06.08.2021, 18:38 | czytano: 3001

Zbliża się 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zapowiedź filmowa)

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 12 – 20 sierpnia br. Ten największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową. Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta - Agaty Kornhauser-Dudy.
- Festiwal ma ten niezwykły walor, że skupia ludzi szczególnie zaangażowanych w troskę o swoje dziedzictwo – nie tylko z Podhala, ale także z całej Polski, Europy i Świata, pozwalając na wzajemne poznanie i wymianę doświadczeń. Dzięki temu autentyzm przekazu tak skutecznie trafia do publiczności festiwalowej, chwytając za serce, ale także dając radość, energię i wciągając we wspólną zabawę – podkreśla Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.
Festiwal to spotkanie ze sztuką, tradycją, obrzędowością, muzyką, śpiewem, tańcem, strojem i gwarą górali z całego świata. Nie może zabraknąć także regionalnej kuchni.

- Tegoroczna edycja pod tym względem jest szczególna. Zgodnie z hasłem „Od snopka do talerza” będzie poświęcona obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni – w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Zaprezentowana zostanie Księga Kulinarna zbierająca przepisy na najlepsze potrawy górali z całego świata. Odbędą się także pokazy i degustacje. Chcemy pokazać, że góralszczyzna ma smak! – wyjaśnia Zasępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Podczas konferencji naukowej prelegenci prezentować będą zagadnienia dotyczące obrzędów, zwyczajów i pieśni związanych z pożywieniem w kontekście codzienności i święta. Gościem konferencji i Festiwalu będzie Bartek Kieżun – dziennikarz kulinarny i autor nagrodzony World Gourmand Cookbook Awards i Nagrodą Magellana. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Autor książek Italia do zjedzenia, Portugalia do zjedzenia i Stambuł do zjedzenia.

- Festiwal to z jednej strony wspaniałe widowisko i rozrywka dla publiczności, a z drugiej strony kładziemy nacisk na jego walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez lata formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Konkurs jest najważniejszą częścią Festiwalu, a wokół niego budujemy bogaty program pełen innych ciekawych wydarzeń i atrakcji – dodaje Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.Zobaczymy przede wszystkim występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Przyjadą one do Zakopanego z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski), Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), Lachy z Nowego Sącza oraz Regle z Poronina, które będą reprezentować Skalne Podhale. Oceniać je będzie międzynarodowe Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Przedstawiciele wszystkich grup wezmą udział także w zmaganiach o Sabałowe Gęśle oraz Zbyrcoki w ramach Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki. Gospodarzami Festiwalu będą: Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Olczy. Na scenie podczas koncertu „Mali Górale” zobaczymy również zespoły dziecięce - laureatów XII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce.
Wydarzenie rozpocznie, jak co roku, barwny korowód ulicami miasta, zakończony krótkimi pokazami tańców na ulicy Krupówki. Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty dla dorosłych i animacje dla najmłodszych, cieszące się zainteresowaniem publiczności Dni Narodowe oraz Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. Zaprezentowane zostaną plenerowe wystawy prac nadesłanych na konkurs „Dziecięcy plakat festiwalowy”, zdjęć Jerzego Z. Kosiuczenko „Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie”, a także zdjęć laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru 2019” oraz ekspozycja „Ludowe Instrumentarium Ziem Górskich” przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Poznamy laureatów 50. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Odbędą się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Wystawa Owczarków Podhalańskich. Nie zabraknie spotkań z instrumentalistami podczas „Jarmarku Świętej Cecylii”. Tradycyjne wesele góralskie zaprezentuje zespół „Białodunajcanie”. Współpraca z Zarządem Głównym Związku Podhalan oraz Oddziałem Zakopane zaowocuje organizacją Dnia Górali Polskich. Podczas Festiwalu będzie można bawić się na potańcówkach przy tradycyjnej muzyce góralskiej w wiosce festiwalowej. Na wydarzeniu gościć będzie zespół folkowy Brathanki oraz zwycięzca tegorocznego Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – zespół Zawierucha, a nowością będzie koncert „Siła korzeni” promujący książkę „Muzyka góralska” autorstwa Krzysztofa Gocała.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także siódma edycja konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

mat. prasowy, opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl