrowolskiego.
- Wiadomo, że potrzeby są bardzo duże. Chodzi o to, by drewno było dostępne. Dziś na rynku drzewnym jest trudna sytuacja, ceny są wysokie, a materiał jest niedostępny. Tu w Nowej Białej jest duże zapotrzebowanie - stąd danie ludziom możliwości dostępu do surowca - tłumaczy poseł Siarka.
- Jak się mieszkańcy zdecydują się skorzystać z tej puli pomocy i zakupić drewno od Lasów Państwowych to będą to mogli zrobić. Jak uznają, że mają swoje, albo z lasów prywatnych - i nie potrzebują naszego, to będą mogli te środki wykorzystać w innym celu. Chodzi o to, by nie komplikować nikomu sytuacji - dodał.

Do Nowej Białej przyjechali także p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica z Warszawy, Tadeusz Dragon - dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, a także Roman Latoń z Nadleśnictwa Nowy Targi Olaf Dobrowolski z Nadleśnictwa Krościenko.

Przyznane 100 tysięcy zł podzielone zostanie na 25 rodzin, co daje kwotę 4 tysięcy na rodzinę.


- My leśnicy jako grupa zawodowa jesteśmy czuli na tragedie, bo dotyczy naszego środowiska wiejskiego. Zdaję sobie sprawę, że ta kwota to kropla w morzu potrzeb. Nie jest ona wygórowana, ale my pomagamy w całej Polsce. To symbol solidarności i pomocy w tej wielkiej tragedii - tłumaczył Józef Kubica.

Jak powiedziano - "nie rozróżniamy wielkości szkód jakie rodziny poniosły, chcemy włączyć się w pomoc dla mieszkańców".

Pieniądze zostaną przelane na konto OSP w Nowej Białej i z tego konta mieszkańcy będą mogli otrzymać pomoc w formie gotówkowej lub przelewu.
- Lasy Państwowe to drewno przygotują i każdy zainteresowany będzie się kontaktował z leśniczym, który mu pokaże jakie drzewa są dostępne, będzie mógł wybrać - tłumaczono.


- Chciałem podziękować przede wszystkim strażakom - ochotnikom i z PSP oraz wszystkim, którzy byli zaangażowani w uprzątniecie tego terenu, bo obraz tego terenu w niedzielny poranek był tragiczny. odkąd jestem w Straży Pożarnej, a jestem od 1994 toku - to takiej akcji i takiego pożaru nie widziałem. Może to być porównywalne z powodzią z 97 roku - skomentował Edward Siarka.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Sowa Warszawska28.06.2021, 17:09
No, dyrektorzy Lasów Państwowych mają duże możliwości! Mogliby np. pogorzelcom załatwić domy po 9900 złotych (jak dla siebie!).
Wiarus27.06.2021, 22:28
Podobno z z załatanej dziury z Vatu jest dodatkowe 400 miliardów rocznie.Więc dlaczego Pis nie ma nawet kilku milionów żeby wspomóc swoich wyborców???
com26.06.2021, 09:11
Nicoń: nie zmuszaj nikogo do pomocy - jak ktoś będzie chciał to nie pomoże a nie to nie. Już mnie wpienia to namawianie każdego do pomocy pogorzelcom.. a nikt jakoś wcześniej nie namawiał na ubezpieczenia albo zmianę zabudowy (nie wszystkie domy były stare i pod nadzorem konserwatorskim, więc proszę nie chrzanić jakby co o historycznej zabudoowie).
Papa Smerf26.06.2021, 08:46
Wspólnoty mieszkaniowe maja długi
Co ona mogą pomoc
Na każdej klatce smród
One ze swoimi problemami nie mogą się uporać .

Podejrzewam, że komentatorowi poniżej chodziło o wspólnoty leśne. Moderator.
alan26.06.2021, 07:06
Wszyscy politycy i vipy wszelkiej maści zamiast jeżdzić do Białki z całymi
orszakami, przeznaczyć te pieniądze wydawane na przejazdy na pomoc
fred26.06.2021, 04:10
A po co pieniądze dawać niech dają deski i drzewo na dach,bo 100 000 co to jest.
Nicoń26.06.2021, 00:05
Super. Może by tak wspólnoty też się ruszyły i coś przekazały
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl