18.09.2021, 11:06 | czytano: 23180

Maciej Jachymiak: Polski hokej jest na dnie

Archiwum autora
- Rozmawiałem w tych dniach z kilkoma rozsądnymi ludźmi. Większość twierdzi, że w hokeju nic się nie zmieni. Nikt rozumny do tego gnoju dobrowolnie nie wejdzie. No i to poparcie pełnomocnika PiS… - pisze Maciej Jachymiak, nowotarżanin, lekarz, były samorządowiec i polityk.
Szanowni Czytelnicy!
Miarkujcie sobie, że mój felieton sprzed tygodnia nie został puszczony. I słusznie! Zawierał coś na kształt Wesela Wyspiańskiego (w związku z moją 30. rocznicą ślubu). Redakcja zaleciła, żebym sobie zrobił zimny okład na głowę i napisał felieton. Jak się umawialiśmy. Została więc pusta dziura (piękny pleonazm, często używany!), ale w archiwum dostępna, jakby kto chciał.

Z wydarzeń ostatnich dni pominę ponowny pokropek ronda w Nowym Targu. Nie wiem o co chodzi dziennikarzom. Gdzie jest napisane, że nie wolno czegoś poświęcić dwa razy? Ksiądz na kolędzie święci mieszkanie co roku i jest dobrze. Proponuję, żeby Wataha wszystkie swoje inwestycje w mieście co roku święciła. Zbyt wiele ich nie ma, więc to nie jest problem…

Tymczasem portal hokej.net zamieszcza, z pełną dezynwolturą, zdjęcie prezesów PZHL z „pełnomocnikiem” PiS do spraw sportu, znanym eurocwaniczkiem, Ryszardem Czarneckim. Można by się zżymać, że persona ta jeszcze w ogóle funkcjonuje w przestrzeni publicznej, ale akurat do PZHL pasuje jak ulał.

Za kilka dni zjazd tej organizacji. Obecny zarząd doprowadził ją do ruiny. Oficjalne zadłużenie to 18 mln 700 tysięcy złotych. Od trzech lat Związek jest zamknięty. Głównie przed wierzycielami. Za zgodą tzw. ministerstwa, które przekazuje pieniądze na hokej przez śląski związek. Znaleziono sposób na niepłacenie długów. Oszustwo w majestacie prawa. Częsta zagrywka w naszym państwie z tektury.

A hokej polski jest na dnie. Żebyż jeszcze za te długi zrobiono coś dobrego... Szkolenie leży. Polska liga nie znaczy nic, poza tym że zagraniczni hokejowi emeryci mogą w niej do woli pograć. Wypychając młodzież, która tym sposobem ma zahamowany rozwój. Żeby perwersja była pełniejsza ci zagraniczni emeryci często są opłacani publicznymi pieniędzmi ze spółek skarbu państwa.

Nie będę się tutaj już rozpisywał o innych rzeczach, które działy się w PZHL… a przy których nawet Zdzisław Kręcina by się zawstydził. Mogę sypać z rękawa. Ale po co? Kto na to dziś w Polsce zwraca uwagę? Rządzą Czarneccy.

Rozmawiałem w tych dniach z kilkoma rozsądnymi ludźmi. Większość twierdzi, że w hokeju nic się nie zmieni. Nikt rozumny do tego gnoju dobrowolnie nie wejdzie. No i to poparcie pełnomocnika PiS…
Myślę, że to jest sposób na politykę. Narobić takiego syfilisu, żeby nikt się już tam pchać nie chciał. I rządzić po wsze czasy. Wsze także w tym drugim znaczeniu.
Przyzwoitość w życiu publicznym się skończyła. O ile kiedykolwiek była. Kto to zrozumiał ma szansę…
Żegnam czule.

*
P.S.

1.Spośród licznych pytań na jakie nigdy nie otrzymałem odpowiedzi było takie: Czy to prawda, że młodzież ze szkoły mistrzostwa sportowego PZHL była dowożona ze szturmówkami na miesięcznice smoleńskie?

2.Jest szansa na zdjęcie p. burmistrz z Krystyną Pawłowicz?

3.Moje zdjęcie: mały kotek próbuje ugryźć wielkiego pana.

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kibic28.09.2021, 15:51
No i co, po zawodach ? "Niewybrani do Komisji Rewizyjnej: Jachymiak - 28, Kowalówka - 23."
Ja21.09.2021, 20:27
Ale kicz masakra ????????????
doktor Jekyll19.09.2021, 13:24
O rany! To ciągłe odwoływanie się do przeszłości i szukanie winnych zaistniałej ruiny hokeja w Nowym Targu świadczy przecież tylko o nieporadności obecnych władz klubu i władz miasta. Nawet nie trzeba tego uzasadniać, bo to widać na każdym kroku. Dziadostwo goni dziadostwo. I każdy głos obrony tej sytuacji pogrąża tylko jeszcze bardziej samych decydentów. Niestety jednym i drugim zależało i zależy jedynie na załatwieniu własnych interesów i im są mętniejsze reguły tym można więcej ugrać.
"Społecznicy" i "działacze" z układów, co to im w życiu nie wyszło, odnaleźli się szybciutko w spółkach sportowych. I to był pierwszy krok do publicznej patologii i finansowej katastrofy. Tak też i od lat to zbawienne koło ratunkowe wymyślone przez tych samych warszawsko regionalnych działaczy związkowych zamieniło cały hokejowy kapitał w popiół, który każdorazowo wysypuje się wiadrami na lód.
Do tego doszły kalkulacje wyborcze lokalnych polityków, którzy za cenę kilkuset głosów wrzuconych do urny przez mieszkańców Nowego Targu reanimowali i wciąż reanimują na siłę tego samego trupa, za którym ciągną się niezliczone afery za, dla, przez. Wicie, rozumicie.
Niestety zamiast zmieniać system w oparciu o przejrzyste zasady funkcjonowania tej dyscypliny w relacjach z samorządem czy biznesem, nawiasem mówiąc bardzo drogiej i mało w naszych realiach rozwojowej, włodzarze poszli i idą tymi samymi schematami co trzydzieści, dwadzieści czy dziesięć lat temu. Nihil novi. Przecież jakoś to będzie - bo tradycja. Bo marketing. Bo chcemy. Bo może jakiś jeleń będzie miał potrzebę zaistnienia i opłacenia zabawek "działaczy".
A na koniec mieni się zarząd, zmieni się burmistrz, zmieni się Rada. Będzie na kogo zwalać i opowiadać o nierealnych wizjach, nawijać ludziom makaron na uszy, zakłamywać rzeczywistość, udawać, że już jutro czarodziejska róźdżka to wszystko odmieni. Że niby jakieś nowe lodowisko odmieni systuację samych hokeistów, ożywi ich legendę, pomoże w pozyskaniu sponsorów. To dopiero ułuda, w której mistrzem świata okazał się nie kto inny jak Grzegorz Watycha, który przebił wszystkich prezentując wizualizację pałacu lodowego na terenach bez prawie własności. Istny lokalny Copperfield. Ba, ten sam numer wyciął mieszkańcom i sympatykom hokeja, w niezmienionej formie dwa razy w ciągu czterech lat. I co? I superowo kręci się dalej.
Dlatego to tu i teraz trzeba się wykazać umiejętnością rozwiązywania problemów i stosowania nowoczesnego zarządzania. Może dość już tych wszystkich bzdur o wielkości i wyższości hokeja nad innymi dyscyplinami i przyczynami jego zapaści. Może dość rzucania kalumni na Fryźlewicza, Wojasa, Jachymiaka, Jagły, Michalskiej czy każdegj innej osoby, która narazi się zainteresowanym takiego właśnie stanu rzeczy? Może warto zacząć wymagać realizacji składanych obietnic, wykonywania swoich publicznych i społecznych funkcji? Jakiejś odpowiedzialności? Kompetencji? Logicznego myślenia... i mądrości przy urnach wyborczych?
Marcin19.09.2021, 10:16
taaaaa... 'kibic' podsumował. Czuję rękę poprzedniej ekipy. Władze miasta mają utrzymywać i prowadzić klub? Może jeszcze trenować zawodników i zapewniać im emeryturę i opiekę medyczną?
Bredzisz człowieku. Klub ma ogromne wsparcie z kasy miasta. Efekty zależą od zawodników a ci - rozeszli się za chlebem do innych klubów bo kolejne zarządy KS Podhale nie dawały sobie rady z prowadzeniem komercyjnego klubu.
Co to jest znaczy że 'Wyszkoleni zawodnicy kończą kariery. Wolą sprzątać i gotować niz grać w hokeja' ????
A co mają d***u robić po zakończeniu kariery? Tańczyć na lodzie? Nie każdy się załapie do rady nadzorczej spółdzielni czy spółki miejskiej. Koniec kariery to koniec kariery -i coś trzeba robić z życiem. Burmistrz ma im roboty szukać? Weź się ogarnij człowieku bo z tej nienawiści do Watychy to już jesteś nudny.
Kibic19.09.2021, 09:22
Podsumujmy. Od 7 lat burmistrzem jest Watycha. Hokej leży na łopatkach i piszczy. Miała być nowa hala lodowa jest kosztowny remont MOKu i wyrzucona biblioteka. Wyniki są najgorsze w historii klubu. Władze miasta nie mają żadnej polityki wobec klubu poza podawaniem finansowej kroplówki na podtrzymanie życia. Wyszkoleni zawodnicy kończą kariery. Wolą sprzątać i gotować niz grać w hokeja. Taka jest rzeczywistość miasta przy drodze z plastikowym manekinem na rynku.
Bella18.09.2021, 23:59
Jak już tak piszemy o "zasłużonych" dla hokeja i ogólnej promocji Nowego Targu, to nie zapominajmy o poprzednim naczelniku M. Jagle. Pan totumfacki poprzednich władz spaprał temat koncertowo. Jak szlak bacówkowy na przykład. Teraz żal mu pupcię ściska, że prezydent nie u niego był na obiadku? hahahahahhahahahahahahahahahha
Brzynczyk18.09.2021, 23:08
To Watycha zniszczył hokej na każdym poziomie. Hokeja w NT nie ma. Będą operowe śpiewy w MOKu zamiast hali lodowej i hokeja.
bez dwóch zdań18.09.2021, 22:36
To poprzedni burmistrz zniszczył hokej w mieście. Brakuje tylko Marcinka i jego żałosnego "u Watychy wszystko na odwrót".
Ten co wie18.09.2021, 22:33
Popieram
Daj już spokój. Fryźlewicz jest w grobie. Od 7 lat burmistrzem jest Watycha. Za 7 lat można zbudować mur chiński. Można wszystko. I co? Zeszło powietrze ze sznuruwek?
Dociekliwy18.09.2021, 22:17
No jak ktoś z takimi tygrysami się zadaje, to ...
Popieram18.09.2021, 21:00
Fryźlewicz zamordował hokej. Mieliśmy mistrze Polski i trzeba było budować nowe lodowisko bo byli na fali. No ale Fryźlewicz powiedział że nie ma pieniędzy później Wojas odszedł i takie teraz są tego skutki.
Wektor18.09.2021, 19:59
Trzeba sobie zadać fundamentalne pytanie, kto CHCE hokeja i kogo na niego STAĆ w Nowym
Targu. Miasta nie stać, prywatni przedsiębiorcy nie są zainteresowani, Wojas chciał kupić
za przysłowiową "złotówkę" hale lodowiskową, ale mu odmówiono i w konsekwencji obrażony
podziękował klubowi za współpracę. Oczywiście wcześniej wylansował swoją firmę, markę, na
terenie całego kraju. Jak to się zbilansowało finansowo, najlepiej wie sam zainteresowany.
Reklama dźwignią handlu, wszyscy o tym wiedzą, a niektórzy wiedzą, ile to kosztuje. Reklama
w kubach pierwszo-ligowych jest droga, reklama we własnym kubie jest tańsza (mniejsza),
każdemu zainteresowanemu RÓŻNICĄ, proponowałbym to sprawdzić. Hokej to droga dyscyplina
sportu, nakłady na nią są duże, w ogólnym rozrachunku bilans jest korzystny dla właściciela,
zwłaszcza gdy klub odnosi sukcesy, a za czasów Wojasa klub niewątpliwie odnosił sukcesy.
Rozbiło się o halę lodowiskową. Na sporcie chce się zarabiać, mając chale na własność, można
czerpać z tego korzyści, w przeciwnym razie, można tylko WYKORZYSTAĆ klub do własnych
interesów i tak właśnie się stało. Nie będzie hokeja w NT, jeżeli właściciel klubu nie
będzie posiadał na własność hali lodowej i zasobnego konta, czy coś tu jest niezrozumiałe :).
Problemy z PZHL to problemy nie tylko tej ekipy rządzącej, co zrobiła poprzednia władza
z problemami PZHL, by poprawić sytuacje. NIC:). Więc po co ta piana nad "grobem" :).

Dla przypomnienia.
28.05.2009 NOWY TARG. Wiesław Wojas poinformował dziś dziennikarzy na specjalnie zwołanej
konferencji prasowej, że firma Wojas Spółka Akcyjna nie będzie sponsorowała klubu Wojas
Podhale Nowy Targ od nowego sezonu. Wojas wyjaśnił, że on sam w dalszym ciągu jest
właścicielem klubu Wojas Podhale Nowy Targ - jako osoba prywatna wciąż jest większościowym
udziałowcem Sportowej Spółki Akcyjnej Wojas Podhale.

Dzień wcześniej prezes klub Andrzej Podgórski, podczas walnego zebrania Miejskiego
Młodzieżowego Klubu Sportowego powiedział, tłumacząc decyzją Wiesława Wojasa,
że "utrzymanie hokeja przerosło możliwości miasta" i "BEZ ZMIANY ADMINISTRATORA
MIEJSKIEJ HALI LODOWEJ funkcjonowanie obiektu nadal będzie wywoływać kontrowersje".

Także portal e-hokej cytuje prezesa Podgórskiego; "Jest oficjalny komunikat firmy, że
zmienia strategię działania i nie będzie sponsorować hokeja. Rozpoznajemy obecnie sytuację,
czy możliwy jest ?świat? po Wojasie i do jakiego stopnia." Zdaniem prezesa nowotarskiego
klubu takiej decyzji można było się spodziewać, choćby z powodu ?niezadowalającej współpracy
ze strony miasta?.
---------------------------------------------
Wybiegając w przyszłość, najważniejsze dla mnie, jest to, kogo wybierzemy w następnych
wyborach samorządowych. NAPEWNO nie platformocwaniczka Macieja Jachymiaka :). Ta koalicja,
która rządzi miastem, nie ma prawa zaistnieć ponownie, w przeciwnym razie.... czeka nas
więcej "niemiłych" dni, a nam mieszkańcom, będzie coraz trudniej zrozumieć, dlaczego się
tak dzieje. Miastem powinna rządzić silna władza, z mandatem dużej większości (bez koalicji),
która przeprowadzi reformy strukturalne i uczyni z naszego miasta strefę rozwoju
gospodarczego, i inwestycji na miarę programu nowego ładu. Tylko silna władza z burmistrzem
godnym swojego stanowiska, może przeprowadzić Nowy Targ na wyższy poziom cywilizacyjny, nie
budząc takich kontrowersji, jakie mamy obecnie.

Tak w ogóle, Watycha musi odejść. I to jest poważne:(.Tracimy wartość, jaką jest hokej w NT.
z tąd18.09.2021, 19:55
Czy ktoś z ,,wspaniałych mądrych,, krytyków, komentatorów umie jeżdzić na łyżwach?
Krzysztof18.09.2021, 16:02
Nie maja co swiecic wiec swieca drugi raz. Ruch w robocie musi byc ...byle jaki ale zawsze cos. Ladne ujecie z tym kotkiem.
?18.09.2021, 15:26
a dlaczego nie było pana na konwencji po?
Filomena Dz.18.09.2021, 15:18
Kiedyś widziałem na pana koncie FB kota, który oblizuje rurkę od spieniacza mleka w ekspresie do kawy. Pytanie, czy to jest ten sam kot?
Krążek18.09.2021, 15:09
Fryźlewicz zamordował hokej. Mieliśmy mistrze Polski i trzeba było budować nowe lodowisko bo byli na fali. No ale Fryźlewicz powiedział że nie ma pieniędzy później Wojas odszedł i takie teraz są tego skutki.
wolny18.09.2021, 14:54
@oskar. Jak byłem pod pantoflem jak ty też mi się wszystko podobało jak tobie(musiałem) do niczego się nie nadawałem.Maciek twoje felietony są bardzo OK !!!
Bodyguard18.09.2021, 14:49
Panie Macieju smutne ale prawdziwe czasy Wienia i wspierania Naszych nie wrócą szkoda gadać Hokej hokejem a napić się trzeba !! Za zdrowie Pięknych Pań
Anka18.09.2021, 14:11
Maciek, nie śpij bez pidżamy, noce są już chłodne.
STAŚ18.09.2021, 12:15
Ciekawe, gdy ugryzie ?!! Co będzie ??
Oskar18.09.2021, 12:13
Temu pożal się Boże ... nic się nie podoba . On wszechwiedzący-na wszystkim się znający a co panie lekarzu zrobił pan dla miasta i hokeja ? Udowodniłeś człowieku już wiele razy , ze nie nadajesz się do niczego !
Fred18.09.2021, 11:47
Wataha jest częścią tego planu niszczenia hokeja. Za jej panowania skończyły się sukcesy nawet na szczeblu dzieci i młodzieży. Ładuje kasę w działaczy nie wymagjąc wyniku. To wszystko za nasze pieniądze.
Goja18.09.2021, 11:40
Ja jednak uważam że t3n drugi pokropek ronda u Watychy to lekka kompromitacja.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl