09.07.2021, 14:13 | czytano: 30099

Maciej Jachymiak: Dojenie Ojczyzny

arch. Autora
FELIETON. "Ostatnio było trochę ostro, to dziś będzie spokojniej" - deklaruje Maciej Jachymiak, były samorządowiec, polityk i lekarz.
Napiszę o moim prawuju Józefie. Wychował się z bratem Ferdynandem, na tyłach Gubałówki, w przysiółku u Takuśkich. Jedna studnia na wszystkie chałupy, ciężka praca, podhalańska stara bieda. Szczęściem były dwie bezdzietne ciotki. Bogate. Nie ma jak bogata ciotka. Wiedzą o tym hokeiści Podhala. Że jak dobra ciotka to i hokej dobry. Niestety teraz jest taka ciotka, co naobiecywała gruszek na wierzbie a daje piątkę na lody…
Ale to dygresja… Wróćmy do historii. Otóż te dobre ciotki wysłały chłopaków na studia do Lwowa. Józef skończył politechnikę. W sam raz jak kończył wybuchła pierwsza wojna. Poszedł w legiony. Trafiony. Znalazł się w szpitalu polowym. Tam zaraził się tyfusem. Brud, głód, zimno. Wrócił z tej wojny w strasznym stanie. Zdrowia nie odzyskał już nigdy.

Państwo Polskie przyznało mu wojenną rentę. Odmówił. Powiedział, że nie bił się dla pieniędzy. I że w ogóle ojczyzna jest nie po to żeby mu płacić. Że służył dobrowolnie, jest dumny i nic dla siebie nie chce. Kilka lat później szedł przez pola z Dunajca do Miętustwa… był spóźniony, starał się biec... Ma piękny grób na czarnodunajeckim cmentarzu.
Aluzju paniali?

Bo... piszę też do was
żałosne ćwoki
z pisu, platformy i peeseli
i innych watah
cobyście chcieli
strzec interesów
a gęby macie
pełne frazesów
a jak już dojdzie
gdzie co do czego
to was nie widać
bo też dlaczego
by się narażać
rzecz najważniejsza
to jest uważać
nie niepokoić
tylko po cichu
ojczyznę doić
*
Panie Przewodniczący
proszę o wyłączenie mikrofonu...

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
komuno wróć12.07.2021, 16:47
Było jest i będzie Dojenie Ojczyzny
Gulasz Juliusz Zeżarł12.07.2021, 13:55
Urobiony po łokcie w nocy z piątku na sobotę siedziałem sobie i popijając coś tam, bawiłem się pilotem od telewizora, przełączając kolejne kanały. Ze zdziwieniem zobaczyłem, ze mam ich całe mnóstwo. A tym całym mnóstwie, w nocy (z piątaku na sobotę), same horrory (nie mówię o ofercie TVPis pseudoinfo, a o gatunku filmowym). A wszystkie te horrory traktowały o ZOMBIE.
Jak wynika z telewizyjnych studiów tematu, Zombiak, to taki gatunek człowieka, który nie żyje, ale raczej o tym nie wie. Nie wiemy czy myśli, ale to nie ma znaczenia, bo jedynym zajęciem zombiaka jest kąsanie. Zombiak biega i kąsa wszystkich jak leci- dobrych i złych, przyjaciół z życia poprzedniego i wrogów z tegoż życia. Generalnie jest mu wszystko jedno - ma imperatyw kąsać i kąsa. Nic z tego kąsania w sumie nie wynika, bo z reguły na końcu filmu zombiak dostaje w łeb jakaś pałą, od kogoś i tak kończy się jego zombia egzystencja i pojawiają się napisy końcowe.

Po czym dzisiaj czytam kolejny felieton pana p.t Byłego.
I zaczyna mi się wszystko układać w logiczną całość - pan p.t. Były pełni na podhalańskiej scenie rozgrywek politycznych rolę politycznego zombiaka. Kąsa on, nad wyraz ostrym zębem krytyki, wszystkich wokół. I nie ma znaczenia, że wieloma jego uwagami osobiście w pełni się zgadzam, bo jednocześnie z tego kąsania nic z nie wynika. Po prostu wygląda na to, że panu p.t. Byłemu wcale nie chodzi o cokolwiek innego, a jedynie o kąsanie wszystkich, jak leci.
Zakładam,że kolejne wybory do samorządowe, parlamentarne, do związku hokeja na rowerach czy jakiekolwiek by one nie były, będą jak pała z końcowych scen filmów o zombiakach.

p.s aczkolwiek, mogę się mylić, bo oglądałem też kilka filmów o wampirach i tam się wydawało, że już "po chłopie", bo mu serce osikowym kołkiem przebito, święconą wodą zalano i na światło słoneczne wystawiona, a tu w następnym odcinku wampir hasa po ekranie, jak nowourodzony (czy raczej nowouśmiercony). Ten temat wymaga osobnych studiów i odpowiednich narzędzi poznawczych czyli telewizora. pilota, wolnej nocy z piątku na sobotę i konicznie czegoś do picia.
M.S10.07.2021, 13:50
Do Oł..... I całej reszty
Myślę że jestes Bardzo w błędzie .
Nie rozumiem was /komentujących..... Ale cóż w końcu my Polacy znani jesteśmy z nienawiści, pisania bajek, etc szkoda że żadne z was nie potrafi się pod tym faktycznie podpisać swoim imieniem i nazwiskiem.
Przewodniczący09.07.2021, 21:43
Uprzejmie proszę pocałować mnie w ...mikrofon ! Przewodniczący z pełnym poszanowaniem !
ol09.07.2021, 21:28
Czasami jabłko pada daleko od jabłoni.Panie Macieju,może dziadek się wstydzi za wnuka,po co się ośmieszać.
Michał09.07.2021, 19:40
dobre
ode mnie09.07.2021, 19:34
Maciej Jachymiak, były samorządowiec, polityk i lekarz.
Oby w końcu był były i przestał pisać androny, dobre dla psychoszkoły
Swój09.07.2021, 16:07
Trzeba by sie popatrzec na siebie jak się doji
Nowo Tarzan09.07.2021, 15:49
Panie Macieju, riposta do felietoniku, coś w pana deseń. "Zesrała się bieda i płacze"
Filomena Dz.09.07.2021, 15:43
Na tyłach ale Bachledówki, gdzie tam jeszcze do Gubałówki.
chłop09.07.2021, 15:40
Widać że można coś podchwycić dobrego od swoich podopiecznych....alleluja i do przodu panie Maćku..
Ktoś09.07.2021, 15:11
Macieju ,chłopie !!! Przestałbyś w końcu pierdoły wypisywać!!!
luzbluz09.07.2021, 14:35
Baja o wuju, ciotkach i polityce, na trzeźwo nie da się tego czytać
avivat09.07.2021, 14:21
O, z tym przewodniczącym na koniec bardzo dobre! Luberda and Mozdyniewicz, a obok dopingujący niejaki Jasiek!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl