23.09.2021, 12:11 | czytano: 6838

Uwaga, oszuści

Zakopiańska policja przestrzega przed oszustwem, które ponownie pojawiło się na terenie powiatu tatrzańskiego. Sprawcy podszywając się pod dostawcę energii wysyłają do użytkowników wiadomość sms, w treści której informują o niewielkiej zaległości za prąd. Nieuregulowanie tej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej.
W wiadomości podany jest również link, umożliwiający dokonanie opłaty. Po wejściu w niego jesteśmy przekierowani na stronę płatności, gdzie mamy możliwości wyboru banku. Następnie odbywa się proces logowania, w którym podany zostaje tylko numer klienta, bez żadnego hasła. Po chwili otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać we wskazanym na stronie miejscu. Niestety wykonanie tych czynności może być bardzo zgubne i prowadzić do utarty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości.
- Raz jeszcze przestrzegamy przez sprawcami oszust - mówi podkom. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. - Ich metody są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu. Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku. Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni. Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi. To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.

oprac .r/ KPP Zakopane
Może Cię zainteresować
komentarze
Sds23.09.2021, 18:50
Uwaga. Przychodzą SMS o skierowanie na 10 dniową kwarantannę z info na linku z wyznacznikiem kraju ly (Libia)
Radek23.09.2021, 18:27
Nie tylko w tatrzanskim , ja w nowotarski już takiego SMS a dostałem bodajże w czerwcu , mam go dalej bo go nie wykasowałem , nawet numer jest z którego został wysłany .
Wyrocznia23.09.2021, 15:15
Rząd ma konkurencję.
Spod Giewontu23.09.2021, 13:14
Nie tylko w tatrzańskim. Ja w powiecie nowotarskim też dostałam tego smsa, ale olałam go, bo elektrownia nigdy takich treści nie wysyła. Mam go dalej, bo go nie wylądowałam, nawet jest numer z którego wysłano.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl