14.10.2021, 16:55 | czytano: 2002

Pandemia opóźni wybory w Ochotnicy

Arch. Podhale24.pl
Wybory sołtysa i członków Rady Sołeckiej w Ochotnicy Górnej nie odbędą się w planowanym terminie. O zmianę terminu wnioskował wójt, choć radni mieli różne zdanie na ten temat.
Zgodnie z ordynacją wyborczą, wybory powinny się odbyć w ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia terminu przez radę gminy. Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna, zawnioskował do radnych o przesunięcie głosowania w związku z nadchodzącą czwartą falą pandemii. Jak argumentował, nie wiadomo, jak będzie wyglądała w Polsce sytuacja za dwa miesiące. W związku z tym chciałby, aby zarówno sołtys, jak rada sołecka popracowali w obecnym składzie nieco dłużej, a do urn mieszkańcy udali by się w późniejszym terminie.
Dla niektórych radnych propozycja wójta wydawała się nie do zaakceptowania, bo burzy kadencyjność w samorządzie sołectwa i jest niezgodna z demokracją. Przeciwko przesunięciu wyborów był chociażby radny Jan Franczyk, który odwoływał się również do nowo przyjętego niedawno statutu. Jak mówił, wybory na prezydenta odbywały się w podobnej pandemicznej sytuacji.

Radny Andrzej Runger z kolei przekonywał, że trzeba wybrać mniejsze zło, a w tym wypadku, jeżeli jest taka możliwość, należy chronić zdrowie mieszkańców i nie ryzykować możliwością zakażenia w przypadku gromadzenia się większej grupy ludzi.

Radni, którzy byli za przełożeniem głosowania przekonywali, że i tak musi się ono odbyć, bo tak przewiduje ordynacja. A obecna rada sołecka i sołtys urzędują już kilka lat i nie stwarza to dla nich problemu.

Ostatecznie wybory zdecydowano się na razie większością głosów przesunąć na w miarę stabilny czas i czas, gdy liczba zachorowań będzie mniejsza.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol14.10.2021, 19:14
Dobre i kilka diet wiecej
kecz UP14.10.2021, 18:46
Przecież wirus nie chodzi na wybory, tylko siedzi w kościele.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl