22.10.2021, 11:38 | czytano: 2860

Kadeci uporządkowali żydowski cmentarz w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły
Podczas ubiegłego roku szkolnego kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu odwiedził Dariusz Popiela – wybitny sportowiec, który jest też społecznikiem mocno zaangażowanym w przywracanie pamięci o ofiarach Holocaustu, w dialog międzykulturowy i międzywyznaniowy.
Podczas spotkania nasi kadeci postanowili pomagać w pracach porządkowych na tym cmentarzu. Kilka dni temu cała szkoła postanowiła udać się na kirkut i wykonać prace porządkowe polegające na grabieniu liści, czyszczeniu nagrobków (macew) przewożeniu taczkami kamieni w określone miejsce itp. Jednakże wszystkie te prace zostały poprzedzone krótkim wykładem Pana Dariusza na temat nowotarskiego kirkutu oraz losach żydów zamieszkujących Podhale podczas II wojny światowej.
Kadeci wyczyścili (wyplewili z porastającej trawy oraz umyli kamienie) jedną z mogił w których rozstrzeliwani byli żydzi. Wozili również grys na drugą mogiłę zbiorową, gdzie w sumie rozstrzelanych było 200 osób. Pan Dariusz podczas wykładu opowiadał, że dysponuje wyjaśnieniami ss-mana biorącego udział w egzekucjach w Nowym Targu oraz jego rysunkami gdzie dokładnie zaznaczone są doły śmierci, gdzie ustawiony był stolik gdzie Niemcy zapisywali dane osób rozstrzeliwanych i podczas egzekucji spożywali alkohol. Nasi kadeci dokładnie wyczyścili z liści i skoszonej trawy kirkut, oczyścili macewy i pełni satysfakcji wrócili do szkoły. Podczas pobytu na cmentarzu i drogi powrotnej kadeci bardzo przeżywali spotkanie i wykonaną pracę, a oczyma wyobraźni widzieli ogrom tragedii jaka wydarzyła się w tym właśnie miejscu. Jeszcze raz w miesiącu październiku nasi wolontariusze odwiedzą cmentarz i dokończą prace a w pierwszej dekadzie listopada będą uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach jakie odbędą się na cmentarzu w związku z odsłonięciem tablic z ponad 2500 nazwisk żydów mieszkańców Podhala zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
lenie24.10.2021, 13:28
To już żydzi nie potrafią sobie sami posprzątać cmentarza?
kierowca goj23.10.2021, 20:50
Woziłem kiedyś wycieczki młodych(z Balic do Oświęcimia i z powrotem)z Izraela.Woziłem ,,kiboli,,. Po tych pierwszych parę godzin sprzątania,czyszczenia autobusu po drugich parę minut.Podobno nieżle Izraelczycy właścicielom firm przewozowych płacili.
Burok23.10.2021, 20:44
Wspaniale , godne pochwaly .
pp22.10.2021, 14:39
Wspaniała postawa organizatorow i mlodych adeptow!! A co na to rząd Izraela? Jak edukuja swoije mlode pokolenie i jakie jest dzis podziękowanie za bezinteresowne akcje tego typu! brak słow
Wyrocznia22.10.2021, 14:28
Do optymisty - oni nie mają czasu na takie rzeczy, od tego mają gojów. W podzięce za to, że sprzątają zedrą jeszcze z nich trochę kasy.
optymista22.10.2021, 13:08
w pełni pochwalam takie czyny ale w końcu może sami Żydzi wzięliby się do pracy,tyle wycieczek ,młodych,sprawnych fizycznie ludzi przyjeżdża z Izraela ,spokojnie mogą wyręczyć nas Polaków, choćby raz ,czyżby zapomnieli o swoich braciach zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej a może Ci którzy leżą na Kirkutach to nie ich potomkowie? goj zrobi a chazar dalej będzie wypowiadał się nie przychylnie na temat Polski i Polaków,nie daj Boże abyśmy my wypowiadali się nie po myśli starszych braci w wierze to afera na cały Świat,że jesteśmy antysemitami, taka prawda
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl