26.09.2021, 09:10 | czytano: 3821

W obawie przed talibami przyjechali do Polski w naczepie tira

zdj. KaOSG
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem zatrzymali sześciu obywateli Afganistanu, w tym rodziców z trójką dzieci oraz Irakijkę, którzy przyjechali do Polski w naczepie tira z granulatem do produkcji styropianu. - Afgańczycy obawiali się o swoje życie po przejęciu władzy przez talibów - mówi rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG Justyna Drożdż.
Rodzice z trójką dzieci, obywatelka Iranu oraz Afgańczyk podróżowali w naczepie, którą przewożony był granulat do produkcji styropianu. Kierowcą pojazdu był 61-letni Turek, który po przyjeździe na parking firmowy usłyszał niepokojące odgłosy dochodzące w przestrzeni ładunkowej TIRa.
Cudzoziemcy zostali zatrzymani w związku z tym, że ich pobyt na terytorium RP był niezgodny z przepisami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu w Polsce. Afgańczycy i Iranka przebywali na terytorium RP bez ważnych dokumentów podróży oraz bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim. Ponadto nielegalnie – podstępem - przekroczyli granicę państwową wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski, ukryci w naczepie tureckiego TIRa.

Rodzina z trójką dzieci z Afganistanu wyjechała około 3 tygodni temu, przekraczając legalnie granicę afgańsko – pakistańską. Następnie, na podstawie posiadanych krótkoterminowych wiz, udali się do Rumunii. Potem, już nielegalnie chcieli zorganizować przerzut do Belgii, gdzie ojciec rodziny miał dostać pracę. Ucieczka z Afganistanu spowodowana była obawą o prześladowanie i życie, po przejęciu władzy przez talibów, a także w celu poprawy swojej sytuacji ekonomicznej i bytowej w krajach Europy Zachodniej.

18-letni Afgańczyk wyjechał z kraju około pół roku temu, w obawie przed represjami ze strony talibów. Z pomocą przemytników nielegalnie pokonywał granice państw - począwszy od Afganistanu i Pakistanu, przez Iran, Turcję, Bułgarię i Serbię, docierając do Rumunii. Z kolei 31-letnia obywatelka Iranu wyjechała ze swojego kraju do Turcji około 3 lata temu. Stamtąd, dzięki pomocy przemytnika udała się przez Grecję i Macedonię do Serbii, skąd przedostała się do Bośni. Jednak ze względu na problemy z organizacja dalszej podróży, wróciła ponownie do Serbii. Tam w ośrodku dla uchodźców przebywała około 1,5 roku.

W Rumunii cała siódemka cudzoziemców przy pomocy opłaconego przemytnika, po przecięciu linek zabezpieczających weszła do naczepy, którą rzekomo mieli dostać się do Niemiec, a poprzez Węgry i Słowację dotarli do Polski.
Wobec rodziny Afgańczyków zastosowano środek detencyjny, w postaci zgłaszania się w każdy drugi wtorek miesiąca do Komendanta Placówki SG w Zakopanem.

Obywatelka Iranu oraz obywatel Afganistanu nie posiadali żadnych dokumentów podróży, nielegalnie przekroczyli granicę państwa, nie posiadali na terenie kraju rodziny oraz miejsca pobytu oraz nie posiadali wystarczających środków pieniężnych celem wpłaty odpowiedniego zabezpieczenia, a zatem istnieje ryzyko ich ucieczki. Cudzoziemcy zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy. Natomiast kierowca pojazdu ciężarowego po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony.

KaOSG, s/
komentarze
tarżanin nowy27.09.2021, 10:49
"istnieje ryzyko ich ucieczki" A niech uciekają, ja bym im nawet dał na bilet, żeby już jutro byli w Niemczech czy Holandii, gdzie zapewne bardzo chcieliby się znaleźć.
ens26.09.2021, 14:32
Nie rozumiem. Zamiast walczyć z sytuacją to uciekają do Europy. Która wita ich zasiłkami przez co zamieniają się w jednostki obciazajace system. I jedyne co ma ich przeszłe życie wspolnego z teraźniejszym to fakt iż dawniej się im nie chciało i obecnie tez im się nie chce. Lenie. Zapakować do samolotu tak jak USA robi z haityczykami i odwieźć z powrotem i tak do skutku...
Smok26.09.2021, 13:51
Czyli kolaboranci zwykli, normalny arab nie musi uciekać, uciekają tylko ci co współpracowali z okupantem. Nie pomagać, odesłać.
sciekurzedowy26.09.2021, 13:29
przyjechali po socjal, dostana wszystko ,mieszkanie plus, pincet plus ,dzieci bedzie z dziesiecioro, wnet zostaniemy mniejszoscia narodowa tylko tak dalej
P.26.09.2021, 10:49
Jeśli uciekają przed talibami to dlaczego tak daleko? Tyle krajów spokojnych po drodze.
jan_hemoroid26.09.2021, 10:12
Podobno tylko w Niemczech nie sięgną ich macki Talibów.
Zachowuję spokój.26.09.2021, 10:07
Jeżeli zechcą pracować, szanować prawo, integrować się - to przyjąć. Jeżeli nie, deportacja.
Sciema26.09.2021, 09:54
Turecki kierowca nie wiedział...Ciekawe ile wziął.Dobry sposób na dorobienie.W Anglii by dostał 2.5tys funtów od sztuki to by mu się odniechcialo.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl