10.07.2021, 19:14 | czytano: 10981

Królowa Związku Podhalan z wizytą u Pierwszej Damy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z Królową Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Kamilą Wilczek. W rozmowie uczestniczyli także Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski oraz towarzyszący Królowej Patryk Drath.
Związek Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) został utworzony na przełomie 1928 i 1929 roku w Chicago w celu pielęgnowania i promowania tradycji i kultury ludu podhalańskiego. Obecnie ZPPA liczy 87 kół związkowych i zrzesza ponad 2000 członków. Małżonka Prezydenta gościła w siedzibie organizacji - w Domu Podhalan w Chicago - w maju 2018 roku.
Z kolei w tegorocznym Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda poznała Królową ZPPA, która prócz reprezentowania swojej społeczności na arenie międzynarodowej, zajmuje się m.in. działalnością charytatywną. Środki zgromadzone podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków zarówno w USA, jak i w naszym kraju. Właśnie z donacjami Kamila Wilczek przyjechała do Polski.

W Pałacu Prezydenckim mówiła o beneficjentach zbiórki, których odwiedziła po przylocie do kraju: poszkodowanych w pożarze mieszkańcach wsi Nowa Biała, o regionalnej grupie z Nowego Targu, w której niepełnosprawne dzieci oraz niepełnosprawna młodzież pielęgnują góralskie tradycje oraz o Rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach. Część datków Królowa przekazała też polskiej fundacji w Chicago.

Dyskutowano o pielęgnowaniu polskości w USA, o pamięci i wsparciu Rodaków oraz o wartości przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie. – Polska kultura i historia to coś, co nas wyróżnia, dlatego ogromnie ważne jest podtrzymywanie naszych pięknych tradycji – stwierdziła Pierwsza Dama. Kamila Wilczek i Patryk Drath mówili o swoich korzeniach, miłości do góralszczyzny, aktywnościach społecznych i działalności polonijnej.

Źródło: Kancelaria Prezydenta, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl