10.09.2021, 19:14 | czytano: 4398

Robotyka w ginekologii onkologicznej (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W zorganizowanej w hotelu Mercure Kasprowy dwudniowej konferencji naukowej uczestniczyli chirurdzy i ginekolodzy z całego kraju. Zorganizowano także warsztaty oraz transmisję z operacji on-line pacjentki w Krakowie, podczas której można było na bieżąco zadawać pytania i przekazywać swoje uwagi.
- Tego rodzaju narzędzia jak system robotyczny, to przyszłość zaawansowanej chirurgii w onkologii. W Polsce jesteśmy nieco do tyłu za takimi krajami, jak np. Czechy. Niejako będąc trochę ofiarami sukcesu jaki u nas święci chirurgia małoinwazyjna w postaci laparoskopii - mówił bezpośrednio po operacji dr hab. Paweł Basta zastępca kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej Szpitalu Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zaawansowany system robotyczny Davinci znacznie ułatwia pracę chirurga podczas zabiegu. Chirurg w wygodnej pozycji ma możliwość sterowania czterema ramionami robota, które nie tylko mają większy zakres ruchu, ale także dzięki komfortowi pracy łatwiej jest uniknąć błędu. Dodatkowo możliwość sterowania ramionami robota na odległość ogranicza ilość osób przebywających na sali chirurgicznej. Chirurg może operować nie tylko z innego pomieszczenia, ale także z innego miasta lub kraju. - Operacja, którą oglądaliśmy odbywała się w Krakowie. Dzięki możliwościom telemedycyny bez problemu możemy uczestniczyć w operacjach nawet z najbardziej odległych miejsc. Również sam operator wciąż przebywa na sali operacyjnej, ale już nie bezpośrednio przy pacjencie. Oczywiście te systemy są już przygotowane do tego, aby ten operator był w innych częściach szpitala, czy w innej części miasta, kraju lub świata. Tego rodzaju zabiegi już były przeprowadzane. Jest to kolejny krok w zmianie postrzegania naszej pracy w klasycznym sensie – mówi dr hab. Paweł Basta

To jednak nie maszyna, a człowiek przy użyciu maszyny nadal dokonuje operacji. - To jest bardzo ważne, ze to nie robot operuje, ale doświadczony chirurg w asyście robota, czyli wykorzystując jego możliwości. Tak jeszcze będzie długo. To człowiek wciąż operuje i od niego jest zależne jak będzie operacja przeprowadzona - zaznacza dr hab. Paweł Basta.

Tego typu zaawansowane zabiegi, to nie tylko ułatwienie pracy dla chirurga, ale przede wszystkim szybszy powrót do zdrowia pacjentki. - System Davinci to przykład zastosowania najnowszych instrumentów chirurgicznych umożliwiających znaczne skrócenie czasu operacji, zmniejszenie ilości utraconej krwi, a tym samym szybszy powrót chorej do zdrowia i powrót do domu - mówi Paweł Basta.

Warsztaty pod Tatrami, to nie tylko możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym systemem robotycznym, ale także możliwość wymiany doświadczeń wśród lekarzy. - Obradujemy i wymieniamy się doświadczeniem zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Nie tylko w zakresie technik operacyjnych – zaznacza dr hab. Hubert Wolski, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Radioterapia, chemioterapia, wczesna diagnostyka, praca w zespole, ale są też aspekty psychologiczne i psychiczne, co jest również bardzo istotną częścią zarówno diagnostyki, jak i terapii – wymienia tematy rozmów zakopiański doktor.
Konferencja odbywa się pod kierunkiem prof. Zbigniewa Koisa.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Monika bez stanika12.09.2021, 07:59
Jakbym się tak niedała kamerować , Monika
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl