29.06.2021, 16:37 | czytano: 6595

Policja ostrzega przed oszustami

Arch. Podhale24.pl
Policjanci z Nowego Targu i Zakopanego ostrzegają przed przestępcami podającymi się za brokerów finansowych. Są już przypadki tego typu oszustw w Małopolsce.
Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski. Usługi tych pseudobrokerów często są reklamowane w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. W reklamach nierzadko korzystają z dostępnych w sieci zdjęć osób cieszących się dużym zaufaniem społecznym czy celebrytów. Firmy, w których pracują oszuści, mimo że okradają ludzi, często działają legalnie. Zarejestrowane są w tropikalnych rajach podatkowych, a ich pracownicy dostają regularne wypłaty oraz premie za wyniki. Jednak ich przedstawicielstwa, biura w Polsce widnieją tylko „na papierze”.
Oszuści podkreślają, że potencjalny klient nie musi znać się na rynkach finansowych, obsłudze specjalistycznych serwisów, czy śledzić kursy akcji. Ba, nie musi nawet być biegły w obsłudze komputera, czy smartfonu. Wystarczy, że skorzysta z ich „pomocy”. Pseudobrokerzy namawiają ofiary by wykonywały podawane przez telefon polecenia, bądź instalowały oprogramowanie do tzw. zdalnego pulpitu i przekazywały telefonicznym „konsultantom” uprawnienia do sterowania swoim komputerem, tabletem bądź telefonem. Dzięki temu przestępcy sięgają do kont bankowych bądź zaciągają pożyczki bankowe na nazwisko ofiary. Obecnie w mediach dużo się mówi o kradzieży tożsamości w celu wyłudzania kredytów, czy dokonywania oszustw. Paradoksalnie, w tym przypadku ofiara sama, daje dostęp oszustowi do swojej tożsamości.

Na podanej powyżej zasadzie działali także oszuści z platformy www.globalmaxis.com, którzy spowodowali straty finansowe u kilkuset osób w Polsce. Prokuratura Okręgowa w Krakowie, na polecenie Prokuratury Krajowej, nadzoruje śledztwo prowadzone przez policjantów z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie. Do śledztwa tego włączono postępowania z całego kraju, dotyczące ponad 300 osób pokrzywdzonych przez pseudobrokerów z „globalmaxis.com”. Policjanci prowadzą tą sprawę pod kątem wielokrotnych oszustw na znaczną kwotę.

Źródło: Policja
Może Cię zainteresować
komentarze
Czujny29.06.2021, 20:41
Ludzie są naiwni, nie chce się pracować i wierzą w szybką, dużą kasę. Niestety, kasę zgarniają naciągacze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl