20.10.2021, 12:53 | czytano: 8616

Mieszkanka Ludźmierza została oszukana na ponad 8 tysięcy złotych

Arch. Podhale24.pl
Kobieta wystawiła w Internecie kurtkę do sprzedaży, a wtedy namierzył ją oszust.
Wystawiłeś przedmiot do sprzedaży w Internecie? Otrzymałeś wiadomość poza portalem, zwykle poprzez komunikator telefoniczny od osoby zainteresowanej kupnem, która po upewnieniu się, że ogłoszenie jest nadal aktualne, proponuje wysyłkę poprzez wskazanego kuriera? W kolejnej wiadomości twierdzi, że przedmiot został kupiony i opłacony razem z przesyłką, jednak …, aby zdobyć pieniądze należy kliknąć w przesłany w wiadomości link i podać swoje imię, nazwisko, numer karty bankomatowej, a następnie login i hasło do konta bankowego? Uważaj! To może być oszustwo!
W taki sposób mieszkanka Ludźmierza została oszukana na ponad 8 tysięcy złotych. Kobieta umieściła ofertę sprzedaży na jednej z platform internetowych.

Kobieta umieściła ofertę sprzedaży na jednej z platform internetowych. Po ukazaniu się ogłoszenia, poprzez komunikator telefoniczny skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Po upewnieniu się, że ogłoszenie było nadal aktualne, stan kurtki jest bez wad, zaproponowała wysyłkę poprzez platformę i wskazanego kuriera. Kiedy wszystkie warunki zostały zaakceptowane przez sprzedającą, otrzymała wiadomość z informacją, że kurtka została kupiona i opłacona razem z przesyłką. Jednak…, aby zdobyć pieniądze należy kliknąć w przesłany w wiadomości link. Kobieta weszła w link, gdzie ukazała się informacja, że aby odebrać pieniądze trzeba podać imię, nazwisko i numer karty bankomatowej, kolejno login i hasło do bankowości internetowej. Po zatwierdzeniu wszystkich opcji, potwierdziła otrzymany SMS kod weryfikacyjny i … z konta zniknęło ponad 8 tysięcy złotych.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do ciebie pisze. Nie klikaj w przesłane w wiadomościach od osób nieznajomych linki i nie wpisuj numeru swojej karty. Zawsze czytaj SMS-y otrzymane od banku z kodem i sprawdzaj jakie transakcje autoryzujesz. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal i uważaj na propozycje przesyłane poza portalem. Zwróć uwagę na poprawność językową w przesłanych wiadomościach i stronach, gdzie podajesz swoje dane i numer karty bankowej. Bardzo często fałszywe strony zawierają błędy lub napisane są niegramatycznie.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zainteresowana21.10.2021, 11:05
do mnie też kilka razy pisały osoby chętne kupić coś ode mnie (raz nawet miałam sytuację, gdzie nic nie wystawiałam a odezwał się chętny kupiec-oszusta) i wszystko byłoby okej, bo nawet kuriera mieli zorganizować. Wysyłali linki, abym potwierdziła odbiór pieniędzy... i wtedy okazywało się, że muszę tam podać nr klienta i hasło do mojego konta bankowego. Zapaliła się czerwona lampka "po co masz się logować na konto żeby dostać kasę?!?!?!". Później wychodziło, że to oszuści. Trzeba myśleć, nie można być tak bardzo naiwnym. Na necie pełno jest artykułów, filmików jak oszukują w Internecie. Pilnujcie się! Bądźcie czujni!
Zbigniew21.10.2021, 09:31
Naprawdę ludzie są tak naiwni? :D nie wierze haha podawać numer karty bankomatowej date i numer CVC i jeszcze Login i hasło do konta ok czasem jak się robi przelew trza się zalogować na dane konto, ale ja preferuje i rekomenduje robić to przez blik np. Lub za pobraniem :D ludzie jak sprzedajecie coś i robicie jakiekolwiek operacje przez internet to analizujcie adresy stron internetowych.
Bau Meuster20.10.2021, 21:49
Ja mam 18 zł na koncie
papka20.10.2021, 16:40
frajerów w Polsce nie brakuje oj nie
DeDe20.10.2021, 15:45
Vinted????
Haha20.10.2021, 14:02
Haha nie wierze ze ktoś może być tak naiwny żeby podawać wszystkie dane właśnie z numerem karty bankomatowej serio to prawda ??/.../
ens20.10.2021, 13:04
facepalm....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl