13.10.2021, 13:41 | czytano: 6257

"Podhalanka" rozpoczęła kolejny rok akademicki. Od przyszłego roku zmienić się ma nazwa uczelni (zdjęcia)

zdj. PPUZ w Nowym Targu
NOWY TARG. - Inauguracja roku akademickiego to okazja do wymiany myśli, rozmów, rysowania planów i świętowania. Cieszę się w formie stacjonarnej możemy rozpocząć 21. rok akademicki - powiedział rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej dr hab. Robert Włodarczyk. Jak dodał - to także czas "przekazania społeczności akademickiej tego, co udało się zrealizować i jakie mamy plany".
Inaugurację roku akademickiego 2021/2022 rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny. Główna część spotkania odbyła się w kampusie Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.
Wśród gości był sekretarz stanu w resortach do spraw rozwoju Andrzej Gut Mostowy, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz uczelni z Radomia, Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, ale i ze Słowacji, starosta nowotarski Krzysztof Faber, Bogusław Waksmundzki (Euroregion Tatry) burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, Maria Kuruc wicewójt Bukowiny Tatrzańskiej, reprezentanci Straży Pożarnej, z Nowego Targu i Zakopanego, czy Straży Granicznej.

Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Robert Włodarczyk sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił sytuacji pandemicznej. - Musieliśmy przejść na kształcenie zdalne. Nie było to dla nas łatwe, ale z patrząc z perspektywy jestem przekonamy, że zadanie wykonaliśmy jak najlepiej. /.../ Niewidzialny wróg nie powiedział ostatniego słowa. Profesor Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki - przyp. red.) apeluje poprzez rektorów, abyśmy wszyscy zrozumieli, że zajęcia stacjonarne potrzebne są nam wszystkim. Z pełną odpowiedzialnością mogę państwu powiedzieć, że dobrobyt społeczeństw opiera się na wymianie dóbr i usług. Jeżeli się zamkniemy w domach, to szybko cofniemy się w rozwoju o kilkadziesiąt wstecz - przekonywał i namawiał studentów do przyjęcia szczepionki.

Zaprezentowano filmowe podsumowanie zrealizowanych inwestycji oraz strategię rozwoju na lata 2021-24. Była mowa o planach rozbudowy uczelni w oparciu o teren starego szpitala na potrzeby dydaktyczne Instytutu Zdrowia. Inwestycja kosztować będzie o. 30 mln zł. Rektor dziękował ministrowi edukacji i nauki za finansowe wsparcie rzędu 3 mln zł oraz możliwość otwarcia czterech nowych kierunków studiów. Wśród nich jest informatyka ekonomiczna, która rozpocznie nabór od 2022 roku, zarządzanie, inwestycje budowlane i wycena nieruchomości oraz media cyfrowe i projektowanie komunikacji.

Podhalańska uczelnia otrzymała m. in. 5 mln zł na proces cyfryzacji. Wydawnictwo PPUZ trafiło na listę ministerialną i otrzymało 80 punktów za monografię, znalazło się także w Radzie Naukowej działającej przy Marszałku Województwa Małopolskiego złożonej z 14 rektorów najważniejszych uczelni Małopolski. Powołano angielskojęzyczne czasopismo REFI w dyscyplinie naukowej ekonomia i finanse, Katedrę Językoznawstwa i Badań, a wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie utworzono nowy kierunek studiów magisterskich "Rachunkowość i analityka ekonomiczna".

Jednak największa zmiana to nowa nazwa placówki. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa znów zmieni swoja nazwę na Podhalańską Akademią Nauk Stosowanych. - Spełniamy wszystkie kryteria, a nie wszystkie uczelnie spełniają te kryteria. Osobiście nadzorowałem proces legislacyjny. Planujemy zmianę od roku akademickiego 2022/23. Wymaga to od nas czasu, systemowych zmian prawnych i infrastrukturalnych i to tego się już przygotowujemy - mówił rektor.

Wykład inauguracyjny zatytułowany "Ekonomia i finanse – nauka czy sztuka?" wygłosił rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, prof. Sławomir Bukowski.
Immatrykulację przedstawicieli pierwszego roku studiów poprowadziła dr n. med. Maria Zięba, Prorektor ds. studenckich i kształcenia. Wśród wyróżnionych była także przedstawicielka słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Targu.

Rektor dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk wręczył też pamiątkowe medale oraz dyplomy pracownikom z najdłuższym stażem pracy. Była to mgr Krystyna Buławska, nauczycielka akademicka, mgr Urszula Potaczek, pracownica sekretariatu Instytutu Medycznego oraz mgr Izabela Wróbel, pracownica sekretariatu Instytutu Zdrowia.

Ostatnim elementem inauguracji był występ uczelnianego zespołu regionalnego Młode Podhale.

s/ zdj. PPUZ w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dalmatyńczyk14.10.2021, 19:48
Poziom hipokryzji sięga zenitu.
Ula14.10.2021, 08:55
Nagroda Rektora dla najstarszych pracowników to ściema, ale jaka uczelnia takie nagrody.
ole13.10.2021, 22:23
Wydawnictwo dostaje punkty czy raczej autor monografii? A ten chyba z Opola (jedyny autor monografii od 5 lat- który znalazłem na stronie wydawnictwa "Podhalanki" ) i tam pójdą punkty.
Poza tym OK, jest jakaś wizja i chcą iść do przodu
Powodzenia
zwykły magister13.10.2021, 19:00
Profesor Czarnek ?????? ciekawe.....
Michał13.10.2021, 15:51
O ile mi wiadomo gronostaje rektorów i prorektorów są strojem ceremonialnym nauczycieli akademickich wyższych uczelni. Czy "Podhalanka" jest wyższą uczelnią ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl