25.07.2021, 08:30 | czytano: 2547

Nagroda Ministra Kultury dla zespołu Zyngry

Zespół Zyngry/ zdj. UG Poronin
Na wniosek Związku Podhalan o/Poronin - Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński przyznał Nagrodę Okolicznościową z Funduszu Promocji Kultury grupie artystycznej Zyngry.
Zyngry to osoby reprezentujące młode pokolenie regionalistów. Czwórka dziewczyn pochodząca z Podhala od najmłodszych lat wyrastała w rodzinach wielopokoleniowych, w kulturze i tradycji góralskiej. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami regionalnych zespołów; tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca. W 2010 roku dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły jako grupa „Zyngry” na Poroniańskim Lecie, promując muzykę Skalnego Podhala we wspólnym koncercie z Krzysztofem Trebunią-Tutką. Specjalnością zespołu jest folklor w swej czystej postaci – czyli prezentowany w niezmienionej formie od wielu lat i przekazywany z pokolenia na pokolenie, najczęściej w góralskich rodzinach. Wokalistki sięgają również po zapisy regionalnych śpiewek, znajdujące w naukowych opracowaniach etnografów. Występy grupy od początku spotkały się z pozytywnym przyjęciem na Podhalu, zarówno wśród młodych, jak i starszych słuchaczy. Od tego czasu prezentowały się na różnych konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Dziewczyny doceniane były przede wszystkim za tradycyjne brzmienie wykonywanych śpiewek góralskich, oraz wysoki poziom artystyczny.

W 2017 roku postanowiły nagrać płytę pt, „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, którą dedykują poprzednim pokoleniom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Spędziły wiele godzin na spotkaniach i wywiadach z osobami, które pamiętają czasy II wojny światowej. Dotarły m.in. do osób, które przeżyły prześladowania, wywózkę i piekło obozów koncentracyjnych. Wspomnienia te przeplecione są muzyką i śpiewem w wykonaniu Zyngier i zaproszonych Gości. To płyta wyjątkowa, pełna wrażliwości, smutnych przeżyć ale i nadziei na lepsze jutro. Trzyletnia praca nad nią, przynosi piękne historyczne dzieło, które dla nas wszystkich jest lekcją historii.


Dotychczasowe osiągnięcia
- II nagroda podczas „Sabałowych Bajań” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej – 2010 r. Bukowina Tatrzańska
- I nagroda podczas „Przednówku w Polanach” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej 2013 r. Kościelisko
- występ podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Śpiew tradycyjny –prezentacja śpiewek związanych z obrzędowością rodzinną „Radośniki”, 2015 r. - Zakopane
- I nagroda podczas „Przednówku w Polanach” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej. 2017 r. Kościelisko
- występ podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - Śpiew tradycyjny. 2018 r. - Zakopane
- udział w nagraniu piosenki i teledysku „Szczyty moje” Anny Malaciny – Karpiel. 2018
- I nagroda w śpiewie tradycyjnym podczas „XVI Papieskiej majówki” 2019 r. Czerwienne - Bachledówka.

Uzgadniając swój wniosek, poroniański oddział Związku Podhalan napisał: "Dotychczasowy dorobek artystyczny grupy, a szczególności ogromne zaangażowanie w kultywowanie, propagowanie folkloru górali podhalańskich ze szczególnym uwzględnieniem autentyczności, tradycji stanowią istotne znaczenie dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wydanie płyty pt, „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, zawarte wspomnienia górali i góralek budzą w słuchaczach ogromne wzruszenie, jak również ukazują ogrom ludzkich nieszczęść będących obrazem wojny (prześladowań, wywózkę na przymusowe roboty i piekło obozów koncentracyjnych) zgotowanej przez człowieka drugiemu człowiekowi. Jesteśmy przekonani, że wnioskowana nagroda jest dostrzeżeniem dotychczasowego dorobku, jak również będzie motywacją do dalszej pracy na rzecz umacniania i przekazywania tradycji, folkloru i kultury naszej małej Ojczyzny – Podhala – Polski."

Zespół ZYNGRY - "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej"

s/ zdj. arch. zespołu Zyngry
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl