17.09.2021, 21:09 | czytano: 3609

Nowotarskie obchody 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. "Niech nasza obecność będzie hołdem" (zdjęcia)

Najpierw w kościele pw. św. Anny, później - przy Grobie Katyńskim, Nowy Targ wspominał dziś 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.
Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód.
Po mszy w kościółku św. Anny - w pięknej oprawie muzycznej Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” - za poległych i pomordowanych na wschodzie, delegacje samorządowców, kombatantów, służb, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu, gdzie złożyły wiązanki kwiatów. Odśpiewano Hymn i Rotę.

- Kiedy w osamotnieniu podjęliśmy walkę z niemieckim okupantem, bardzo szybko spadł na nas kolejny cios. Od wschodu uderzyła Armia Czerwona. Konsekwencją sowieckiej agresji były rozpoczęte już na początku 1940 roku masowe deportacje polskich obywateli w głąb Rosji - przypominał Karol Skrzypiec, wicestarosta powiatu nowotarskiego. - Tysiące naszych rodaków musiało opuścić Polskę i poza jej granicami budować życie na nowo. Wspominając te tragiczne wydarzenia, nie sposób przejść obojętnie wobec sybirackich losów. Wobec Polaków, pracujących ponad siły, z ograniczeniem dostępu do pożywienia i wody, zmagających się z chorobami, którzy trwając w wierze swoich przodków, nie dali się złamać. Pielęgnując polskość w rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom, wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Dziś jedyną pamiątką po nich są zbiorowe mogiły, często bezimienne, rozsiane po terytorium syberyjskiej Tajgi, w stepach Kazachstanu i innych zakątkach byłego Związku Radzieckiego. Niech nasza obecność na dzisiejszej uroczystości będzie hołdem dla wszystkich Polaków, zesłanych na wschód. Niech obchodzony 17 września Dzień Sybiraka będzie czasem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości.

Dzisiejsze uroczystości, prowadzone przez Marcina Kudasika, zorganizowało Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta i Powiatowym Centrum Kultury.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bolek18.09.2021, 10:46
@obserwator, trzeba podziękować panu staroście. Kilka lat wstecz uroczystości odbywały się w kościele św. Katarzyny, nie wiem komu ten kościół przeszkadzał
ciekawski18.09.2021, 09:32
Cześć i chwała BOHATEROM. Brawo, że w takich uroczystościach są zaangażowane młode pokolenia - patriotyzm trzeba wpajać od małego.

@Obserwator
Pandemię, to Ty masz manipulacją rządową już zakodowaną w mózgu. Bardzo mi szkoda takich ludzi jak Ty. Pandemii medycznej nie było i nie ma, jest tylko plandemia medialna.
Obserwator18.09.2021, 08:12
Kto wpadł na tak nieodpowiedzialny pomysł aby w tak ciasnym kościółku stłoczyć tyle osób kiedy kolejna fala pandemii za progiem.
Sk18.09.2021, 08:12
Wypada podać pełną nazwę instytucji organizujących uruczystosci
,,,18.09.2021, 01:35
...Powiedz to Balcerowiczowi i jemu podobnym.
...17.09.2021, 22:26
Życie ludzie oddawali żeby dzisiaj w sobotę można było wyskoczyc do Lidla Biedronki achuan carrfura Aldi itd a jak już idziesz do polskiego sklepu to i tak 80% produktów to zachodni kapitał... Cześć i chwała bohaterom warto było poświęcać życie żeby dzisiaj wasze wnuki dalej były po zaborem...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl