02.08.2021, 10:41 | czytano: 3242

52. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Andrzej Budz wśród najlepszych

Andrzej Budz. Archiwum Podhale24.pl
Zakończył się 52. Festiwal Folkloru Górali Polskich – konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami, zorganizowany w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Z sukcesami wzięli w nim udział również przedstawiciele naszego regionu.
Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca), Zbigniew Wałach, Aleksander Smaga, Przemysław Ficek, Krzysztof Trebunia-Tutka, Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz) wysłuchało 146 prezentacji muzyku ludowej i przyznało siedem głównych nagród - Złotych Żywieckich Serc. Jedno z nich otrzymał multiinstrumentalista Andrzej Budz z Dębna, który ujął z kolei jurorów grą na dudach podhalańskich, piszczałkach i trombicie.
Poza tym: w kategorii Kapele równorzędne I miejsce otrzymali BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca i SKALNI z Krakowa, a trzecie MUZYKA JANA KUBIKA z Krościenka nad Dunajcem i MUZYKA PAWŁA CZAI z Jabłonki. ORAWIANIE z Lipnicy Wielkiej dostali wyróżnienie.

I miejsce wywalczyły też: żeńska grupa śpiewacza BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca i żeńska grupa śpiewacza REGLE z Poronina, II miejsce zdobyła grupa śpiewacza SKRZYPNIANKI ze Skrzypnego, a trzecie - grupa śpiewacza ŚWARNI z Nowego Targu.

Paweł CZAJA z Jabłonki – skrzypce (uczniowie: Zuzanna Kobroń, Zuzanna Kostyra), otrzymał II miejsce w kategorii Mistrz-Uczeń Instrumentalista.

W kategorii Mistrz-Uczeń Śpiewak I miejsce zajęli Zofia PTAŚ z Ratułowa (uczennica: Dominika Ptaś), II - Małgorzata DZIERZĘGA z Białego Dunajca (uczennica: Weronika Waliczek) oraz Mirosława ZAZIĄBŁO-HUBIAK z Tylmanowej (uczennice: Oliwia Chrobak, Paulina Czajka, Zuzanna Gierczyk).
Jakub KOWALCZYK z Zubrzycy Górnej (skrzypce) otrzymał wyróżnienie jako instrumentalista.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl