11.10.2021, 09:15 | czytano: 10808

Antypisowska manifestacja na Rynku. Skandowali "Zostajemy w Europie" i krytykowali senatora Hamerskiego, że tylko jeździ po imprezach (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
- Ludziom, którzy cenią wartości wpisane w Konstytucję i w traktaty europejskie obecny rząd pluje w twarz. Wobec zdrady, jaka się dokonuje na naszych oczach, nie możemy być obojętni - mówił wczoraj na nowotarskim Rynku Bogusław Pachniowski, szef koła Platformy Obywatelskiej w Nowym Targu.
Nowy Targ był jednym ze 126 miast, w których odbyły się wczoraj manifestacje pod hasłem „Zostajemy w Unii”. Były one reakcją na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją.
W demonstracji poparcia dla UE w Nowym Targu uczestniczyło ponad 100 osób. Odśpiewano Hymn Polski i Odę do Radości, skandowano „Polska to my, unia to my".

- Nie każdy może być w Warszawie (tam odbyła się największa, ok. 100-tysięczna manifestacja - przyp. red.), ale liczy się każde wsparcie, w każdej, najmniejszej nawet miejscowości - podkreślała posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. - Musimy pokazywać, że chcemy być w Europie, że cenimy to, iż jesteśmy Europejczykami, że nie pozwolimy, by nas wyprowadzono z Unii Europejskiej.

Posłanka PO podczas swojego wystąpienia mówiła też o funduszach unijnych, również w kontekście korzyści dla małych miejscowości - przypomniała choćby wczorajsze otwarcie sceny plenerowej w Poroninie, zaznaczała, że straty i konsekwencje wynikłe z opuszczenia UE byłyby olbrzymie.

Było też o unijnych wartościach. - Wolność, równość, demokracja, szacunek dla wszystkich, tolerancja - to sprawy najważniejsze - mówiła Marczułajtis-Walczak. - Tymczasem sejm może jedną ustawą o 3 w nocy nas z Unii wyprowadzić, bo dla rządzących nie ma żadnych zasad. Dlatego tak ważne jest, że tu jesteśmy, że mówimy im: „Zostajemy w Europie”.

- Rząd PiS od roku 2015 stosując metodę tzw. „kolejnych przybliżeń”, przybliża nas do Białorusi. Deformacja systemu prawnego, niszczenie konstytucji poprzez łamanie jej kolejnych artykułów, niszczenie systemu oświaty, pozostawienie systemu zdrowia samemu sobie - to wszystko powoduje, że codziennie rano budzimy się w państwie coraz bardziej papierowym - mówił z kolei Bogusław Pachniowski. - Ale w tej chwili to, co nas oburza najbardziej i wobec czego nie możemy być obojętni, to ostatnie „dokonanie” tzw. Trybunału Konstytucyjnego, na polecenie czynników partyjnych. Bo to nie jest orzeczenie prawników, autorytetów, to jest wykonanie polecenia politycznego, które podważa naszą pozycję w Unii Europejskiej i wszystko to, czego dokonaliśmy w Polsce po roku 1989.
Dostało się też podhalańskim parlamentarzystom z PiS, którzy - jak podkreślał Pachniowski - nie reprezentują interesów swoich wyborców, a jedynie wykonują partyjne rozkazy.

- Szczególnie nie widać żadnej aktywności senatora Hamerskiego. To jest człowiek, który przychodzi na obrady senatu, podpisuje listę obecności, głosuje, jak mu każą, wychodzi i za to dostaje pieniądze. Jeździ po lokalnych imprezach, gdzie jest przyjmowany jako honorowy gość i na tym polega jego praca. Takie zachowania ubliżają ludziom, udowadniają, że nasi parlamentarzyści nie pojmują istoty bycia senatorem czy posłem, a jedynym dla nich prawem jest wola prezesa Kaczyńskiego - mówił szef nowotarskiego koła PO.

Wczorajsza spontaniczna manifestacja - jej uczestnicy skrzykiwali się m.in. przez portale społecznościowe - trwała ok. 40 minut. Zgromadziła ponad setkę demonstrantów, co - jak sami podkreślali - jak na Podhale i polityczne preferencje jego mieszkańców - było dobrym wynikiem.

p/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wektor12.10.2021, 00:08
@koszmarek.

To bardzo ważny wpis. Popieram. I wszystkich niedających się ściemnić.
Dla mnie to bardzo ważne. Oby więcej takich "strzałów" w dziesiątkę :).
Piotr11.10.2021, 22:40
Myślałem że zobaczę mojego znajomego co tak bardzo popiera KOD i totalną opozycję. A tu nawet z rodziny nikogo nie ma. Może się wstydzą swoich przekonań politycznych.
koszmarek11.10.2021, 22:20
Jeśli nie uświadomimy sobie , że jest już pozamiatane ( może jednak nie wszystko stracone) , bo podpisując Traktat Lizboński powołujący Unię Europejską - która zastąpiła Wspólnotę Europejską - Śp Lech Kaczyński zrzekł się suwerenności Polski to , nie mamy szans ogarnąć rzeczywistości w jakiej jesteśmy . Unia bowiem realizuje plan Altiero Spinnellego z jego Manifestu z Ventotene czyli pełnej federalizacji tzw "krajów związkowych" . Przypomnę tylko , że był on włoskim komunistą a manifest powstał w 1941 r na włoskiej wyspie Ventotene gdzie zamknęli go faszyści - tamże też na jego grobie składają kwiaty prezydenci , kanclerze i premierzy państw członkowskich UE .Nad głównym wejściem do parlamentu europejskiego widnieje jego nazwisko a w 2011 r., podczas uroczystości z okazji 25-tej rocznicy śmierci Altiero Spinelliego polski przewodniczący Parlamentu Europejskiego, chrześcijański demokrata Jerzy Buzek stwierdził, że "Manifest ten jest wiecznie żywym źródłem idei europejskiej integracji". Tak więc nie Schuman nie Adenauer i ich chrześcijańskie przesłanie , tylko komunista Spinnelli jest tym który wytyczył drogę ideową UE . Kilka cytatów z Manifestu

?Nasz ruch czerpie pewność co do celów i kierunków działania nie z rozpoznania jakiejś nie istniejącej jeszcze woli ludu, ale ze świadomości reprezentowania najgłębszych potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. Dzięki niej nasz ruch wyznacza linie kierunkowe nowego porządku, narzucając jeszcze nieuformowanym masom pierwszą społeczną dyscyplinę. Nowe państwo powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej partii i dla nowej, prawdziwej demokracji.?

?Nieprzydatni starzy zostaną wyeliminowani, a wśród młodych trzeba obudzić nową energię.?

?Chodzi o stworzenie państwa federalnego, które stoi na własnych nogach i dysponuje europejską armią zamiast armiami narodowymi. Trzeba ostatecznie skończyć z gospodarczą samowystarczalnością, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów. Potrzeba wystarczającej ilości organów i środków, żeby w poszczególnych państwach związkowych wprowadzić zarządzenia wydane w celu utrzymania porządku ogólnego.?

Oczywiście , na stronach UE wszystko to jest dementowane i określane jako fake newsy ,tylko proszę mi wytłumaczyć dlaczego w PE istnieje grupa Spinelli do której należą Róża Thun i Danuta Hubner . Miłych snów
Michałek11.10.2021, 22:16
Mój wujek tam jest. Ale wstyd.
Wektor11.10.2021, 21:22
Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak nad wyraz aktywna na Podhalu:).
Takie akcje na pewno przysporzą nowych wyborców. Brawo Pani Jagno:).
Proszę trzymać taki poziom dalej, to się na pewno opłaci:).
Centrala nakazała siać zamęt, Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak,
posłusznie wykonuje rozkazy.
Czy Pani czasem nie zgubiła czegoś w Nowym Targu?, bo mam wrażenie,
że regularnie czegoś pani szuka w naszym mieście, może tych pieniędzy
z olimpiady, zapewniam, na rynku ich nie zakopano, a Targowicy już dawno
nie organizuje się na rynku :). Zbieżność z tą Targowicą oczywiście jest przypadkowa :).

@Ociec

Tomasz Lis - "Ludzie nie są tacy głupi, jak nam się wydaje, są dużo głupsi".

Tomasz Lis - ur. 6 marca 1966 r. w Zielonej Górze, jeden z najbardziej rozpoznawalnych
dziennikarzy polskich. Jest synem prominentnego działacza PZPR, dyrektora Stacji
Hodowli Zwierząt. Jak wynika z dokumentów zachowanych w IPN, jego stryj, Włodzimierz
Lis, żołnierz LWP, był zarejestrowany jako tajny współpracownik wojskowej bezpieki -
WSW o pseudonimie ?Klosz?.
kalkulator11.10.2021, 21:16
@Jareczek
Może i PiS wygra następne wybory, ale jedno jest pewne - nie będzie rządził samodzielnie. Będzie musiał stworzyć koalicję o ile ugrupowania, które wejdą do sejmu propozycję PiS-u przyjmą. Myślę, że to ostatnia kadencja ich rządów.
Sąsiadka11.10.2021, 20:40
Cała Polska z was się śmieje.
Jareczek11.10.2021, 20:36
Jest przepaść między nami a tymi ludźmi. Oni robią małe manifestacje a my idziemy na wybory i nic nie trzeba manifestować. Bo PIS będzie jeszcze rządził na pewno 3 kadencję.
wszystkimwon!11.10.2021, 20:07
hahah platne trole, wszystkim won!
FORCA MACABRA11.10.2021, 19:52
Pis to komuchy czerwone.piotrowicz komunistyczny prokurator a teraz zgrywa znawce prawa.Nastepni macierewicz i kaczynscy.Nie brali w zadnych manifestacjach tylko cicho siedzieli w domach.Bo tak bylo bezpiecznie...pis wam blizej faktycznie do Bialorusi czy Chin.
Roman11.10.2021, 19:38
Biedni ci Kod orze,ubecy i sbecy i reszta lewactwa!W jeden dzień walczycie z hasłem konstytucją później aborcja na życzenia później wpuścić uchodzców, wolne sądy, uwolnić rybu6z puszek...Idziecie na protest bo nie macie co robić w domu.I jeszcze 1 pytanko do tych emerytów jak wam nie pasuje ta władza,to czemu pobieracie 13,14 emerytury i poszliście na emeryturę w wieku 65 lat a nie jak rudy przegłosował 67.Zacznijcie myśleć, a nie słuchać TW OSKAR,który jest niemieckim agentem.
hahaha11.10.2021, 19:01
Żenujące zgromadzenie. Jeszcze to hasło oderwane od rzeczywistości. Przecież żeby opuścić unię to ludzie w referendum musieli by zadecydować a nie PIS czy tam inna opcja.
Tybed11.10.2021, 18:54
Czy to byla ta slynna olimpiada Jagny ?
Raczej byl to jakis wysyp zdezorientowanych frustratow , ktorzy nie moga sie ogarnac w realnym swiecie.
Trzeba rozdac prozak tym nieszczesnikom,.
Tak11.10.2021, 18:04
Srednia wieku 60+. Jakis dramat. Lesne dziadki swiat sie zmienia tak wiec ja rozumiem ze wychował was komunizm i we krwi macie uleglosc ale te czasy juz nie wroca. Nie popieram pisu ale to co wy wyrabiacie to targowica.
Ociec11.10.2021, 17:51
Brawo Nowy Targ. A większość tutaj komentujących to jednak "mądrzy inaczej", którym Kurski zrył mózgi. Ale Kurski dawno powiedział, że "głupi lud wszystko kupi". Ja zostaję w UE !
Boryna11.10.2021, 17:08
Jedną Jagnę już kiedyś wywieźli. I to wcale nie karocą i nie wyściełaną atłasem...
mszok11.10.2021, 16:51
Do kasinioka: To jest właśnie on.
Ewka11.10.2021, 15:49
Ależ ta pisowska propaganda działa! Znowu się cichcem wycofają z tego orzeczenia pseudo TK, tak jak i z uchwał LGBT, jak i Zero z veta, ale ludzie się wzajemnie naplują na siebie i nawytykają, że ten Polak a ten nie. Ślepi na złodziejstwo obecnej władzy, do czego nas już tak przyzwyczaili, że nie robi żadnego wrażenia. Za to jak zamknęli biznes i dutków nie było, to krzyk. Krzyku nie ma jak "rodzina na swoim" kradnie, bo to nie nasze. A właśnie, że nasze!
Wir11.10.2021, 15:30
Ooo widać, że Pan Bogusław Waksmundzki i jego platformiana drużyna rozpoczynają kampanię do Senatu
Kasiniok11.10.2021, 14:28
Kto to jest ten pan na pierwszym zdjęciu,tyłem na lawce, w kapeluszu, wygląda jak jeden z członków Kabaretu Pod Wyrwigroszem?
XXX11.10.2021, 13:54
Pan Hamerski do roboty wszystko na temat
ero11.10.2021, 13:31
Jestescie tacy naiwni.Dziel i rzadz zlota zasada nie umarla do dzis... Robia z nami to od dekad.Ciagle nas dziela i robia swoje.Nie widzicicie tego?
Józwa Butrym11.10.2021, 13:22
Myślałem, że znam wszystkich ludzi w mieście.... okazuje się , że nie.... nie znam w widzenia nikogo z tych zdjęć prócz nawiedzonej Jagny... a może jednak znam wszystkich w mieście a tych na zdjęciu Jagna przywiozła ze sobą??? :) :) :)
117km11.10.2021, 13:16
A wczoraj redyk byl co oni tam robia.A Jagna miala juz swoje 5 min. i co z tego wyszlo ZERO czyli nic.I tak bedzie tym razem.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN11.10.2021, 13:07
Wpis tego Partyzant to chyba partyzant z AL..
Myszeczka11.10.2021, 12:59
Niby Polacy a tylko dwie Polskie flagi i na Podhalu taki cyrk.boże Nasz chroń tą Naszą Polskę.
ciekawski11.10.2021, 12:46
PO - PiS- PSL - Lewica - KO, to jeden układ, jedno zło. Oni niczym poza nazwą się nie różnią. Wystarczy prześledzić, którzy posłowie jak głosowali. Od czasu do czasu, w sejmie "opozycja" zrobi ustawkę przeciw PiS-owi, choć z arytmetyki wyraźnie wychodzi, że nie są w stanie PiS przegłosować, ale czego się nie robi dla rozgłosu. Tu nie idzie o wyprowadzenie Polski z UE, tylko o profity i kasę - wcześniej do UE w formie składki przez Polskę wpłaconą - odsyłaną do Polski a głównie o obsadę dobrze płatnych stanowisk w spółkach skarbu państwa. Głupiemu narodowi można wmówić wszystko. "Problem nie w tym, że ci na górze kłamią, tylko w tym, że ci na dole w to wierzą ..."
Oskar11.10.2021, 12:36
I oni mówią o poszanowaniu konstytucji ? Najchętniej oddali by suwerenność - wielcy europejczycy ! znLeszku M dałeś ciała po całości ! Na zdjęciach można zauważyć paru byłych byłych działaczy ORMO i podobnych instytucji .
niewypał11.10.2021, 12:04
najwyższy czas aby Jagna z towarzyszem krogulcem zabrała głos w sprawie słynnej niedoszłej Olimpiady na Podhalu?
pitagoras11.10.2021, 11:55
w tym zbiegowisku brało udział ponad 100 osób? chyba stu ćwierć półgłówków jest to typowa komunistyczna propaganda ,wystarczy ze zdjęć policzyć tych przywiezionych do Miasta,dodać paru miejscowych lewaków i mamy całkiem inną liczbę,piszącego trochę poniosło?
normal11.10.2021, 11:15
Polacy to dziwny naród - przyzwyczaili się do tego że rządzą nami albo ruskie albo niemcy to znów ruskie i ponownie niemcy - Smutne.
Nie jestem z PISU ani z PO ale od poczatku byłem przeciwny Unii Europejskiej
To kolejni zaborcy tylko że w inny sposób
każde grabie grabią do siebie nie odwrotnie.
Nie łudźmy się że jakiś obcy kraj da nam coś za darmo.
mieszkaniec11.10.2021, 11:13
Pisowska klika kotra antypisowska klika. Prawda jest taka że to żadna opozycja tylko chętni do koryta.
anżej11.10.2021, 11:11
Redaktor pisze w tytule o antypisowskiej demonstracji. No ale jak ma się konotacje polityczne to trudno:(
nie ślepy11.10.2021, 11:07
Ci zdrajcy to o jakiej zdradzie mówią? Jestem pewien, że o swojej, ale na zasadzie...krzyczy złodziej...łapać złodzieja"! Trwa liczenie zdrajców w Polsce a do Nowego Targu ich przywieziono na zasadzie POkazu!
Partyzant11.10.2021, 10:50
Wkoncu suweren wstaje z kolan, a ze strony rządzących słychać już wycie. Zbliża się koniec. Chyba nastaje czas Konfederacji
Prawda11.10.2021, 10:26
Tee Kod ziarze, wygrajcie se wybory, tak to możecie ale wiecie co. Nas jest miliony, jak zaczniecie podskakiwać wtedy My wyjdziemy na ulicę i pogonimy Was. Napiszę jeszcze raz Wygrajcie se wybory.
Wicher11.10.2021, 10:25
KODziarstwo dziadostwo !!!
fan politycznej propagandy11.10.2021, 10:23
zostańmy w unii, jeszcze nie wszystko jest sprzedane...
j11.10.2021, 10:18
Jagna nie wygłupiaj się , wez się do roboty
Janosik11.10.2021, 10:16
Spontaniczna manifestacja, he,he,he. A uczestnicy skrzykiwali się przez portale społecznościowe. Akurat ci uczestnicy tak siedzą w portalach i skrzykują się. Stare dziady, wielu z nich pamięta starą dobrą PZPR, konta w banku przez internet nie potrafią sprawdzić, ale na portalach społecznościowych się skrzykują. W to uwierzy tylko jakiś frajer.
Im chodzi tylko o obalenie rządu, o nic więcej.
Mylycja11.10.2021, 10:15
Trza se było pożyczyć drabinkę od Prezesa a nie skakać po ławce, jak nie przymierzając Owsiak po stole gdy szukał słoików z pieniędzmi.
STAŚ11.10.2021, 10:12
Wielu z tych ludzi, nie wie o co toczy się gra, przyszli, bo przyszli, tak na przekór, nawet sobie !
zygf11.10.2021, 10:09
zajęcie poza budynkami dla UTW, młodość wspominają
PL11.10.2021, 10:01
"bojówka młodzieżowa" Lewactwa, ale jak uroczystości w kościele to w pierwszych ławkach siedzą, ej boze boze
mhm11.10.2021, 10:01
Fala hejtu w obie strony w ramach wojenki polsko-polskiej za 3... 2... 1...
Marlon11.10.2021, 09:59
Zmanipulowani przez Tuska biedacy.
Podobno w Polsce papier do drukarek ma być mniej biały niż w innych krajach. Może demonstracje w obronie bielszego papieru trzeba zrobić :-)?!
88811.10.2021, 09:52
Szału ni ma....Sama postkomuna,KODziarze....
Sx11.10.2021, 09:45
Dobrze , że tak mało ludzi przynajmniej nie roznoszą koronowirusa , a czwarta fala już czai się i czeka .Będzie wysyp w Warszawie , bo tam bardzo było tłoczno i będą padać jak muchy , znowu braknie miejsc w szpitalach i na cmentarzach ale jak nie myślą tylko lezą tam gdzie największe zagrożenie to mi ich wcale nie szkoda .
Jacek11.10.2021, 09:37
Kurcze, trochę mało tych ludzi chce zostać w Europie. Jak na 30 tys miasto?
ABB11.10.2021, 09:30
A jak posłanka KO głosowała w Sejmie za funduszami europejskimi???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl