18.08.2021, 13:43 | czytano: 15778

Rusza przebudowa budynku starego szpitala w Nowym Targu - pierwszy etap to wyburzenia. W ciągu dwóch tygodni wjedzie ciężki sprzęt (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Dziś Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa podpisała umowę na rozbiórkę budynków starego szpitala z częstochowską firmą ITL Marek Kiciński, Marcin Chęć. Przekazała jej komplet dokumentów - w tym projekt budowlany i wykonawczy, uzgodniony z konserwatorem zabytków oraz pozwolenie na budowę, i w końcu sam plac budowy.
- Zaczyna się nowa historia - mówi Bianka Godlewska-Dzioboń, prorektor ds. współpracy i projektów, szefująca zespołowi, który zajmuje się przebudową. - Dziś rusza pierwszy etap, czyli rozpoczęcie prac rozbiórkowych. Jeszcze w tym roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale kolejnego - ogłosimy przetarg na rewitalizację. Inwestycję chcemy zakończyć w 2024 roku.
Wyłonionej w przetargu spośród 10 firm spółce, która zajmie się rozbiórkę, uczelnia zapłaci 166 tysięcy złotych.

Do dwóch tygodni - jak zapewniają przedstawiciele spółki - miejsce zostanie zabezpieczone, powstanie zaplecze socjalne, potem przyjdzie czas na szybkie wyburzenia, wywóz gruzu, plantowanie i robienie skarp.

Jako świadkowie historii 110-letniego budynku, pozostaną fundamenty z piaskowca, które później wykorzystane mają zostać w małej architekturze. Sam budynek nie straci natomiast swojego dawnego wyglądu.

W zrewitalizowanym budynku starego szpitala uczelnia ma stworzyć profesjonalne sale dydaktyczne dla Instytutu Zdrowia i Instytutu Medycznego. Będą się tu kształcić m.in. studenci fizjoterapii, pielęgniarstwa, kosmetologii i dietetyki.

- Pandemia zmieniła trochę oczekiwania, pojawiły się nowe możliwości, chcemy z nich skorzystać - dodaje Bianka Godlewska-Dzioboń, podkreślając, że w przyszłości PPUZ planuje otwierać kolejne kierunki. - Myślimy też o zagospodarowaniu pozostałych części terenów, korzystając z sąsiedztwa szpitala i wybudować nowoczesny kampus.
Koszt inwestycji to 24 miliony złotych. Uczelnia ma je ze sprzedaży - za zgodą Ministra Finansów - obligacji oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Czy to wystarczy, biorąc pod uwagę podwyżki cen w branży budowlanej? To zweryfikuje przetarg, na razie jednak przedstawiciele PPUZ są dobrej myśli, a - co podkreślał obecny na dzisiejszym spotkaniu wicestarosta Bogusław Waksmundzki - ceny w tej branży już się stabilizują.

Przy okazji rozpoczęcia inwestycji, kanclerz uczelni Andrzej Sasuła po raz kolejny dziękował starostwu za przekazany PPUZ 3,5-hektarowy teren, przypomniał też o kilkusetmetrowej drodze - łączniku aż do Urzędu Pracy, którą wybuduje Miasto.

p/ zdjęcia: Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
plandemia20.08.2021, 14:04
Moment, przeciez to stary szpital, ile chorob te sciany widzialy ile zgonow, w normalnym kraju przynajmniej to trzeba wyburzyc?!
XXX20.08.2021, 12:10
A co na to pani z nadzoru budowlanego bo usmiech to za malo
Polska Walcząca NT20.08.2021, 07:02
Skandal z starym szpitalem. To się nadaje do TV.
Jak za dawnych lat. Wcześniej władze doprowadziły do zniszczenia Szpitala tj. całego obiektu i jego otoczenia, jak, dwóch bloków z siedzibą, dyrekcja i hotel pracowniczy, kotłownia i zaplecze z agregatem prądotwórczym, kuchnia i magazyn żywności, magazyn tlenu i gazów tech., z rampą, budynek oddz. dziecięcy, Przychodnia Chirurgiczna i Krwiodawstwo, oddz. Pogotowia Ratunkowego, Warsztat ZOZ ? utrzymanie ruchu, Duzy magazynu ze sprzętem na wypadek wojny, prosektorium z zapleczem do wydawania zwłok, zespół budynków, Rejonowej Kolumny Transportu Samochodowego - RKTS - inaczej Pogotowia Ratunkowego wraz ze stacją paliw. Wszystko zniszczono, przez lata zmarnowano, okradziono z metali i zdewastowano.
Mieszkańcy z wielkim żalem patrzyli na upadek tego zabytkowego miejsca wybudowanego w okresie II RP.
Teraz się okazuje, że nowe władze będą naprawiać odbudowywać i remontować, ale zakłamanie.
Kto za taki stan zniszczenia odpowiada, kto do tego z poprzednich władz dopuścił, kto za to odpowie. Przecież podobnie było w całej Polsce po 1990 roku. Najpierw upadek, zniszczenie, sprzedaż a po latach albo teren sprzedawano deweloperowi lub innym z zagranicy albo nowa odbudowa i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Skandal.
Polska Walcząca.
Mgr architekt18.08.2021, 21:31
Świetna wiadomość. Ukończyłem uczelnię i bardzo dobrze wspominam. Mam nadzieję, że kiedyś ludzie/nowotarzanie otworzą oczy i zaczną doceniać, że miasto i uczelnia chce się rozwijać. Niestety, mamy we krwi to, że lubimy miastu i władzom umniejszać ich działania. Zamiast razem dbać o to, aby w innych powiatach i miastach Polski uslyszana została dobra renoma. Tak jak to mówią, do swojego gniazda się nie "robi" moi mili.
Powodzenia i do przodu!
Ekolok18.08.2021, 19:18
Gdzie utylizowane będą odpady?
Burok18.08.2021, 17:00
Chyba sie coś komuś pomyliło . Co można zrobic za 166 tysięcy ?
Pio.18.08.2021, 16:09
Przecież urząd pracy mieli przenieść.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl