13.10.2021, 19:12 | czytano: 4202

Policja przypomina: już czas na "zimówki’

zdj. KPP w Zakopanem
Chociaż pierwsze opady śniegu jeszcze nie oznaczają, że zima na dobre się rozgościła pod Giewontem, to jednak temperatury spadają poniżej 7 stopni C, co znacznie obniża własności opon letnich. "Już czas na „zimówki” - wymieńcie opony, żeby zima Was nie zaskoczyła" - przestrzega KPP w Zakopanem
"Nie warto już jeździć na oponach letnich – ich właściwości nie są już zachowane – nie tylko niszczymy oponę, ale i narażamy się na ryzyko utraty przyczepności i utratę kontroli nad pojazdem. O tym, że należy zmienić opony i swój styl jazdy przypominamy pod Tatrami wcześniej niż w innych rejonach kraju. A to dla tego, że najbliższe prognozy pogody zapowiadają pod Tatrami opady śniegu.

Aby zmieniająca się aura nie była dla użytkowników dróg zaskoczeniem i kłopotem, już dziś przygotujmy się do zimy wymieniając opony z letnich na zimowe. Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej 7°C znacznie obniża własności opon letnich. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. Warto również widzieć, że sprawność takiego ogumienia wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, dlatego im wyższy bieżnik, tym lepszą będziemy mieli przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni" - komentują funkcjonariusze zakopiańskiej Komendy.

opr.s/
komentarze
Braunau am Inn15.10.2021, 16:25
Mnie nie dotyczy i tyle .
do KKK14.10.2021, 10:26
Nie wszyscy jak TY cały rok jeżdżą tylko po górkach po okolicznych wioskach, bo za granicą Podhala się gubią...
exfrajer.14.10.2021, 04:53
Ta dzisiejsza Policja to nawet nie wie jak wcześniej jeżdziło sie radiowozami tylko na jednych oponach i było dobrze.To,że ktoś zrobił interes na składzie mieszanki gumy i przez to nabił w butle łatwowiernych frajerów.Niech wróca do dawnej technologio a nie robią kasy na frajerach.
kkk13.10.2021, 22:47
Ale po co zmieniać?przecież można ciągle na zimówkach jeździć już 5 lat mam te same zimówki wulkanizacja ma mało kasy i zmiany czy co...? a tu można śmigać cały rok pod górki pomiędzy warszawiakami bo tu 7 stopni to może parę dni w lecie jest rano a ręszte sama zima
mariusz13.10.2021, 22:30
W Polsce prawnie nie ma obowiązku zakładania opon zimowych do osobówek. Ale apelować warto bo czasem takie opony mogą uratować życie o ile nie Tobie to osobie przed którą zdążysz wyhamować.
magajwerx13.10.2021, 21:01
a na wiosnę będą proponowali po 10000 kary za ponowne wymienienie opon jak robili to półtora roku temu?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl