08.09.2021, 12:04 | czytano: 4545

Gmina liczy na 55 mln zł na inwestycje w ramach Polskiego Ładu

Roman Krupa. Fot. Marcin Szkodziński
Wnioski na budowę kanalizacji w Witowie i Dzianiszu, budynku wielofunkcyjnego w Witowie i przebudowę remizy OSP w Kościelisku, złożył samorząd gminny w Kościelisku w ramach finansowania z Polskiego Ładu.
Do 15 sierpnia samorządy miały czas na zgłaszanie projektów, których finansowanie będzie w ramach Polskiego Ładu. Każda z gmin mogła złożyć do trzech wniosków w ramach czterech priorytetów.
Gmina Kościelisko zdecydowała się na złożenie maksymalnej możliwej ilości wniosków w trzech różnych priorytetach. - Pierwsza inwestycja z priorytetu wodno-kanalizacyjnego dotyczy budowy kanalizacji w Witowie i Dzianiszu o wartości powyżej 47 mln zł. Druga inwestycja, to budowa budynku wielofunkcyjnego w Witowie, w którym zamierzamy umieścić ośrodek zdrowia, żłobek, aptekę, mieszkanie socjalne i salę do spotkań. Trzecia inwestycja to wykonanie przebudowy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku – wymienia złożone wnioski Ronam Krupa, wójt Gminy Kościelisko.

W październiku samorządowcy oraz mieszkańcy gmin mają poznać wyniki naboru wniosków oraz proponowaną wysokość dofinansowań, które w trakcie ogłaszania naboru uległy zmianie. - Na początku finansowanie było podawane jako sztywne. W tym pierwszym priorytecie miało wynosić 95%, w drugim – 90%, a w trzecim 85%. Ten poziom miał być sztywny i stały. W kolejnych miesiącach już po uruchomieniu naboru zaczęło się to zmieniać. Teraz komunikacja wygląda w taki sposób, że dofinansowanie ma być do 95%, do 90% i do 85% zależnie od priorytetu – opisuje Roman Krupa.

Wójt nie ukrywa, że na największą z inwestycji, jaką jest budowa kanalizacji w Witowie i Dzianiszu bez maksymalnego dofinansowania samorządu nie będzie stać. - Na pewno nie zdecydowalibyśmy się na wniosek o budowę kanalizacji w Witowie i Dzianiszu, jeżeli takiego dofinansowania by nie było. Tylko i wyłącznie ten poziom dofinansowania pozwala nam myśleć o tym, że stać nas na realizację takiego zadania o łącznej wartości 47 mln zł. Jeżeli dostaniemy wsparcie w wysokości 95%, to wtedy ma to ekonomiczne uzasadnienie. W innej sytuacji bez takiego poziomu dofinansowania naszego samorządu po prostu nie stać na jego realizację – zaznacza Roman Krupa.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
w.09.09.2021, 14:40
średnio 7 mln zł na gminę więc chyba Wójt przesadził z kwotą
FAM09.09.2021, 10:16
Najgorszy wojt jakiego miala ta Gmina.
FAM09.09.2021, 10:16
Gdyby Wojt nie przegrywał procesów w sądzie i Gmina nie musiała płacić to i na kanalizację by się znalazło.
sąsiad i ja09.09.2021, 06:58
Bardzo dobrze, ze gminy skladają wnioski i wyjdzie ogólna kwota taka, jak @fk wyliczył, a będzie z tego Wielkie Nic, jeśli nie będzie dotacji z UE. Pisowcy z rządu już nie ukrywają, że dążą do polexitu (np Terlecki na FE w Karpaczu)
fk08.09.2021, 13:21
2477 gmin razy 55 mln daje ok 136 mld.A taki Kraków czy Warszawa powinna dostać więcej niż 55 mln.
Strefa08.09.2021, 12:23
Pierwsze podwyżki podatków a dopiero z nich obietnice będą spełniane bo na kasę z UE nie ma co narazie liczyć bo trzeba być praworządnym krajem i uczciwym partnerem międzynarodowym
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl